Darsning qisqacha mazmuni: Tsa, tsya, tsya bilan tugaydigan so`zlarni yozish. Dars mavzusi: Ot va fe'l oxiridagi tovushlarni ko'rsatish. Fe'llardagi tsya va tsya imlosi Tsa harfi bilan tugagan so'zlar

Mavzu: Tsa, tsya, tsya bilan tugaydigan so'zlarni yozish

    O'quv faoliyati uchun motivatsiya.

Salom bolalar!

Ular bir-birlariga qarashdi

Ular jilmayib, jimgina o‘tirishdi.

Bir-biringizga murojaat qiling, tabassum qiling va bir-biringizga yaxshi kayfiyat tilang.

Keling, daftarlarni ochamiz, raqamni yozamiz, ajoyib ish.

1 Slayd

O'rgangan imlolaringizning tagiga chizing.

9 aprel.

Cla ss n va men R A bot.

Bolalar, bizda muhim kashfiyot qilish kerak. Buning uchun siz diqqatli va faol bo'lishingiz kerak.

Rus tilining yangi sirlarini kashf qilishni xohlaysizmi?

2. Sinov jarayonida bilimlarni yangilash va individual qiyinchiliklarni bartaraf etish.

Nutqning qiziqarli qismi

Rus tilida yashaydi.

Kim nima qiladi, aytadi:

Chizadi, yozadi yoki kuylaydi,

Kashta tikish yoki shudgorlash,

Yoki gol uradi

Ovqat pishiradi, qovuradi, yuvadi, tozalaydi -

U bizga hamma narsani aytib beradi ... (fe'l)

Oxirgi darslarda nutqning qaysi qismi bilan ishladik?

Fe'l haqida bilganingizni eslang.

Fe'l nima?

Fe'l qanday savollarga javob beradi?

Fe'l qanday o'zgaradi?

Gapdagi eng keng tarqalgan fe'l qaysi?

Refleksiv fe'llar nima?

Juda qoyil! Siz mening barcha savollarimga javob berdingiz.

Nima deb o'ylaysiz? Nima uchun biz fe'l haqidagi bilimlarni takrorlaymiz?

Sizningcha, biz fe'l haqida hamma narsani bilamizmi?

Xattotlik

Doskada: Sp vr li ro chi (taxta)

Yozuvni shifrlashga harakat qiling. Fe'lning qanday xususiyatlari yashiringan?

Harf birikmalarini daftaringizga yozing.

    Test topshirig'i.

So'zlarni tinglang: Blue[tsa], qush[tsa], swim[tsa], swim[tsa], smile[tsa], transfer[tsa].

Barcha so'zlarda qanday qiziqarli narsani eshitdingiz? (so'z oxirida tsa eshitamiz)

2 Slayd

Qavslarni oching, so'zlarni yozing (birma-bir zanjir bo'ylab chiqib, doskaga yozing yoki ikkita o'quvchini chaqiring).

- Endi qarang, men xuddi shu vazifani bajardim: tit, qush, cho'milish, suzish, jilmayish, burun ko'prigi, harakat qilish.

3 slayd (mening so'zlarim)

    Qiyinchilik sababini aniqlash.

Doskadagi so‘zlarning yozilishini tekshiring.

Kimning xatosi yo'q?

Kimda bor? Qaysi so'zlar bilan?

Nima bo'ladi? Vazifa bir xil, so'zlar bir xil, lekin ular boshqacha yozilgan. Nega ular xato qilishdi? Nimani bilmaysiz? (biz bunday so'zlarni yozish qoidalarini bilmaymiz)

Talabalar darsning maqsadini aniqlaydilar.

Darsning maqsadini ayting. (tsa, tsya, tsya harflari bilan tugagan so‘zlarni yumshoq belgi bilan yozish qoidalari bilan tanishish, algoritm yoki diagramma tuzish, algoritm yoki diagramma yordamida so‘zlarni to‘g‘ri yozishni o‘rganish)

4. Qiyinchilikdan chiqish uchun loyihani qurish.

Ishguruhlarda

Endi men sizga guruhlarda kartochkalar ustida ishlashni, so'zlarni yozishda o'z ish usullarini topishni (qoidani chiqarish), qoidani chiqarishni taklif qilaman.

4 Slayd

Ushbu so'zlarni uchta ustunga taqsimlang. Rejaga muvofiq qat'iy harakat qiling:

1. So‘zlarga savol bering.

2. Gap qismini aniqlang.

3. Fe’llarning shaklini aniqlang.

4. TSA, TSYA, TSYA so'zlari yozilganda xulosa chiqaring.

O'qish, o'rganish, talaba, ishlash, ishlash, tit, ko'cha, suzish, suzish.

    Qurilgan loyihani amalga oshirish.

A) Topshiriqni tekshirish (bolalar gapiradi, o'qituvchi doskaga yozadi)

Keling, vazifani tekshiramiz.

Birinchi ustunda qanday so'zlar yozilgan (talaba, tit, ko'cha)

Nima uchun (bu otlar)

(Bu gapning qaysi qismi? Qaysi? Javoblar)

Ikkinchi ustunda qanday so'zlar yozilgan? (o'qish, ishlash, suzish)

Nega? (bular fe'llar (3-shaxs), ular nima qiladi? nima qilmoqdalar? degan savolga javob beradilar) Bu savollarning o'rnini qanday olmoshlar qo'yish mumkin?

Uchinchi ustunda qanday so'zlar yozilgan? (o'qish, ishlash, suzish)

Nega? (bu noaniq fe'llar, ular nima qilish kerak? nima qilish kerak? savollariga javob beradilar).

5 Slayd

Xulosa qiling: so'zlar qachon TSA, qachon TSYA, qachon TTSYA yumshoq belgi bilan yoziladi?

Topilmalar asosida diagramma to'ldiriladi.

Ism fe'l

JSSV? Nima? nima qilish kerak? u nima qilyapti?

nima qilsa bo'ladi? ular nima qilishyapti?

Tsa n.f. 3 l.

Tsya tsya

b) Slayddagi standart bilan solishtirish.

Keling, uni standart bilan taqqoslaylik.

6 slayd (slayddagi diagramma)

Agar biz oxirida tsa eshitsak, biz otni tushunishimiz kerak. Bu yoki fe'l. Agar otda tsa so'zini eshitsak

2 ta usul mavjud (savol bo'yicha, shakl bo'yicha)

    Biz hovli qismini aniqlaymiz (agar sush biz a yozamiz, agar g bo'lsa, belgi kerak yoki yo'qligini tekshirishimiz kerak, siz 2 usulda tekshirishingiz mumkin:

    Agar savolda b bo'lsa, biz yozamiz ....

    2 bd. Agar so'z aniqlanmagan shaklda bo'lsa, biz l belgisi bilan yozamiz

Jismoniy mashqlar.

6. Tashqi nutqda birlamchi konsolidatsiya

Endi algoritmdan foydalanib, kartadagi vazifani bajaramiz

1-karta

Keling, hozir mustaqil ish qilaylik, qilamiz. Biz diagrammadan foydalanamiz.

7 Slayd (slayddagi vazifa, karta yonida)

Do'stlar (______________) ____sya(________) muammoda (birinchi qator sifatida doskada) bilishadi (Do'stlar nima qilishayotgani ma'lum, savolda yumshoq belgi yo'q, shuning uchun ular ma'lum, yumshoq belgisiz yozamiz, agar ular ma'lum, bu fe'l 3 li, 3 lida esa kerak emas ).

Qo'rqoq o'z soyasidan qo'rqadi (nima qilyapti?) (3-harf) (qo'rqoq o'z soyasidan qo'rqadi, u nima qiladi? Savolda yumshoq belgi yo'q, bu degani

Har bir harakatdagi odam (u nima qiladi?) ma'lum (3-harf)

Uning qo'lidan narsalar tushmoqda (u nima qilyapti?) (3-bet)

Baxtsizlikdan qo'rqish (nima qilish kerak?) (aniqlanmagan f.) va baxtni ko'rmaslik (nima qilish kerak?) (aniqlanmagan f.)

Bilmaslik uyat emas, bu uyat (nima qilish kerak?) O'rganmaslik (aniqlanmagan ibora)

hamma narsani o'z zimmasiga olish (nima qilish kerak?) (aniqlanmagan f.) - hech narsa qilmaslik

    Doskada o'z-o'zini tekshirish bilan mustaqil ishlash.

Endi fe’l imlosini qay darajada o‘zlashtirganingizni aniqlash uchun o‘yin shaklida mustaqil ish bajaramiz.

Men sizga iboralarni o'qib chiqaman, diqqat bilan tinglayman, fe'l haqida savol beraman va savolga asoslanib, belgi kerak yoki yo'qligini aniqlayman.

    O'zingizni qulf bilan qulflang (nima qilish kerak?)

    Tuman paydo bo'ladi (tuman 3-shaxs paydo bo'ladi

    Yo'lga tayyorgarlik

    Biz sog'lig'imizga g'amxo'rlik qilishimiz kerak

    O'qishni xohlaydi

    Qiz o'qiydi

    Ishlashni yaxshi ko'radi

8 Slaydni tekshirish

Ishingiz natijasini yozib oling.

8. Bilimlar tizimiga kiritish (og‘zaki ish)

So'zlarni o'qing.Slayd

Qanday keng tarqalgan? Har bir so'z ko'zning qaysi qismi ekanligini aniqlang?

Bu fe'llarning shakllarini -tsa bilan tugaydigan otlar bilan aralashtirmang!

Burun ko'prigi ko'chiriladi (burun ko'prigi tsa bilan tugaydi, bu ot degan ma'noni anglatadi. Ko'chirilgan tsa bilan tugaydi, bu nimani anglatadi degan savol fe'ldir)

Voditsa - topiladi

Trikotaj ignasi - uxlash

So'zlarning lug'aviy ma'nosi aniq bo'lishi uchun nima qilishimiz kerak? (Tushunish uchun kombinatsiyalarni birlashtirgan ma'qul

So‘zlarning lug‘aviy ma’nosi aniq bo‘lishi uchun shu so‘zlar bilan iboralar tuzing.

(Burun ko'prigi og'riyapti - uchrashuv qoldirildi

Toza suv - u bilan o'tirishga hojat yo'q

O'tkir naqshli igna - u uxlay olmaydi)

    Uy vazifasi . 1. Fe’l ishtirok etgan gaplar tuzingish Vaishlaydi.

Turi bo'yicha so'zlarni tanlang:uzatilgan - burun ko'prigi (dars boshida bajarilgan mashqga qarang)

10. Darsdagi faoliyat haqida fikr yuritish.

Bizning darsimiz o'z nihoyasiga yetdi.

Tez orada qo'ng'iroq jiringlaydi

Dars yakuniga yetdi.

Har kim nimadir qila oldi.

Keling, endi xulosa qilaylik ... (natija).

Savollar bo'yicha fikrlash:

Darsning maqsadi nima edi?_____________________

Maqsadingizga erishdingizmi? (Ha, biz qoidani topdik, diagramma tuzdik, sxema bo'yicha ishladik)

Materialni tushunganingizni baholang

Men bitta xato qilmadim.

Men 1-3 marta xato qildim.

Men 3 martadan ko'proq xato qildim.

Men materialni tushunmadim.

- Dars uchun baho .

Dars uchun rahmat!

Dars mavzusi: Ot va fe'l oxiridagi [tsa] tovushlarining belgilanishi. Imlo fe'llarda bo'ladi va bo'ladi.

Maqsad: Tadqiqot asosida muammoli vaziyatni yechish orqali o‘quvchilarga ot va fe’l oxiridagi [ca] tovushlarini belgilashni o‘rgatish. Fe'llarda imlo tanlash shartlarini topish qobiliyatini rivojlantirish.

Darslar davomida

Tashkiliy qism.

Jimgina ishlang. Agar javob bermoqchi bo'lsangiz, qo'lingizni ko'taring! Qarg'alarni tutmang!

Bir daqiqa qalam. Differensiyalangan vazifalar (qiyinchilik darajasiga ko'ra)

shu yerda

Harf birikmalari haqida nima deya olasiz? Bu harf birikmalari so'zning qaysi qismi bo'lishi mumkin? Sinfda nutqning qaysi qismi haqida gaplashamiz? Ushbu harf birikmalaridan fe'l haqida bilganingizni ayting.

2-guruh test kartalari yordamida ishlaydi.

Javoblarning uchta variantidan bittasini tanlang:

bu kichik harfni bir marta yozing.

1. Fe'l - 4. Fe'llarning o'zgarishi

A. So'zning bir qismi b. Faqat raqamlar bo'yicha

b. Gap a'zosi c. Faqat ba'zida

d. Nutqning sonlar, vaqtlar bo'yicha

2. Fe’l ma’nosini bildiradi 5. Ular qanday shaklda ishlatilishi mumkin?

V. Ob'ektning atributi va. Hozirgi V.

l. Buyumning harakati o. Hozirgi v., Ave. v., Bud. V.

j. Buyumning nomi u. Va boshqalar. v., Bud. V.

3. Gapda fe’l 6. Fe’l qaysi zamon shaklida o‘zgaradi?

A. Ko'pincha predikat k bo'ladi. v., Ave. v., Bud. V.

V. l ning ikkinchi darajali a'zosi. Va boshqalar. V.

d. Mavzu m. v., Bud. V.

Qabul qilingan yozma kichik harflardan so'zni yozing - bu test kaliti.


Sinf bilan frontal ish.

Tekshirish SLIDE. HAVO.

Bilimlarni yangilash.

Uning qatori deyarli yo'q

Harflar harflarga mos keladi.

Qo'rqoqsiz qobiliyatli

Yangiliklarni aytadi.

Uning bir varaqida

Ko'p turli xil yangiliklar. (GAZETA)

Lug'at va imlo ustida ishlash

· har bir so‘zning leksik ma’nosini aniqlash.

· urg'u berish.

Jami nechta bo‘g‘in bor?

· qaysi bo‘g‘in urg‘usiz?

· "xato qilingan" joylarni ajratib ko'rsatish.

(Gazeta - katta varaqlar ko'rinishidagi davriy nashr bo'lib, hozirgi siyosiy va ijtimoiy hayot voqealariga bag'ishlangan. Ozhegov lug'ati bilan ishlash.)

GAZETA so‘ziga bir o‘zakli so‘zlarni tuzing - YANGILIK, YANGILIK, YANGILIK.

Tarkibi bo'yicha tartiblang. Bir ildizli so'zlarda ildiz qanday yoziladi.

Hayot bilan aloqa. Mahalliy gazetamiz qanday nomlanadi? Mahalliy gazetalar namoyishi.

Mavzu xabari. O'quv maqsadlarini belgilash.

To'rtliklarni tinglang, ehtiyot bo'ling, agar so'zlarda bir xil talaffuzni eshitsangiz, bu so'zlarni eslab qolishga harakat qiling.

Quyosh botmoqda, suv oqmoqda,
Qush suvga qaraydi.
Men toza suv ichishga qaror qildim,
Suvga qaraydigan tit qush.

So'zlarni nomlang. Doskada yozilgan so'zlarni o'qing:

sadica suv purkaydi

qush tit voyager napitsa

Keling, ushbu so'zlar matnda qanday yozilganligini ko'rib chiqaylik.

Sizningcha, biz qanday muammoga duch kelyapmiz?

(Qachon yozilishini aniqlaymiz tsa , Qachon tsya , va qachon mavjud .)

Siz haqsiz! Bu bizning darsimizning mavzusi.

Farazlar qilish va gipotezani asoslash

1. Birinchidan, bo'g'in qaysi so'zlarda yozilganligini aniqlaymiz tsa.

Birinchi ikkita ustundagi so'zlarni solishtiring. Bu so'zlarda qanday umumiylik bor? Farqi nimada?

Otlarning oxirida nima eshitilganini va nima yozilishini kuzating.

Darslikda berilgan savolga javob bering. PAGE 103, UPR. 108

Xulosa: otlarning oxirida biz [tsa] ni eshitamiz va yozamiz tsa. SLIDE VA JADVAL.

O'qituvchi. Siz to'g'ri qaror qildingiz! Ochilish bo'lib o'tdi! To'g'ri gipotezani taklif qilganlarga rahmat.

Xaritada yozuv paydo bo'ladi:

SLIDE VA JADVAL.

Ushbu otlarni daftaringizga yozing, lekin nuqta qo'ymang, lekin doskaga qarang va berilgan so'zlardan ushbu qoida uchun so'zlarni yozing.

Biz zanjir bo'ylab ishlaymiz. Tsa eshitilgan va yozilgan so'zlarni yozing .

Biz nimani eslaymiz? 1. Aniqlash Nutq qismi masala bo'yicha. 2. Agar bu va bo'lsa. ism va oxirida biz kombinatsiyani eshitamiz[ca] , keyin biz xavfsiz tarzda tsa yozishimiz mumkin.

Hen[tsa], lay[tsa], tugma[tsa], marten[tsa], due[tsa], bo'ri[tsa], trikotaj[tsa], aqlli[tsa].

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Biz ajoyib ish qilyapmiz
Endi dam olishga qarshi bo'lmang,
Va bir lahza dam olish
Dars uchun darsga keladi.

Keyingi vazifa. Ikkinchi ustunga qarang, nima uchun ba'zi so'zlar bilan yozilgan deb o'ylaysiz b belgisi, lekin boshqalarda emas?

Bolalar versiyalari.

Qachon yozish va qachon yozish kerakligini tushunish uchun fe'llarning qaysi shaklda ekanligini aniqlash kerak.

2-ustundagi fe’llar qanday shaklda ekanligini aniqlang va xulosa chiqaring.

Xulosa: fe'l boshlang'ich shaklda qo'llanilsa (nima qilish kerak? nima qilish kerak? degan savolga javob beradi) oxirida yoziladi. bolmoq.

Xaritada yozuv ochiladi.


3-ustundagi fe'llar qanday shaklda? (3-shaxs shaklida, birlik.)

Xulosa: fe'l 3-shaxsda qo'llanilsa, birlik yoki koʻplik(nima qiladi? nima degan savollarga javob beradi
ular nima qilishadi? ular nima qilishadi?) oxirida shunday yozilgan tsya.

Yozuv ochiladi

Ushbu fe'llarni daftarga yozing, thni N. f.ning ko'rsatkichi sifatida, uni Nastning oxiri sifatida belgilang. V.

Yangi material ustida ishlash. Ushbu imlo bilan so'zlarni yozishni mashq qilish.

Biz gazetalar haqida gaplashdik. Ularning hayotimizdagi ahamiyati haqida. Sizningcha, gazeta chiqarish qiyinmi?

Gazeta nashr qilish bilan bog'liq kasblar:

Muharrir, muxbir, korrektor, matn terishchi.

Mustahkamlash. Guruhlar uchun ajratilgan vazifalar.

KOMPOZITOR- maqollar tuzing. CHEKK (ORFOEPIK O'QISH)

1. Maqollar ustida ishlash.

Berilgan so'zlar: biznes, do'st, muammo, usta.

- So'zlarni o'qing.

- Ulardan foydalanib, maqollar tuzing. (Ustaning ishi qo‘rqadi. Do‘st baloda bilinadi).

– Maqollarning har birining ma’nosini qanday tushunasiz?

Maqollarni o'zingiz yozing, fe'llarning imlosiga alohida e'tibor bering. Taqriz.

KORREKTOR - tsya yoki tsyaning kerakli kombinatsiyasini kiriting.

Sizning oldingizda xuddi shunday vazifa bor, chunki siz juft bo'lib ishlaysiz. Ammo har bir vazifaning o'ziga xos burilishlari bor.

BAHOLASH UCHUN DAFTERLARNI TEKSHIRISH. Biz qanday qiziqarli iboralarga duch keldik, ular nima deb ataladi.

Adashib olmoq fe’li ham ma’lum bir frazeologik burilishga mos keladi. Keyingi dars uchun uning ma'nosini toping va tushuntiring. Siz bizning sinf kutubxonamizdagi kitobdan foydalanishingiz mumkin. (Kitob namoyishi).

Kundalik hayotda biz vaqti-vaqti bilan ma'lum parametrlardan foydalangan holda so'zlarni qidirish vazifasiga duch kelamiz. Afsuski, so'zning aniq imlosini eslay olmasangiz, qog'oz lug'atlardan foydalanish biroz qiyin. Bundan tashqari, qidiruv juda ko'p vaqtni oladi va ba'zida lug'at bazasini kamdan-kam yangilab turish tufayli siz izlayotgan so'zni umuman topa olmaysiz. Biz ko'plab lug'atlarni birlashtirdik va so'z qidirish jarayonini avtomatlashtirdik, bu endi soniyaning yuzdan bir qismini oladi.

E'tiboringizga taqdim etildi CA bilan boshlangan so'zlar. Bizning lug'atimizdagi deyarli har bir so'z ta'rifni o'z ichiga oladi va turli xil qidiruv imkoniyatlari deyarli har doim natijani topishga imkon beradi. Saytning ushbu bo'limida biz rubrikator yordamida so'zni qidirish imkoniyatini taqdim etdik.

Topmoq CAdagi barcha so'zlar, siz qidirilayotgan so'zning birinchi harfini ketma-ket ko'rsatishingiz kerak, keyin ikkinchi, uchinchi ... yakunda so'zni tanlash orqali topasiz. Bundan tashqari, siz "Qidiruv parametrlari" blokida joylashgan so'z uzunligiga asoslangan foydali filtrlarni topasiz.

Loyihaning boshqa bo'limlarida bu mumkin "Niqob va ta'rif bo'yicha so'z qidirish", "So'z yoki harflardan so'z yaratish", "Onlayn anagrammalarni echish va yaratish" va boshqalar.

Bizning ma'lumotlar bazasi rus tilidagi 300 000 dan ortiq so'zlarni o'z ichiga oladi va krossvordlar va skanvordlarni echish, maktab va talabalar muammolarini hal qilish, stol va onlayn o'yinlarda yordamchi uchun juda mos keladi.

Umid qilamizki, qabul qilinadi CA harfi bilan boshlanadigan so'zlar ro'yxati vaqtingizni sezilarli darajada tejaydi va qidiruv natijalari muammoni hal qilishga yordam berishi kafolatlanadi.

Tasodifiy maqolalar

Yuqoriga