Наш дім – планета Земля. Конспект комплексного заняття з ознайомлення з навколишнім світом у підготовчій групі. Позакласне заняття «Наш дім – планета Земля

Міністерство освіти і науки Республіки Казахстан

Спеціалізована школа-інтернат «Дарін» м. Кентау

Класна година на тему:

«Наш Дім – Земля»

Підготувала та провела Бертаєва Г.М.

Тема:«Наш Дім – Земля».

Смарт мета:Звернути увагу учнів на крихкість екосистеми Землі, і спонукати їх бути уважнішими до неї. Виховувати почуття любові та поваги до своєї малої Батьківщини, розвивати почуття громадянськості та патріотизму.

Форма проведення:відкритий позакласний захід.

Оформлення:презентації, комп'ютер, проектор.

Підготовча робота:Підготовка матеріалу, індивідуальні завдання учнів.

Хід уроку.

1.Організаційний момент.Перевірити готовність учнів до уроку.

2.Виклад теми, застосовувана методика

    Показ презентації «Наш Дім – Земля!». У цей час вступні слова ведучих.

    Показ презентації має закінчитись. Виконується пісня "Земля в ілюмінаторі".

    Показ презентації "Земля моя, Планета блакитна!". Під час показу презентації ведучий читає вірш «Земля моя, блакитна планета!»

  1. Походження землі. Фізичні властивості ґрунту. Будова землі. Освіта та склад земної кори.

3.Підведення підсумку класного час: Пропозиція від класного керівника

Вступне слово класного керівника.Доброго дня, шановні хлопці та гості нашого заходу. Постарайтеся зараз не лише слухати, а й чути, не лише дивитися, а й бачити, хай ваше серце відчує доброту та радість сьогодення.

Наука екологія вивчає наш будинок - планету Земля, де ми з вами живемо, і те, як треба жити в цьому будинку. У природі все взаємозалежне, все залежить один від одного: якщо згасне Сонце, все замерзне і покриється мороком; якщо зникнуть повітря і вода - не буде чим дихати і не буде пити; якщо зникнуть рослини - нічого буде їсти тваринам і людині.

Показ презентації «Наш Дім – Земля!». У цей час вступне слово ведучим.

Ведучий 1.Добридень! Сьогодні ми поговоримо про нашу планету Земля – це наші Води, Землі та Повітря. День нагадування про страшні екологічні катастрофи, день коли кожна людина може замислитися над тим, що вона може зробити у вирішенні екологічних проблем, поборів байдужість у собі.

Ведучий 2. « Бережіть ці землі, ці води,

Навіть малу билиночку люблячи.

Бережіть всіх звірів усередині природи,

Вбивайте лише звірів усередині себе!

Є. Євтушенко.

Ведучий 1.Планета Земля, єдина у Сонячній системі зірка зі сприятливим середовищем для життя. 22 квітня – Міжнародний День Землі. Цей пам'ятний день зародився 1970 року, рівно 40 років тому.

Саме 22 квітня у США відомий політик та активіст – сенатор Гайлорд Нельсон зі штату Вісконсія організував безпрецедентну акцію, створивши групу зі студентів під керівництвом Денніса Хайєса (студента Гарварда), які закликали світ до захисту довкілля та збереження сприятливого клімату. Оскільки це був час активних студентських рухів, ініціатива привернула багато уваги.

Ведучий 2.«Наразі від кожного з нас залежить щастя всієї планети.

Коли ми любимо, ми рятуємо всіх і світлом освітлюємо небо.

Нам треба дуже всім старатися, погане ми відкинемо геть.

Нехай доброта, як травневий вітер, тобі супроводжує мій друг.

Рідними станемо один для одного і більше не маємо ворогів.

Вільним, світлим, добрим духом ми сповнюємося з тобою!

Ми брати всі і всі ми сестри, підуть образи з тебе,

І сварки відразу забудеш – впусти швидше любов до себе!»

Ведучий 1.Спочатку День Землі святкується у багатьох країнах у день весняного рівнодення, щоб відзначити момент, коли починається весна (у Північній півкулі) або осінь (у Південній). ООН святкує День Землі, зазвичай, 20-21 березня.

Ведучий 2. 26 лютого 1971 року У Тан, Генеральний секретар ООН, підписав спеціальну прокламацію, присвячену цій події. Щороку 20-21 березня у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку дзвонить дзвін світу.

Показ презентації має закінчитись.

Виконується пісня "Земля в ілюмінаторі" (у виконанні Ю.Антонова, в записі).

Ведучий 2:Природу бережіть, вона – рідна Мати,

Непотрібними справами Її не треба засмічувати.

Не потрібно будувати будівлі, на чудовиська схожі,

У них немає щастя, радості, а значить немає хорошого.

Любіть Землю – Матінку любов'ю безкорисливою!

Вона зазнала жаху, але більше їй не витримати.

І в надрах її вічних копатися перестаньте!

Вона втомилася мучитися, ви відпочинок їй уявіть.

Засадимо Землю – Матушку квітучими садами,

Щоб весняні квіти всіх щастям наповнювали!

Люди побачать різні плоди своїх творінь,

І стане наша Матінка планетою натхнення!

Ведучий 1: Яка ж вона, наша Земля? Підраховано, що на планеті Земля приблизно 4 з половиною мільярди років. Якщо ви захочете обійти навколо Землі, крокуючи екватором, то доведеться пройти шлях довжиною майже в 40010 кілометрів.

Ведучий 2: Відстань від поверхні до центру дорівнює 6378 кілометрів. Причому, дійсно тверді породи (літосфера) формують шар всього близько 70 кілометрів, а, просуваючись далі в клуб, ми спостерігаємо напіврідкі та рідкі стани.

Ведучий 1: Долина Смерті в Каліфорнії і місце в Лівії, яке називається Ель Азізія, утримують рекорди найгарячіших місць на Землі. Рекорд Ель Азізії – 57.8 градусів за Цельсієм (13 вересня 1922 року), рекорд Долини Смерті – 55.8 градусів за Цельсієм (10 липня 1913 року).

Ведучий 2: А найхолоднішим місцем на Землі визнана Антарктика - 21 липня 1983 року на дослідницькій станції «Схід» в Антарктиці все було зареєстровано -89 градусів за Цельсієм.

Ведучий 1: Наша Земля неймовірно багата на мінерали - вчені класифікували вже близько 4000 видів мінералів, приблизно 200 з них мають практичне значення. Щорічно відкриваються 50-100 видів мінералів

Ведучий 2: У Землі один природний супутник - видимий неозброєним оком Місяць

Показ презентації "Земля моя, Планета блакитна!". Під час показу презентації ведучий читає вірш однойменний вірш.

Ведучий 2:

Ти даруєш життя або приносиш смерть,

А людство живе не розуміючи,

Що це народжує твоя твердь.

Берегти тебе, лише нині починаємо.

Вести втрат у Червоній книзі рахунок,

І, як завжди, при цьому забуваємо,

З своїх сердець прибрати намерзлу кригу.

Нам усім із зледенілими серцями

На вік рідну Землю не зрозуміти:

Так хто вона, що носить нас віками,

Де нам відповідь на це знайти?

Вона, можливо, істота жива,

Поспішає в космічну далечінь?

І б'ється серце в глибині земне,

Те, що пізнало і радість і смуток?

Або корабель, що пливе по всесвіту,

Який колись запустив Бог?

Корабель космічний з командою відмінною:

Усього живого, що створити він зміг.

А що ж у майбутньому чекає на кожного з нас?

Їжу та паливо поки що дає Земля.

Який у нас є життєвий запас,

Чи відомо команді корабля?

Земля моя, блакитна планета!

Тебе ми починаємо лише цінувати.

Чи вибачиш людство, не знаю,

Чи допоможеш лід серця розтопити?

Походження землі

Земля є однією з дев'яти планет Сонячної системи, що входить до складу Чумацького Шляху, або Галактики. Вперше гіпотези про походження Землі були висловлені німецьким філософом І. Кантом (1724–1804 рр.) та французьким математиком П. Лапласом (1749 – 1827 рр.). Згідно з їхньою гіпотезою, вся сонячна система утворилася з величезної розпеченої газової туманності, що безперервно обертається. Поступово остигаючи, туманність ущільнювалася, її обертання прискорювалося, і нарешті настав момент, коли під впливом відцентрової сили, що збільшується, від туманності відокремився ряд газових кілець.

Фізичні властивості землі

За своєю формою Земля являє собою кулю, сплющену уполюсів. Довжина екваторіальної осі цієї кулі становить 12756 км, вертикальної - 12714 км, довжина окружності Землі по екватору дорівнює 40 тис. км. Наявність на поверхні Землі великих нерівностей у вигляді високих гір і глибоких океанічних западин дала основу вченим нашим, Землю геоїдом,під яким мається на увазі справжня форма Землі. Основними фізичними властивостями її є щільність, тиск та тепловий стан.

Ведучий 2:

Знищує свою Землю людина

За планом і без плану, методично, точно

І карає свій недовгий вік

У бажаннях дурних життя своє проживши заочно

Не думаючи про дітей, онуків

І своїх перероджень теж

Кістьми лягає, напружуючись весь

На цвинтарі собі готуючи ложе

Зупинись, одумайся, прокинься

Йому Господь твердить, зі сходом сонця

Напийся вранці водою джерельною

Бездонна знань глибина біля мого колодязя

Все створив для тебе я

Господь нам мудрий каже

За кожну хвилину життя

Вклонися йому душа твоя тобі твердить

Травинкою будь і будь ти океаном

Врости на все живе і переродись

Адже твоя мета прекрасна людська

Іди ж до неї це - Життя

Ведучий 1:І закінчити ми хочемо віршем «Земля – перлина Всесвіту».

Ведучий 2:Лісів і річок чимало, їх багато на Землі,

Вони кохання та щастя подарують один тобі.

Вони очистять повітря і спрагу вгамують,

І в спекотний літній полудень від спеки захистять.

Ліси ти бережи і не рубай так дарма.

І знай, що вся Земля – твоя рідна мати.

Прекрасніше не знайти ніде такої гармонії.

Одна лише у Всесвіті – і немає іншої такої!

Рефлексія Заключне слово класного керівника.

Зараз кожен учень ухвалить рішення у проблемі планети Земля.

Що потрібно зробити:

    Прописати пацієнту планеті Земля засіб, який допоможе вирішити цю проблему, інакше кажучи, що особисто я можу зробити? ( Додаток 2)

    Скласти девіз, який почують усі і він змусить пам'ятати, що від нас багато залежить. ( Додаток 3)

Таким чином, я вважаю, що навколишній світ і наш організм, це єдине ціле, і всі викиди і забруднення, що надходять в атмосферу, це шкода нашому здоров'ю.

Якщо ж ми намагатимемося, якнайбільше позитивного робити для довкілля, цим ми продовжуємо своє життя і оздоровлюємо свій організм.

І не можна не погодитись зі словами, що все в цьому світі взаємопов'язане, ніщо не зникає і ніщо не з'являється нізвідки.

Наш навколишній світ– це наш організм, оберігаючи довкілля – ми оберігаємо своє здоров'я.

Здоров'я– це не лише відсутність хвороб, а й фізичне, психічне та соціальне благополуччя людини.

  • Формувати уявлення про наш будинок- планета Земля;
  • Формувати пізнавальний інтерес дітей до природи
  • Уточнювати, розширювати та поглиблювати знання дітей про природу;
  • Виховувати емоційно-позитивне, дбайливе ставлення до Землі та її мешканцям.
  • Виховувати патріотизм, любов та дбайливе ставлення до природи рідного краю.
  • Виховувати дбайливе ставлення та любов до природи рідного краю.
  • Закріпити в дітей віком знання про культуру поведінки у природі та вміння правильно оцінювати вчинки оточуючих.
  • Уточнювати уявлення дітей про рослинний та тваринний світ, розвивати логічне мислення дітей через вирішення проблемних ситуацій, загадки та питання. Заохочувати незалежну обґрунтовану позицію.
  • Продовжувати навчати дітей працювати спільно, дати можливість відчуття радості пошуку найкращих рішень.

Обладнання: Емблема Землі, виготовлена ​​з ватману, грамоти, жетони у вигляді планети, реквізити команд.

П: Доброго дня, дорогі друзі!

Цього прекрасного весняного дня люди всіх країн відзначають міжнародний День землі.

Всі ми – мешканці одного великого будинку під назвою Планета Земля.

Р: У цей день ми обіцяємо берегти цей великий будинок, піклується про нього, любити його і робити якнайбільше добрих справ для того, щоб наша планета земля ставала красивішою.

Р: Наш будинок рідний, наш спільний будинок,

Земля, де ми живемо з тобою!

Ти тільки подивися навколо,

У лісі дрімучому не пройдеш!

А десь жарко та взимку

Чудес нам усіх не перерахувати

Одна в них назва є

Лисиця і гори та моря

Все називається земля.

З: Хлопці, сьогоднішнє свято я вирішила побудувати у вигляді вікторини «Знавці природи». Вам потрібно показати знання про життя рослин, тварин, птахів, комах.

У вікторині візьмуть участь 2 команди «Екологи» та «Юннати».

Оцінюватиме вікторину журі (Представляю журі).

Отже, починаємо нашу вікторину з вітання команд (назва, девіз)

А тепер команди вітають наше шановне журі.

  1. Назви, які ти знаєш лікарські рослини? (конюшина, реп'ях, мати і мачуха, алое, шипшина, кропива).
  2. Які гриби називаються так само як дерева, під якими вони ростуть (підберезник, подосиновик)
  3. Чим відрізняються хвойні дерева від листяних? (у хвойних дерев замість листя голки, хвоя, вони не бояться морозів)
  4. Яке дерево залишається зеленим та влітку та взимку? (ялина сосна)
  5. Яку користь приносять дерева? (листя дерев збирають пил та гар, збагачують повітря чистим киснем)
  6. Чому не можна знищувати мухомори? (Червоний мухомор служить ліками для лосів)
  1. Які тварини є санітарами лісу? (вовки)
  2. Чому в одних казках білий заєць, а в інших сірий? (Білий буває взимку, а навесні та влітку він сірий)
  3. Ходжу в пухнастій шубі,

Ходжу в густому лісі,

У дуплі на старому дубі

Горішки я гризу (Білка)

Подивися яка

Уся горить як золота

Ходить у шубці дорогий

Хвіст пухнастий і великий (Лиса)

Назви свійських тварин? (Кінь, корова, кішка, вівця, коза, собака)

Назви диких тварин (Вовк, кабан, ведмідь, лисиця, заєць, білка)

  1. Навіщо птахові потрібен хвіст? (за допомогою хвоста птах керує польотом)
  2. Які птахи передбачають погоду? (Ластівки, стрижі, низько літаю перед грозою)
  3. Назви хижих птахів (Орел, сокіл, яструб, сова)
  4. Назви свійських птахів (Гуси, кури, качки, півень, індик)
  5. Назви перелітних птахів (Журавель, ластівка, грак, шпак, зозуля, соловей)
  6. Назвіть зимуючих птахів (Голуби, горобці, синиці, ворони)

«Птах, риба, звір»

Давайте всі разом станемо в коло, виберемо ведучого.

Ведучий, повертаючись навколо себе з витягнутою вперед рукою, каже такі слова: «Риба, птах, звір». За сигналом "Стоп" зупиняється і на кого показує рука має назвати рибу, птицю та звіра. (Проводиться кілька разів, змінюючи ведучого).

  1. Яку користь приносять мурахи? (очищають ліс від сміття, вичісують птахів і обприскують їх корисною сумішшю кислотою, що пахне)
  2. З чого мурахи будують будинки? (З хвойних голок, листя, шматочків кори, гілочок)
  3. Розкажіть, як з'являється метелик? (З личинки з'являється гусениця, гусениця стає лялечкою, з лялечки з'являється метелик)
  4. Яку користь приносить хробак? (розпушує грунт щоб коріння рослин отримувало більше вологи та повітря)
  5. Куди взимку пропадають комахи?
  6. Муха-Цокотуха: Ось один із моїх гостей:

Чорний, та не враг, рогат та не бик,

Шість ніг без копит, летить-виє.

На землю сяде – риє.

Названий по одному з весняних місяців (Травневий жук)

  1. Ще на полях лежить сніг, ще впирається зима, посилаючи на землю сніг, хуртовину, холод. Але вже стає довше день, дзвенять краплі, тікають струмки, від тепла осів сніг, почорнів і став танути. На дахах плачуть бурульки, але бруньки ще не набрякли. Коли це буває? (На початку Весни)
  2. Чому в народі кажуть: Весна та осінь – на день по рік вісім? (Навесні дуже мінлива погода, з ранку холодно-як узимку, вдень сонце гріє все тане, а може й сніг посипати і знову визирне сонце і все в один день)
  3. Який сніг швидше тане брудний чи чистий? (Брудний тому що сонце до темного припікає сильніше)
  4. Назвіть ознаки пори року Осінь (Листопад), Зима (снігопад), весна (проталини, біжать струмки), Літо (сонце світить, все зелено)
  1. Хлопці! Береза ​​плаче не добрі люди зробили в неї Весною і пили березовий сік, а цей цілющий сік коріння з землі витягують, доки не нап'ються їм усі гілочки його та нирки, листя не розвернутися треба допомогти дереву, як зупинити сік? (Замазати ранки смолою, сирим піском, глиною, забинтувати, зав'язати)
  2. Хлопці знайшли в лісі пташине гніздо з яєчками: Ось чудово! Візьмемо ці яєчка з собою додому, з них вилупляться, пташенята і житимуть у нас вдома, ми дбатимемо про пташенят – вирішили хлопці та взяли гніздо з собою. Чи правильно вони вчинили? (ні, пташенята загинуть, їм потрібне материнське тепло)
  3. Оля була в лісі з батьками і їй дуже сподобалися Весняні конвалії, вони були такі гарні з білими головками на тонкій стеблині. Їх було мабуть не мабуть, ціла галявина. Оля зібрала великий, гарний букет конвалії. Скажіть, чи можна рвати великі букети? (Не можна, оскільки ми знищуємо природу, у квітах є нектар для метеликів та бджіл. Тим більше не можна рвати конвалії, вони занесені до Червоної книги як лікарська рослина).
  4. Борис із Льошою вирішили подивитися, як мурахи відкладають яєчка у мурашнику. Взяли великий ціпок і почали розгрібати мурашник. Мурахи заметушилися, намагаючись врятувати яєчка, перенести їх у безпечне місце. Як ви вважаєте, що цим хлопчикам сказала мама? (Що не можна розоряти мурашник, тому що на будівництво нового піде багато часу, яєчка можуть загинути)
  5. Хлопці в лісі спіймали їжачка, він був такий цікавий і цікавий, а коли лякався, то згортався клубочкам, виставляючи колючки. Вони вирішили принести їжачка додому: нехай живе у нас, а потім відпустимо назад у ліс. А чи ви взяли б їжачка додому? Чи можна це робити?
  6. Хлопці на прогулянці набрали в банку дощових хробаків, закрили кришкою, поставили та забули про них. Що сталося з хробаком? І як би вчинили ви? (Без повітря та вологи черв'яки загинуть, їх треба випустити, вони дуже корисні- рихлять землю, щоб корінням рослин проходила волога та повітря)

Вчитель географії: Планета наша дуже засмічена, але ми ще не усвідомили небезпеки життя на величезному сміттєзвалищі Ми поки що на ній живемо, але чи зможуть жити наші діти?

(Звучить музика, потім ведучі розповідають про забруднення повітряного басейну Землі, води, ґрунту, лісів.)

Студент 1: Повітря.За рік до атмосфери лише одного вуглекислого газу викидається 5 млрд. тонн. В результаті стоншується озоновий шар, з'являються озонові дірки. Постійна озонова діра — над Антарктикою, що часом розширюється і зменшується — над Арктикою, Європою, Москвою. У ці дірки спрямовуються ультрафіолетові промені, від яких люди виникають ракові захворювання. Кисню на Землі стає дедалі менше. А вихлопних газів заводів чорної та хімічної промисловості, котелень, транспорту все більше і більше.

Студент 2: Вода.Вчені підрахували, що щороку у всьому світі до водойм потрапляє стільки шкідливих речовин, що ними можна було б заповнити 10 тис. товарних поїздів. Навіть у водах Арктики знайшли пральний порошок.

Внаслідок діяльності людини у річках Європи — Сені, Дунаї, Рейні, Волзі — не можна купатися. У сибірських річках через затонулого лісу та забруднених стоків з'явилися мікроорганізми, які дуже шкідливі для людей та тварин.

Студент 3: Грунт.Ґрунт утворюється повільно: для цього потрібні сотні та навіть тисячі років. А ось зруйнувати її можна дуже швидко. За останні сто років на Землі знищено приблизно 1/4 частину всіх родючих ґрунтів. Люди освоювали цілинні та залежні землі. Перші п'ять років вони отримували добрі врожаї. А потім вітри-суховеї стали піднімати мільярди тонн родючого шару та нести його до підніжжя гір. В результаті грунт збіднів і врожаї стали значно гіршими. Ніхто не буде сперечатися, що нафта потрібна людству. І ніхто не стверджуватиме, що її свідомо викидають у море, що навмисне влаштовують аварії на нафтопромислах або підпалюють кораблі, що везуть нафту: у результаті — мільйони тонн нафти з тих чи інших причин виявляється у воді.

Студент 4:Ліси. Посилено йде «облисіння» планети. За останні 20 років людина вирубала стільки лісу, скільки було знищено за все його попереднє існування, не кажучи вже про пожежі, що виникають з вини людини. Для багатьох тварин ліс – рідний будинок. А лісів Землі стає дедалі менше. Значить, тварини втрачають свій дім. Отже, вони приречені на загибель.

Підбиття підсумків конкурсу стінгазет, малюнків, листівок. (Вручення переможцям грамот)

Залишившись один у лісі, у степу, на річці, у полі, на болоті, людина залишається наодинці зі своєю совістю. Вона для людини єдиний контролер. І, можливо, одне з найважливіших завдань, яке постає перед тим, хто хоче врятувати природу на планеті, — пробудити в людях совість, розуміння того, що можна робити і чого робити не можна.

Все тісно пов'язане довкола

2 частина – ігрова.

Вчитель географії:У казках, бувало, старий камінь віщав богатирям: «Направо підеш – коня втратиш, ліворуч підеш – сам загинеш, а прямо – успіх на тебе чекає протягом усього шляху». Знання допоможуть вам знайти правильний шлях.

На брейн-ринг запрошуються дві команди «Меридіан» та «Паралель». (У кожній команді по одному представнику від 5-11 класів.)

1 ведуча:

На змаганні присутні журі у складі…….

2 ведуча:умови гри:

1. П'ять раундів, між якими будуть літературні паузи.

2. Кожне завдання оцінюється у п'ять балів.

Якщо уболівальники допомагають, то команді також зараховуються бали.

Привітання команд (Пояснення назв своїх команд)

1 раунд:

Запитання команді «Меридіан»

    Яке море найтепліше на земній кулі?

    Береги яких частин світу воно омиває?

Запитання команді «Паралель»

    У якому морі рибалять жителі трьох частин світу? Назвіть ці частини світла.

    До басейну якого океану воно належить?

Запитання команді «Меридіан»

    Яка річка найдовша? Де вона протікає?

Запитання команді «Паралель»

    Яка річка найповноводніша? Де вона протікає?

Запитання команді «Меридіан»

    Чи можна сховати найвищу гірську вершину на Землі у найглибшій западині? Чому? Що це за вершина та западина?

Запитання команді «Паралель»

    Які форми рельєфу переважають у Європі?

Запитання команді «Меридіан»

    Про яку географічну територію розповідається в пісні Червоної Шапочки?

Запитання команді «Паралель»

    Про яку лінію розповідається в пісні з кінофільму «Кавказька бранка»?

Підбиття підсумків першого раунду - літературна пауза (читання вірша Тютчева Ф.)

Другий раунд. Чи знаєте ви географічні прилади?

Командам пропонується за приладом. Потрібно розповісти про них. (Барометр-анероїд, нівелір).

Третій раунд:

Запитання команди-суперниці (по два питання).

Четвертий раунд: Загадки

П'ятий раунд: Хто швидше відповість?

    Де на Землі випадає найбільше опадів?

    Яка тварина, завезена до Австралії з Європи, стала її національним лихом?

    Стародавні греки називали її – Борисфен, турки – Узу, слов'яни – Славутич. Як її називають сьогодні?

    Чому озеро Ейр в Австралії зображене на карті пунктирною лінією?

    На якому материку розташовані дві частини сету? Які саме

    У які ворота не можна забити гол?

    Яка протока мала переплисти Д.Артаньян, щоб привезти підвіски для королеви Франції?

    На якому материку немає жодної річки?

    Який океан омиває п'ять материків?

    Чи існує Землі точка, що має лише одну координату?

Підбиття підсумків брейн-рингу.

Вчитель географії:Залишившись один у лісі, у степу, на річці, у полі, на болоті, людина залишається наодинці зі своєю совістю. Вона для людини єдиний контролер. І, можливо, одне з найважливіших завдань, яке постає перед тим, хто хоче врятувати природу на планеті, — пробудити в людях совість, розуміння того, що можна робити і чого робити не можна.

Все тісно пов'язане довкола.

Приклади ми не множитимемо.

Квітки ти не зачепиш раптом,

Щоб зірки не потурбувати.

(Звучить мелодія «Самотній пастух»).

Вчитель географії:Цей тиждень у нашій школі екологічний. Діти зробили багато корисних справ. Чим менше сміття буде на планеті: у вашому дворі, на вашій вулиці, у вашому місті, у вашому селі, тим зеленішими стануть дерева, тим чистіше повітря. За кожну добру справу, зроблену в ім'я природи, ви отримаєте зелений листочок. У залі розвішано листи (у кожного класу свій) з намальованими деревами без листя. Так ось, чиє дерево виявиться зеленим, той наочно покаже свою згуртованість, дружбу і єдність у захисті природи.

Студент:Риби, птахи, звірі у душу людям дивляться.
Наче просять нас: люди, не вбивайте дарма!
Адже море без риб - не море,
Адже небо без птахів не небо,
Земля без звірів не земля,
А нам без землі не можна.

Розділи: Робота з дошкільнятами

Цілі:

  1. Поглибити уявлення про те, що планета Земля – це величезна куля, більшість якої вкрита водою. Окрім води є материки – тверда земля – суша, де мешкають люди.
  2. Ознайомити дітей з науковою версією освіти материків на планеті Земля, з умовними позначеннями суші, води на картах та глобусах, з назвами та розташуванням материків на карті.
  3. Підвести до розуміння унікальності нашої планети, оскільки лише Землі є життя.
  4. Виховувати прагнення берегти нашу Землю.
  5. Заохочувати дітей робити висновки на основі наявних відомостей.
  6. Розвивати уяву, асоціативне та творче мислення.
  7. Удосконалювати діалогічну та монологічну форми мови.

Матеріали та обладнання:

Велике зображення частин світу (материків), глобус, фізична карта світу, карта «Сонячна система» (для дітей), плакат «Сонячна система», дидактична картина «Всеземля», картини, що зображають різні народи, що населяють планету Земля, яблуко, дзига.

Хід заняття

На центральній стіні залу висить велике панно із зображенням земної кулі. На бічній стіні розміщено: старовинну карту, карту землі до відкриття Кука, фізичну карту світу, плакат «Сонячна система». Біля стіни на столах розкладено книги про планету Земля, про Космос, слайди та ілюстрації «Всесвіт», «Народи світу».

Входять діти.

Звучить мелодія російської народної пісні «Батьківщина» («Бачу чудове привілля»).

Педагог.Доброго дня, мої юні друзі! Хлопці, ми з вами живемо в країні, в якої напрочуд гарне ім'я – Росія. Велика наша Батьківщина! Розкинулася вона від снігів і льодів Крайньої Півночі до південних морів, від Балтійського моря до Тихого океану. Це величезна держава!

Ми з вами здійснили багато цікавих та захоплюючих подорожей рідною країною. Що ж ви побачили довкола, впізнали?

Діти. Є в Росії високі гори, повноводні річки, глибокі озера, густі ліси та безкраї степи.

Діти.Є маленькі річки, світлі березові гаї, сонячні галявини, яри, болота та поля.

Педагог. Ми пишаємося нашою великою Росією, її різноманітною природою, багатими надрами, а особливо – працелюбними та талановитими людьми, що її населяють. Але на світі є й інші країни, де живуть такі ж люди, але говорять іншими мовами. І у всіх у нас є спільна оселя. Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, як його назва:

Ні початку, ні кінця,
Ні потилиці, ні обличчя.
Знають усі, і молоді, і старі,
Що наш будинок – величезна куля.

Діти.Земля.

Діти. А в народі ще так кажуть: "Нікого не народила, а всі матінкою звуть".

Педагог.Що ви знаєте про нашу планету? Яка вона, Земля?

Діти.Наша планета - це величезна-величезний кулю. Такий великий, що потрібно багато днів, навіть місяців, щоб об'їхати його навколо.

Діти. Вона кругла, мов яблуко. Земля крутиться навколо Сонця, ніби літачок навколо вежі. Та ще й сама обертається навколо своєї осі, крутиться, як дзига, тільки повільно.

Діти. Земля – супутник Сонця. Вона набагато менша за Сонце. Разом із нашою планетою навколо Сонця кружляють ще вісім планет.

Діти. Але лише на нашій Землі є життя.

Педагог підходить до плаката, на якому зображена Сонячна система та пропонує дітям знайти серед цих планет наш будинок – Землю.

Дитина знаходить та показує.

Педагог. А хто хоче показати нашу рідну планету на зірковій карті?

Діти показують.

Педагог. А як ви дізналися, що це земля?

Діти. Наша планета блакитного кольору.

Педагог. Чому вона блакитна?

Діти. На землі багато води.

Діти. Коли космонавти дивляться з космосу на нашу планету, вона їм здається кулею прекрасного блакитного кольору.

Педагог. Молодці, хлопці! А як ви вважаєте, чому на Землі є життя?

Діти. На Землі є вода для пиття та повітря для дихання.

Педагог. Правильно. Вода та повітря необхідні всім живим організмам.

Друзі мої! Але чи завжди люди мали ці знання? Виявляється, ні. А як вони малювали Землю, на якій жили? Дуже по-різному. Їхні уявлення здаються нам сьогодні фантастичними, казковими, неправдоподібними. Погляньмо, як вони малювали наш світ.

Демонстрація ілюстрації.

Діти. У давнину люди думали, що Земля величезна і пласка, як млинець або як тарілка, і можна дістатись краю Землі.

Діти. Одні казали, що її підтримують три величезні кити, які плавають в океані.

Діти. Інші доводили, що плоска Земля тримається на трьох слонах, слони стоять на спині величезної черепахи, а черепаха плаває в океані.

Діти. Навіть знаходилися сміливці, які мріяли дістатися цього краю і подивитися, а що там, на краю Землі, і чи можна з нього впасти.

Діти. Люди вирушали в дорогу пішки, чи верхи на конях, чи кораблі.

Педагог. І добиралися вони до краю Землі?

Діти. Ні. Як тільки вони добиралися до моря або океану, то вважали, що їхня подорож закінчена: ось він край Землі. Далі вже нічого немає, крім води.

Педагог. Діти, але були й такі люди, які дійшовши до берега моря, пересідали на корабель і продовжували свою подорож. Ось ці мореплавці й переконалися, зрештою, що, вирушаючи з якогось місця і рухаючись завжди в одному напрямку, вони чомусь повертаються туди, звідки почали подорож. «Чому так відбувається?» - Задумалися люди. Та тому раптом зрозумів хтось, що Земля не плоска, як млинець. Ні, вона кругла, як куля.

Педагог. Велику роль пізнанні нашого світу зіграв час великих морських плавань. Першу навколосвітню подорож здійснив на п'яти кораблях моряк-мандрівник Магеллан. Три роки пливли його кораблі все вперед і вперед, не змінюючи напряму і звіряючи свій шлях зірками. Чотири кораблі загинули у бурхливих водах океану. І лише один корабель під назвою «Вікторія» обігнув Землю і повернувся до порту з іншого, протилежного боку. Так люди зрозуміли, наскільки велика наша Земля, і довели, що Земля – куля і її можна об'їхати навколо.

Показ ілюстрацій парусних кораблів.

Педагог. Чому люди в давнину мали неправильне уявлення про будову нашого світу?

Діти. У давнину люди не могли пересуватися землею на великі відстані. Адже не було ні доріг, ні кораблів, ні поїздів, ні літаків. Тому дійти до «краю землі», щоб перевірити розповіді про китів, слонів, черепаху, нікому не вдавалося.

Фізкультхвилинка. Звучить музика.

Педагог читає загадку, діти виконують рухи:

Хтось вранці, не поспішаючи, (Ходьба на місці.)
Надує жовта куля, (Діти дмуть і розводять руки.)
А як випустиш із рук – (Підняти руки вгору, бавовна.)
Раптом стане світло навколо. (Повороти убік.)
Що це за куля?

Діти (хором). Сонце.

Педагог. Друзі, що тоді оточує Землю? А оточує її величезний простір, який називається космічним простором, або космосом. Цей простір не порожній, він заповнений різними космічними тілами – зірками, планетами, кометами та метеоритами.

Над Землею знаходиться величезний повітряний океан – атмосфера, і ми щодня, щогодини, щохвилини, самі того не помічаючи, «купаємось» у ньому. І перехожі на вулиці, і кішки, і собаки, і голуби, і навіть трамваї та тролейбуси купаються в цьому океані. Він дуже важливий для нашого життя. Повітрям дихаємо ми з вами, дихають і звірі, і птахи і рослини – все живе землі не може обійтися без нього. А якби цей океан зник, то наша Земля всього через кілька хвилин стала б неживою планетою. Повітряна оболонка Землі – це дивовижна блакитна «сорочка». У такій «сорочці» наша планета не перегрівається від сонячної спеки, не холоне від космічного холоду, як, наприклад, Місяць та планета Меркурій. Повітряна оболонка – це бойова кольчуга, яка захищає землю від космічних «снарядів» – метеоритів. Ще одна важлива робота повітряного океану – стежити за кліматом на нашій планеті, переганяти холодне повітря на південь, тепле – на північ. І тільки завдяки повітряній оболонці – атмосфері на Землі, єдиній планеті у всій Сонячній системі існує життя.

Діти, а як раніше люди уявляли собі, що таке небо?

Діти. Коли люди вважали Землю плоскою, вони думали, що вдень вона накрита блакитним ковпаком – небом, яким рухається Сонце. А ночами якийсь величезний велетень закриває її чорним ковпаком. Тільки ковпак цей дірявий, у ньому багато маленьких дірочок, якими на Землю потрапляє світло.

Педагог. Ось ці дірочки і є зірки. Тільки потім люди зрозуміли, що зірки – це зовсім інше. Хто знає, що таке зірки?

Відповіді дітей.

Педагог. Правильно, зірки – це величезні вогняні кулі. А чому вони здаються нам такими маленькими?

Діти. Вони дуже далеко від нас.

Педагог. Яка зірка до нас найближча?

Діти. Це наша зірка – Сонце.

Діти. Вона дає нашій планеті світло та тепло, без неї не було б життя на Землі.

Звучить «космічна» музика.

Діти з педагогом стають у коло. У середині кола велике зображення Всеземлі (зроблено зі шматочків, скріплених із внутрішньої сторони).

Педагог. Багато мільйонів років тому Земля була величезним материком. Внаслідок стихійних катаклізмів цей материк став руйнуватися, від нього стали відокремлюватися великі та малі шматки.

Педагог знімає з моделі Всеземлі кріплення. У дітей на руках виявляються великі та маленькі шматки «суші». При уважному розгляді діти дізнаються у яких обриси сучасних материків і островів.

Дітям пропонується, дивлячись на фізичну карту світу, самостійно розкласти материки та острови на блакитній матерії, що зображує океан.

Діти розглядають материки, називають їх.

Діти. Африка, Америка, Австралія, Європа, Азія, Антарктида.

Педагог показує їх на глобусі.

Педагог. А що таке глобус?

Діти. Глобус – це крихітна модель земної кулі. На ньому намальовано те, що є на справжній Землі: океани та суша.

Педагог. Ви бачите, що глобус обертається довкола своєї осі. (Обертає глобус.)Також обертається Земля. Земля підставляє Сонцю то одну, то іншу свою сторону. От і кажуть: «День і ніч – доба геть!».

Материки заселені тваринами, ними ростуть різні рослини, живуть різні народи. Педагог показує ілюстрації, книги, плакати. Пропонує послухати вірш В. Орлова «Спільний дім».

Дитина.

Під одним голубом
Спільним дахом ми живемо.
Будинок під дахом блакитний
І просторий, і великий.
Будинок крутиться біля Сонця,
Щоб нам було тепло,
Щоб кожне вікно,
Висвітлити воно могло.
Щоб жили ми у світі,
Не лякаючись, не погрожуючи,
Як добрі сусіди
Або добрі друзі.

Педагог. Земля – це суша, а й океани і моря. Хлопці, чого більше на земній кулі – води чи суші?

Відповіді дітей.

Педагог. Діти, уявіть, що Земля це яблуко.

Педагог очищає яблуко, залишаючи приблизно одну п'яту частину шкірки.

Педагог. Це і буде суходіл, а все інше – це річки, озера, моря, океани. Таким чином, ви бачите, що суходіл займає невелику частину Землі. Може, ви знаєте, як називаються деякі моря та океани?

Відповіді дітей.

Педагог показує на глобусі моря та океани, потім демонструє слайди «Планета Земля».

Педагог. Красива та дивовижна наша планета Земля. Скільки живе людина, вона завжди, все життя милується її красою і осягає її секрети та таємниці.

Земля – наш спільний будинок для всіх, хто живе на ній. Вона всім потрібна, і всі, хто на ній живе, теж потрібні на Землі. У нас над головою спільний дах – блакитне небо. Під ногами загальна підлога – земна поверхня, у нас один на всіх світильник і грубка – Сонце. У нас загальний водопровід та вентилятор – вітер.

Звучить музика Ю. Чичкова "Скерцо".

Діти надягають шапочки комах, птахів, тварин. Виконується музична композиція, діти танцюють та зображають тварин. Композиція закінчується вільною побудовою дітей.

Діти читають поезії.

Перша дитина.

Наша планета Земля дуже щедра і багата:
Гори, ліси та поля – дім наш рідний, хлопці!

Друга дитина.

Давайте будемо берегти планету,
Інший такий у світі немає.
Розвіємо над нею і хмари, і дим,
Образу її нікому не дамо.

Третя дитина.

Бережемо птахів, комах, звірів.
Від цього станемо ми тільки добрішими.
Прикрасимо всю землю садами, квітами.

Всі діти.

Така планета потрібна нам із вами!

Звучить музика Еріо Маріконі «Краплі дощу».

Педагог.

Наш будинок рідний, наш спільний будинок
Земля, де ми живемо з тобою!
Ти тільки подивися довкола:
Тут річка, там – зелений лук.
У лісі дрімучому не пройдеш,
Води у пустелі не знайдеш!
А десь сніг лежить горою,
А десь спекотно та взимку…
Одна в них назва є:
Ліси, і гори, і моря
Все називається Земля!

Література

  1. Левітан Є.П. Малюкам про зірки та планети.
  2. - Петрозаводськ: Кругозір, 1995.
  3. Левін Б., Радлова Л. Астрономія у картинках. - М.: Дитяча література, 1967.
  4. Гризик Т. Пізнаю світ. - М.: ВД «Виховання дошкільника», 2004.
  5. Скоролупова О.А. Підкорення космосу. - М.: ТОВ «Видавництво Скрипторій 2000», 2003.

Клушанцев П.В. Про що розповів телескоп.

  • - Л.: Дитяча література, 1980. Характеристики планети:
  • Відстань від Сонця: 149,6 млн км
  • Діаметр планети: 12 765 км*
  • Доба на планеті: 23ч 56хв 4с*
  • Рік на планеті: 365 днів 6г 9хв 10с
  • t° на поверхні: середня по планеті +12°C (В Антарктиді до -85°C; у пустелі Сахара до +70°C)
  • Атмосфера: 77% Азот; 21% кисень; 1% водяна пара та інші гази

Супутники:
Місяць

* період обертання навколо власної осі (у земній добі)

** період звернення по орбіті навколо Сонця (у земній добі)

З початку розвитку цивілізації людей цікавило походження Сонця, планет і зірок. Але найбільше цікавить планета, що є нашим спільним будинком, Земля. Уявлення про неї змінювалися разом з розвитком науки, саме поняття про зірки і планети, оскільки ми це розуміємо зараз, сформувалося лише кілька століть тому, що мізерно мало в порівнянні з самим віком Землі.

Наша планета відіграє унікальну роль у Сонячній системі, адже Земля – єдина планета, на якій є життя! Розташувалася Земля дуже вдалим чином. Вона подорожує орбітою на відстані майже 150 000 000 кілометрів від Сонця, а це означає лише одне - На Землі достатньо тепло, щоб вода зберігалася в рідкому вигляді. За умови жарких температур вода просто випарувалася, а в холоді перетворювалася б на лід. Тільки Землі присутня атмосфера, у якій може дихати людина і всі живі організми.

Істрія виникнення планети Земля

Відштовхуючись від Теорії Великого Вибуху і ґрунтуючись на дослідженні радіоактивних елементів та їх ізотопів, вчені з'ясували, що приблизний вік земної кори - він становить близько чотирьох з половиною мільярдів років, а вік Сонця - близько п'яти мільярдів років. Так само, як і вся галактика, Сонце утворилося в результаті гравітаційного стиснення хмари міжзоряного пилу, а за світилом утворилися і планети, що входять до Сонячної системи.

Щодо утворення самої Землі як планети, саме її народження та формування тривало сотні мільйонів років і проходило в кілька фаз. На фазі народження, підкоряючись законам гравітації, на її зростаючу поверхню падала велика кількість планетезималей і великих космічних тіл, які згодом склали практично всю сучасну масу землі. Під дією такого бомбардування відбулося розігрівання, а потім розплавлення речовини планети. Під впливом сил гравітації важкі елементи, такі як ферум і нікель, створили ядро, та якщо з легших сполук утворилися земна мантія, кора з які лежать її поверхні континентами і океанами, і атмосфера, яка спочатку сильно відрізнялася від реальної.

Внутрішня будова Землі

З планет своєї групи Земля має найбільшу масу і тому має найбільшу внутрішню енергію — гравітаційну та радіогенну, під впливом яких процеси в земній корі ще тривають, що видно з вулканічної та тектонічної діяльності. Хоча вже встигли утворитися магматичні, метаморфічні та осадові породи, що сформували контури ландшафтів, які під дією ерозії поступово видозмінюються.

Під атмосферою нашої планети розташувалася тверда поверхня, що називається земною корою. Вона ділиться на величезні шматки (плити) з твердої породи, які можуть рухатися і при русі зачіпати і штовхати один одного. Внаслідок такого руху з'являються гори та інші особливості земної поверхні.

Земна кора має товщину від 10 до 50 км. Кора "плаває" на рідкій земній мантії, маса якої складає 67% маси всієї Землі і простягається в глибину на 2890 кілометрів!

За мантією слідує зовнішнє рідке ядро, яке тягнеться в глибину ще на 2260 кілометрів. Цей шар є рухомим і здатний видавати електричні струми, які і створюють магнітне поле планети!

У самому центрі Землі знаходиться внутрішнє ядро. Воно дуже тверде і містить безліч заліза.

Атмосфера та поверхня Землі

Земля єдина з усіх планет Сонячної системи, має океани, - вони покривають понад сімдесят відсотків її поверхні. Спочатку вода, що перебуває в атмосфері у вигляді пари, зіграла велику роль в освіті планети - парниковий ефект підняв температуру на поверхні на ті десятки градусів, необхідні для існування води в рідкій фазі, а в поєднанні з сонячною радіацією дав початок фотосинтезу живої речовини - органіки.

З космосу атмосфера здається блакитною облямівкою навколо планети. Ця найтонша купол складається на 77% з азоту, на 20% з кисню. Решта – це суміш різноманітних газів. Земна атмосфера містить набагато більше кисню, ніж будь-яка інша планета. Кисень життєво необхідний тваринам та рослинам.

Це унікальне явище можна розцінювати як диво чи вважати неймовірним збігом випадковостей. Саме океан дав початок зародженню життя на планеті, і, як наслідок, виникненню гомосапієнс. Дивно, але океани ще зберігають безліч таємниць. Розвиваючись, людство продовжує вивчати космос. Вихід на навколоземну орбіту дав можливість по-новому осмислити багато геокліматичних процесів, що відбуваються на Землі, подальше вивчення таємниць якої ще належить не одному поколінню людей.

Супутник Землі - Місяць

Планета Земля має свій єдиний супутник - Місяць. Першим, хто описав властивості і характеристики Місяця був італійський астроном Галілео Галілей, він описав гори, кратери та рівнини на поверхні Місяця, а в 1651 астроном Джованні Річчолі написав карту видимої сторони місячної поверхні. У XX столітті 3 лютого 1966 року на Місяць вперше прилунився апарат Місяць-9, що спускається, а кількома роками пізніше 21 липня 1969 року на поверхню Місяця вперше ступила нога людини.

Місяць завжди повернуто до планети Земля лише однією своєю стороною. На цій видимій стороні Місяця видно рівнинні "моря", ланцюжки гір і численні кратери різних розмірів. Інша, невидима із Землі, сторона має на поверхні велике скупчення гір і ще більше кратерів, а світло, що відбиває від Місяця, завдяки якому вночі ми можемо бачити його в блідо-місячному кольорі, це слабко відбиваються промені від Сонця.

Планета Земля та її супутник Місяць сильно відрізняються за багатьма властивостями, причому співвідношення стабільних ізотопів кисню у планети Земля та її супутника Місяця збігається. Проведені радіометричні дослідження показали, що вік обох небесних тіл однаковий, приблизно 4,5 мільярда років. Ці дані викликають припущення про походження Місяця та Землі з однієї речовини, що породжує кілька цікавих гіпотез про походження Місяця: від походження з однієї протопланетної хмари, захопленням Землею Місяця та до утворення Місяця від зіткнення Землі з великим об'єктом.

Випадкові статті

Суфікс – значна частина слова, що служить освіти нових слов.1. У граматиці суфікс - це морфема,...