Ознаки живих організмів. Властивості живих організмів (5 клас) Основні ознаки живого 5 кл

Урок розроблено у відповідність ФГЗС у 2015 році. Урок призначений для 5-го класу з біології. Навчально-методичний комплекс "Сфери" з біології для основної школи "Біологія. Живий організм". Автори: Сухорукова Л.H., Кучменко B.C

Завантажити:


Попередній перегляд:

Урок розроблений у відповідність до ФГОС вчителем біології

МОУ «Медновська ЗОШ» Ларіонова І.М. 2015 року.

Урок призначено для 5-го класу по лінії Л.М. Сухорукова, В.С. Кучменко,

І Я. Колесникова "Біологія. Живий організм"

Урок з біології у 5 класі

Тип уроку: засвоєння нових знань за умов реалізації ФГОС.

Форма уроку: урок-дослідження.

Метод: комбінований, групова робота.

Модель навчання:базова (5 клас – 1 година на тиждень).

Цілі уроку:

Освітні:

  1. сформувати первісних уявлень про царства живої природи, їх відмінні риси;
  2. поглибити уявлення, отримані у початкових класах, про ознаки, характерні для живих організмів;
  3. сформувати вміння аналізувати, порівнювати, розпізнавати представників царств, що вивчаються на таблицях, малюнках, фотографіях, іншому демонстраційному матеріалі.

Розвиваючі:

Виділення суттєвих особливостей представників царств живої природи.Виховують: виробляти вміння усвідомлено працювати над метою; виховувати дбайливе ставлення до оптичних приладів та обладнання, акуратність.

Пізнавальні УУД:вміння виділяти головне у тексті, структурувати навчальний матеріал, грамотно формулювати питання, працювати з різними джерелами інформації, готувати повідомлення та презентації, представляти результати роботи класу.Особистісні УУД: вміння оцінювати рівень небезпеки ситуації здоров'я, розуміння важливості збереження здоров'я.

Регулятивні УУД: вміння організувати виконання завдань вчителя. Розвиток навичок самооцінки та самоаналізу

Комунікативні УУД:вміння працювати у складі творчих груп

Обладнання:

  • мультимедійний проектор;
  • Робота з ЦОР Уроки з біології Кирила та Мефодія
  • Електронна презентація
  • Флеш-анімації

Структура уроку:

  1. Організаційний етап.
  2. Актуалізація знань.
  3. Постановка навчальної задачі.
  4. Засвоєння нових знань та первинне закріплення.
  5. Фіз. хвилинка.
  6. Закріплення дослідженого матеріалу.
  7. Рефлексія діяльності (підбиття підсумків заняття).
  8. Інформація про домашнє завдання (коментування), оцінювання за урок.

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Заплановані результати УУД

Оцінка результатів діяльності учня

1. Організаційний момент, мотивація до навчальної діяльності

(4 хвилини)

Доброго дня, хлопці. Давайте подивимося один на одного і посміхнемося. Говорять, «усмішка – це поцілунок душі».

Встаньте рівно та красиво.

Продзвенів уже дзвінок.

Сядьте тихо та нечутно,

І скоріше почнемо урок.

Сідайте на свої місця. Я рада, що у вас гарний настрій, і сподіваюся, що ми з вами сьогодні дуже дружно та активно попрацюємо. У цьому я навіть не маю сумніву.

Вітає, перевіряє готовність до уроку, бажає успіху.

Включення у діловий ритм.

Учні встали, налаштувалися працювати, перевірили на столах наявність підручника, зошити, робочого зошита, щоденника, письмового приладдя.

Особистісні:

Регулятивні УУД:вміння організувати виконання завдань вчителя.

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху.

Усна оцінка вчителя

2. Актуалізація

знань, повідомлення теми та цілей уроку

(6 хвилин)

Сьогодні наш урок ми почнемо із загадок.

Маленький хлопчик

У сірому вірмені

По двору шастає,

Крихітки збирає. (Горобій)

Маленький, віддалений

Крізь землю пройшов-

Червону шапочку знайшов. (Гриб)

Зелена, а не луг, білена, а не сніг,

Кудрява, а не людина. (Береза).

Об'єднайте ці слова одним загальним терміном. Хто це?

Учні – це організми.

Чи відрізняються живі організми від тіл неживої природи?

Учні – певними ознаками.

А чи можете ви мені назвати ці ознаки?

Учні називають знайомі їм ознаки.

Повідомлення теми уроку.

Тема уроку: Ознаки живих організмів. Царства живої природи

Висуває проблему, повідомляє тему уроку.

Вирішуючи проблему, висувають припущення тему уроку.

Особистісні

Регулятивні УУД:

Вміння організувати виконання завдань вчителя.

Комунікативні УУД:вміння сприймати інформацію на слух, відповідати на запитання вчителя

Усна оцінка вчителя

3. Постановка навчальної мети

(4 хвилина)

- Тож як звучить тема нашого сьогоднішнього уроку? Дивись у підручнику на сторінці 14.

- Відкрийте зошити, запишіть число та тему уроку.

Цілепологія

Виходячи з теми уроку, сформулюйте його головну мету, відповівши на запитання:

Що ми маємо вивчити сьогодні на уроці?

  1. Загальні ознаки живих організмів.
  2. Царства живої природи.
  3. Ознаки характерні кожному за царства живої природи.

Правильно, наприкінці цього уроку ми повинні:

  • називати царства живої природи, ілюструвати їх прикладами;
  • визначати поняття на тему уроку;
  • описувати основні ознаки живих організмів;
  • розкривати характерні риси представників царств живої природи;
  • розпізнавати представників царств на таблицях, малюнках, фотографіях, іншому демонстраційному матеріалі.

Обговорення труднощів (чому виникли труднощі, чого ще не знаємо).

Заплановані результати

Запис учнями числа, теми уроку.

Учні конкретизують мету уроку

Регулятивні УУД: самостійне формулювання мети та завдань, планування, прогнозування

МЕТА – створити проблемну ситуацію, спрогнозувати майбутню діяльність.

Усна оцінка вчителя, оцінювання проекту індивідуально.

4. Засвоєння нових знань 4 хвилини

4.1. Планування

4.2. Відкриття нового знання

Організми

Ознаки Царства

Постановка вчителем проблемного питання.

Доведіть, що автомобіль є неживий об'єкт?

Знайти та описати основні ознаки живих організмів

Перевірка відповіді на запитання складеної схеми.

Організми

Ознаки

Царства

Визначили нові поняття на тему уроку

Клітинна будова, індивідуальний розвиток, розмноження, подразливість

Усі живі організми розділили на царства:

Бактерії

Гриби

Рослини

Тварини

Учні працюють у групі

Надається індивідуальне завдання, обмежуючи час його виконання

Вирішення проблемного питання.

Надається індивідуальне завдання парам, обмежуючи час його виконання.

Надається індивідуальне завдання групам, обмежуючи час його виконання.

Робота із підручником. Учні читають параграф № 3 підручника – статтю на с.14 «Найважливіші ознаки живих організмів» та заповнюють схему у зошиті.

Заповнити другу стовпчик таблиці, згадуючи матеріал початкової школи.

Кожна група отримує завдання про певне царство, користуючись інформацією підручника, визначає ознаки характерні для цього царства і записує в загальну схему.

Особистісні : Вміння дотримуватись дисципліни на уроці, шанобливо ставитися до вчителя та однокласників.

Регулятивні УУД:

Комунікативні УУД:

Пізнавальні УУД: вміння структурувати навчальний матеріал, виділяти у ньому головне

Усна оцінка вчителя

4.3. Первинне закріплення знань.

4.4. Перевірка виконаної роботи.

1 група – Мікробіологи-дослідники бактерій: розкривають характерні риси представників царства бактерій та заповнюють схему;

2 група – Мікологи– дослідники грибів:розкривають характерні риси представників царства грибів та заповнюють схему.

3 група – Ботаніки- Дослідники рослин: розкривають характерні риси представників царства рослин і заповнюють схему.

4 група – Зоологи- Дослідники тварин: розкривають характерні риси представників царства тварин і заповнюють схему.

1 група – Мікробіологи

Бактерії:

3.5 мільйонів

Маленькі розміри

У всіх середовищах життя

2 група – Мікологи

Гриби:

Нерухомі

Постійно зростають

Харчуються готовими органічними речовинами

3 група – Ботаніки

Рослини:

Нерухомі

Зростають все життя

Створюють органічні речовини із неорганічних речовин.

4 група – Зоологи

Тварини:

Зростання обмежене

Переміщаються у просторі

Органи працюють без заміни.

Харчуються готовими органічними речовинами.

Надається індивідуальне завдання групам, обмежуючи час його виконання

Учні виконують завдання з груп, готують узагальнення матеріалу, роблять висновки про виконану роботу.

Особистісні: Вміння дотримуватись дисципліни на уроці, шанобливо ставитися до вчителя та однокласників.

Регулятивні УУД:

Вміння організувати виконання завдань вчителя, робити висновки щодо результатів роботи

Комунікативні УУД:вміння сприймати інформацію на слух, відповідати на запитання вчителя.

Пізнавальні УУД:вміння структурувати навчальний матеріал, виділяти у ньому головне.

Усна оцінка вчителя

5. Фізкультхвилинка (пауза релаксації)

1 хвилина

Стали ми учнями,

Дотримуємося режиму самі:

Вранці ми, коли прокинулися,

Усміхнулися, потягнулись.

Для здоров'я, настрою

Робимо ми вправи:

Руки вгору та руки вниз,

На шкарпетки піднялися.

То присіли, то нахилилися

І знову ж таки посміхнулися.

А потім ми вмивалися,

Акуратно одягалися,

Снідали не поспішаючи,

До школи, до знань, прагнучи.

6. Закріплення вивченого матеріалу

Мета етапу: самооцінка учнями результатів своєї навчальної діяльності

Відпрацювання навчальних дій

Виберіть правильні твердження

  1. Живі організми мають клітинну будову
  2. Живі організми зростають, харчуються, розмножуються.
  3. Усі живі організми утворюють гідросферу.
  4. Усі живі організми розділили на 4 царства: бактерії, гриби, рослини, тварини.
  5. Бактерії - найдавніші живі організми.
  6. Багато бактерій є збудниками захворювань.
  7. Усі живі організми здатні до переміщення у просторі.
  8. Тварини та рослини харчуються готовими органічними речовинами.
  9. Рослини здатні створювати органічні речовини з неорганічних.
  10. Тварини ростуть протягом усього життя.

Взаємоперевірка.

Відповіді: 1,2,4,5,6,9.

Вчитель показує флеш-анімацію.

Роздає тест.

Учні працюють індивідуально.

Самоперевірка.

Особистісні : Вміння дотримуватись дисципліни на уроці, шанобливо ставитися до вчителя та однокласників. потреба у справедливому оцінюванні своєї роботи та роботи однокласників

Регулятивні УУД:

Вміння організувати виконання завдань вчителя, робити висновки за результатами роботи

Комунікативні УУД:вміння приймати інформацію на слух.

Пізнавальні УУД: вміння структурувати навчальний матеріал, виділяти у ньому головне Набуття елементарних навичок роботи з приладами.

Усна оцінка вчителя

7. Рефлексія діяльності

3 хвилини

Мета етапу: усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів діяльності своєї та всього класу.

За результатами уроку заповни табличку, і оціни рівень твоєї роботи на уроці за допомогою шкали, постав хрестик на тому рівні, якого ти досягнув

Учні заповнюють таблицю та шкалу

Особистісні УУД:

Самооцінка на основі успішності

Адекватне розуміння причин успіху/невдачі у навчальній діяльності

Комунікативні УУД:Вміння висловлювати свої думки

Пізнавальні УУД:Рефлексія.

Контроль та оцінка процесу та результатів діяльності

8. Оціночна діяльність

Завдання кожної парті.

Учні заповнюють аркуш індивідуальних досягнень (ЛІД) із завданнями.

9. Інформація про домашнє завдання (коментування), виставлення оцінок за урок.

§3.

Індивідуальне завдання на вибір:

а) підготувати презентацію «У царстві грибів»;

б) усне повідомлення «Бактерії у житті тварин»4

в) повідомлення про мою улюблену рослину;

г) якою б твариною я хотів бути?

Література та ресурси Інтернету:

1.Біологія. Бактерії, гриби, рослини.6клас: Тематичне та поурочне планування до підручника В.В.Пасічника

2«Біологія. Бактерії, гриби, рослини»: Посібник для вчителя / Н.В. Дубініна, В.В.Пасічник.-М: Дроф, 2002.

3. Понамарьова І.М, Соломін В.П.., Сідельникова Г.Д. Загальна методика навчання біології. - М:Академія,2002.

4.КаліноваГ.С..Дідактичні картки.Рослини.Бактерії.Гриби. Лишайники.6кл.-М.: Школа-Прес, 2001

5Уроки біології з ікт 6клас С.М. Лебедєв.

6.Олена Михайлівна Бенуж. Тести з біології. 6 клас

Інтернет ресурси:

http://vospitatel.com.ua/zaniatia/zagadki/zagadki-o-gribah.htm

WWW. Wikipedia.org-Вікіпедія, вільна енциклопедія

Мультимедійні засоби навчання

1.Велика енциклопедія Кирила та Мефодія. ТОВ «Кирило та Мефодія»,2006.

2.Електронний атлас для школяра «ботаніка.6-7класс». - «Новий диск»,2004.

3. Уроки біології «Кирила та Мефодія», 6-7кл. - ТОВ «Кирило і Мефодія»,2001.

4. Бібліотека електронних наочних посібників» Біологія. 6-9кл. «- ТОВ» Кирило і Мефодій»,2002

Лист індивідуальних досягнень

щодо теми: «Ознаки живих організмів. Царства живої природи»

Визначати поняття на тему уроку.

Описувати Основні ознаки живих організмів.

Розкривати Характерні риси представників царств живої природи.

Розпізнавати представників царств на таблицях, малюнках, фотографіях, іншому демонстраційному матеріалі.

Рефлексія

Мені було важко

Можу себе похвалити

Що ще хочу дізнатися

Інформаційний лист

І знову здрастуйте!

Вітаю Вас із початком нового навчального року! П'ятий клас – нова сходинка до самостійності: нові вчителі, предмети, інтереси. Побільшало уроків, значить більше і домашнього завдання. знову радий допомогти.

Ми перейшли до 5 класу. Один із нових уроків Біологія! Синові дуже сподобався предмет, зі школи прийшов, жестикулює, пояснює, каже – не зупинити. Діловий!)

І навіщо я зазирнула в зошит? Відчувала, щастя оманливе. Заголовок виділено та підкреслено, старанно виведено:

Біологія - Наука про живі організми!

Так то! :))

Перше домашнє завдання: написати ознаки живих організмів. Із задоволенням публікую!

Основні ознаки живих організмів

  1. Дихання
  2. живлення
  3. Рух
  4. Зростання (збільшення розмірів тіла)
  5. Розвиток (придбання нових властивостей)
  6. Розмноження (відтворення собі подібних: жолуд-дуб, яйце-курча)
  7. Старіння та Відмирання
  8. Виділення (здійснюють обмін речовин: рослини поглинають вуглекислий газ, виділяють кисень, тварини – навпаки)
  9. Клітинна будова (можуть складатися з однієї або багатьох клітин, мають органи)
  10. Подразливість (реагування на зміни в навколишньому середовищі: опадає листя дерев, зимова сплячка)

Коли ми говоримо про від-чи-чі-ях живої і неживої при-ро-ди, по-лез-но пред-ставити камінь і кішку або со-ба-ку. Від-чі-я є, і вони оче-вид-ни. Як же їх визнає наука?

До осо-бен-но-стям жи-во-го су-ще-ствавона від-но-сить слід-ду-ю-щі при-су-щі прак-ти-че-ски всім живим ор-га-низ-мам про-цес-си: пи-та-ня, ди-ха- ня, ви-де-ле-ня, роз-мно-же-ня, по-рух-ність, роз-драж-ність, при-спо-соб-лен-ність, зростання і роз-ви-тіе.

Без-умовно, камінь може бути рухомим, якщо його кинути, може розмножуватися, якщо його розбити, може навіть вирости, якщо він має кри -стал-ли-че-ську при-ро-ду і на-хо-дит-ся в на-си-щен-ном со-ле-вом рас-тво-ре (рис. 1).

Мал. 1. Дії з каменем

Для цього потрібно зовнішнє вплив, при цьому камінь навряд чи почне питатися, роздратуватися і зітхати від такої несправедливості. . В осо-бен-но-стях жи-во-го і нежи-во-го на-хо-дят від-ра-же-ня влас-ства жи-во-го, котрі вже ні з чим не пе-ре-пу-та-єш. Що ж це за влас-ства?

1. В ор-га-низ-мах та їх клітинах містяться ті ж хі-мі-чеські еле-менти, що і в тілах неживої при-роди. Але в клітинах живих істот є ще й органічні речовини, ко-то-рие по-лу-чи-ли таке на-зва-ние, тому що вперше були ви-де-ле-ни з живих істот, з ор-га-низ- мов. Це білки, жири, уг-ле-во-ди і нук-ле-і-но-ві кис-ло-ти. Ці речовини об-разу-ють упо-ря-до-чен-ні струк-ту-ри (рис. 2).

Мал. 2. Молекула ДНК

Але тільки на-хо-дя в кліт-ці, ор-га-ні-че-ські ве-ще-ства обес-пе-чи-ва-ють про-яв-ле-ня життя. Причому найважливіша роль у житті-де-я-тель-но-сті ор-га-низ-мов від-во-дит-ся в першу чергу нук-ле-і-но- вим кис-ло-там і біл-кам. Вони обес-пе-чи-ва-ють са-мо-ре-гу-ля-цію всіх про-цес-сов в ор-га-низ-ме, його са-мо-во-про-із-ве-де -ня, а значить, і саме життя.

За-пам-ним: білки, жири, уг-ле-во-ди і нук-ле-і-но-ві кис-ло-ти - основ-ні ком-по-нен-ти жи-во-го .

2. Основ-ний струк-тур-ний і функ-ці-о-наль-ної одиницімайже всіх живих ор-га-низ-мов яв-ля-є-ся клітка. Майже, тому що на Землі прекрасно відчувають себе віруси, які представляють собою неклітинну форму життя. В ор-га-низ-мах, у ко-то-рих багато клітин-мно-го-клі-точ-них, з клітин фор-мі-ру-ють-ся тканини, тканини об-ра- зу-ють ор-га-ни, ко-то-рие у свою чер-гу об'є-ня-ють-ся в си-сте-ми ор-га-нів (рис. 3).

Мал. 3. Об'єднання клітин у систему органів

Така упо-ря-до-чен-ність стро-е-ня і функцій ор-га-низ-мов обес-пе-чи-ва-є устой-чи-вість і нор-маль-не про-те- ка життя життя.

3. Обмін речовин- це со-во-куп-ність всіх хі-мі-че-ських ре-ак-цій, всіх пре-вра-ще-ний речовин, по-сту-па-ю-щих в ор-га-нізм із зовнішнього середовища в про-цес-се пита-ня і ди-ха-ня. Бла-го-да-ря про-мене-ну речовин зі-хра-ня-є-ся упо-ря-до-чен-ність про-цес-сов жиз-не-де-я-тель-но- сти і цілісність са-мо-го ор-га-низ-ма, під-дер-жи-ва-ет-ся по-сто-ян-ство внут-рен-ній середовища в кліт-ці і в ор-га-низ-ме загалом. Т. е. обмін речовин і енер-гії обес-пе-чи-ва-є по-сто-ян-ну зв'язок ор-га-низ-ма з середовищем і під-тримання його життя (Рис. 4).

Мал. 4. Зв'язок організму із середовищем

4. Раз-мно-же-ня. Живе завжди по-яв-ля-ється від жи-во-го. По-это-му запитання «Що було раніше: ку-ри-ця чи яйце?» для загальної біологічної логии неважливий. У кінцевому підсумку ку-ри-ця все одно від-про-з-во-дит ку-ри-цу, а че-ло-век вос-про-із-во-дит че-ло-ве- ка. По-цьому життя можна розглядати як відтворення собі по-доб-них істот або са-мо-во-про-з-ве-де- ня (рис. 5). І це дуже важливе влас-ність жи-во-го, ко-то-рое обес-пе-чи-ва-є безперер-ність сут-ство-ва-ня життя.

Мал. 5. Розмноження

5. Якщо вдарити камінь, він не від-вітить і ніяк не від-ре-а-ги-ру-є. З со-ба-кою цей фокус не пройде: на агрес-сію хижак від-ві-тит агрес-сі-ей. Тому що живі істоти ак-тив-но ре-а-гі-ру-ють на дії фак-то-рів зовнішнього середовища, про-яв-ляя, таким об-ра -Зом, раз-дра-жи-мість. Імен-но роз-дра-жи-мість (рис. 6) поз-во-ля-є ор-га-низ-мам ор-ен-ти-ро-вати-ся в навколишньому середовищі і , слід-до-ва-тель-но, ви-живати в зме-ня-ю-щих-ся умов-ви-ях. Навіть рослини, які, здавалося б, позбавлені рухомості, можуть реагувати на зміну. ня. Багато способів роз-во-ра-чити листя в сто-ро-ну сонця, щоб одержати більше світла, а деякі, на- приклад ми-мо-за сором-ли-ва, сво-ра-чи-ва-ють ли-стья, якщо до них при-кос-нути-ся. Це теж прояв-ле-ня раз-дра-жи-мо-сті.

Мал. 6. Подразливість

6. При-спо-соб-лен-ність.Якщо об-ра-тить увагу на зовнішній вигляд жи-ра-фа, можна побачити, що він іде-аль-но при-спо-соб-лен до су-ще-ство-ва- ня в умовах аф-рі-кан-ської са-ван-ни. Довга шия допомагає добувати йому їжу там, де її ніхто не може дістати, довгі ноги - швидко бігти і відбиватися від хиж -Ні-ків (рис. 7).

Мал. 7. Пристосованість жирафу

Але в Арк-ті-ці жираф не ви-живе, зате там себе прекрасно відчувають білі медведі (рис. 8).

Мал. 8. Пристосованість білого ведмедя

7. При-спо-саб-ли-вать-ся ор-га-низ-ми можуть мил-ли-о-ни років, і це на-зи-ва-є-ся ево-лю-ція. Ево-лю-ція - це ще одне важ-ніше своє ство жи-во-го.

8. Живі ор-га-низ-ми з те-че-ні-єм вре-ме-ні з-мене-ють-ся, найчастіше необ-ра-ти-мо. Ці зміни-ня на-зи-ва-ють роз-ві-ти-єм.

Роз-ви-тіе, як пра-ві-ло, со-про-во-да-ет-ся ро-стом, уве-ли-че-ні-єм маси тіла або його роз-ме-ра, пов'язаний -но-го з по-яв-ле-ні-єм нових клітин.

Ево-лю-ція - це теж роз-ви-тіе, але не од-но-го від-дель-но-го ор-га-низ-ма, а всього жи-во-го світу в цілому. Розвиток звичай-но йде від простого до складного і до великих при-спо-соб-лен-ності ор-га-низ-ма до середовища оби-та- ня. Так обес-пе-чи-ва-ет-ся то багато-го-обра-зіє живих суспільств, ко-то-рое ми можемо наблю-дати сьогодні.

Ми розглянули відмінності живої природи від неживої, по-зна-ко-ми-лися з об-щи-ми влас-ства-ми живих ор-га-низ-мов. У слі-ду-ю-ший раз ми по-го-во-римо про багато-го-об-раз-зі живих істот на нашій пла-не-ті і про рівні ор-га-ні-за -ції жи-во-го.

Список літератури

  1. Пасічник В.В. Біологія Бактерії, гриби, рослини. 6 кл. – К.: Дрофа, 2011 – 304 с.
  2. Бахчієва О.А., Ключникова Н.М., Пятуніна С.К. та ін. Природознавство 5. - М.: Навчальна література, 2012
  3. Єськов К.Ю. та ін Природознавство 5 за ред. Вахрушева А.А. - М: Балас, 2013
  4. Плешаков А.А., Сонін Н.І. Біологія Введення у біологію. 5 кл. - М: Дрофа, 2013.
  1. Інтернет портал «Tepka.ru» ()
  2. Інтернет портал «Uchitelbiologii.ru» ()
  3. Інтернет портал «Tepka.ru» ()

Домашнє завдання

  1. Які процеси притаманні всім живим організмам?
  2. Що таке обмін речовин та чому він сприяє?
  3. Який зв'язок між розвитком та еволюцією?


Ходченкова Галина Михайлівнавчитель біології МОУ «Жарківська ЗОШ №1"Тверська область

Урок біології у 5 класі

на тему: «Ознаки живих організмів»

Мета уроку:узагальнити та поглибити знання про живу природу; сформувати поняття ознак живих організмів.

Завдання уроку:

Освітні:

    поглибити та розширити знання про ознаки - властивості живих організмів;

    продовжити роботу з формування біологічних термінів.

Розвиваючі:

    розвивати самостійну діяльність;

    вміння швидко орієнтуватися у потоці інформації: знаходити потрібне, осмислювати та застосовувати отриману інформацію;

    навчити виявляти та обґрунтовувати найважливіші властивості живих організмів.

Виховні:

    формування вміння працювати у колективі;

    шанобливо ставитися до думки своїх товаришів, вміти чітко та логічно викладати свою точку зору та аргументувати її.

Заплановані освітні результати:

    особистісні:пояснювати характерні ознаки живих організмів;

    метапредметні:вміти працювати з різними джерелами

інформації; вміння виділяти головне у тексті

    предметні:виділяти ознаки живих організмів, вміти

формулювати поняття «розмноження», «індивідуальний розвиток», «подразливість»

Устаткування: навчальна презентація, зошит-тренажер №1, інформаційні листи (роздавальний матеріал)


Хід уроку:

    Організація класу

Привітання вчителя та учнів, перевірка готовності учнів до уроку.

    Підбиття підсумків з вивченого розділу «Вступ»

(Активація знань, розмова з використанням слайдів 2-5)

Вчитель:хлопці, ми з вами закінчили знайомство з I розділом підручника «Вступ», якому присвятили 3 уроки. Перш ніж перейти до вивчення наступного розділу - підіб'ємо невеликі підсумки.

На попередніх уроках ми з вами говорили про унікальність нашої планети – планети Земля порівняно з іншими планетами сонячної системи.

Згадаймо, в чому ж її унікальність? ( слайд2)

(Є життя, її населяють різні живі організми)

Яку оболонку землі вони утворюють? (біосферу) (Слайд3)

Як називається наука, яка вивчає живі організми? (біологія)

- Хто з живих організмів є сполучною ланкою між землею та космосом? (Рослини). Доведіть! ( слайд3-4)

    Робота над новим матеріалом

      Актуалізація,мотивація(на формулювання теми та завдання уроку)

Вчитель:живі організми різноманітні за формою, розмірами, зовнішнім виглядом, способом життя. Проте є ознаки, властиві всім організмам, які відрізняють їхню відмінність від тіл неживої природи. ( слайд5)

Назвіть відомі вам ознаки живих організмів

(харчування, дихання, пересування...).

Вчитель:подивіться на слайд, які ознаки живих організмів ви назвали?

(слайд 6)

- Як ви вважаєте, чому ще залишилися незаповнені рядки?

(Існують ще якісь ознаки)

- Саме про них і йтиметься на нашому уроці.

Вчитель:хлопці, сформулюйте тему та завдання уроку (запис теми уроку у зошитах)

Вчитель:ми маємо можливість розширити свої знання, дізнатися про ознаки живих організмів більше.

Де і як дізнатися! ( слайд 7)

3.2. Самостійна робота уч-ся в парах.

1. підручник – с.14

2. інформаційними листами (додатковим матеріалом)

3. зошит-тренажер №1, с.15 «Працюємо з текстом», завдання №1

4. Музичнафізкультхвилинка для очей (Слайд 8-9)

5. Етап первинного закріплення нових знань (перевірка засвоєних знань, обговорення виконаного завдання)

Вчитель:хлопці, про які ще найважливіші ознаки живих організмів ви дізналися?

Які аргументи навели зошити – тренажери, доводячи, що автомобіль – неживий об'єкт?

Вчитель:як ви собі уявляєте такі ознаки живих, як клітинна будова? (Індивідуальний розвиток, розмноження, подразливість).

(обговорення)

Т.к. дані поняття складні для п'ятикласників, в ході обговорення (для кращого сприйняття біологічних понять) використовуються слайди 10-26

5. Застосування нових знань(Слайд27)

5.1. Заповнення таблиці «Основні ознаки живих організмівв»

Ознаки

(З наступною перевіркою)

1. підручник- С.14 (читаємо)

2. зошит-тренажер №1,с.31 «Порівнюємо та узагальнюємо»

5.1. Підбиття підсумків роботи(Проведення самооцінки)

Вчитель:поставте собі оцінку за виконану роботу.

Критерії:

Якщо під час виконання роботи немає помилок, урок засвоїв «відмінно»

Допущено незначні помилки, урок засвоїв «добре»Допущено помилки, урок засвоїв «задовільно», треба доопрацювати

7. Інформація про домашнє завдання,виставлення оцінок(Слайд28)

Творче завдання (на вибір)
    Фоторепортаж «Ознаки живих організмів»

    Складання питань – завдань на тему «Ознаки живих організмів »

8. Рефлексія (слайд29)

Закінчіть пропозицію:

На уроці я працював...

Я впізнав...Мені вдалося...У мене викликала складність...Мій настрій...
Дякую за увагу! До зустрічі!(слайд30)

Список літератури

1. Сухорукова Л. Н., Кучменко В.С., Колесникова І.Я. Біологія Живий організм. 5-6 класи: підручник для загальноосвітніх закладів. – М.: Просвітництво, 2012.-14с 2. Сухорукова Л. Н., Кучменко В.С., Дмитрієва Є.А. Біологія Живий організм. Зошит-тренажер. Частина 1. - М: Просвітництво, 2012.-15,31с. 3. Сухорукова Л. Н., Кучменко В.С., Дмитрієва Є.А. Біологія Живий організм. Поурочні методичні рекомендації. М: Просвітництво, 2012.-15,31с.

Інтернет ресурси


1. тюльпани , 2. реакція розсади світ 3.мімоза сором'язлива
Випадкові статті

Вгору