Конспект заняття читання казки бажова срібного копитця. Урок літературного читання на тему П.П.Бажов «Срібне копитце» (1 клас). Конспект уроку літературного читання

Вчитель: Серебрякова Тетяна Олексіївна

ЦО Перша Європейська гімназія Петра Великого

Технологічна карта уроку – з літературного читання

на тему: «П. П. Бажов «Срібне копитце» у рамках ФГЗС

Клас: 4 клас

УМК "Школа Росії"

Предмет: літературне читання

Підручник: «Літературне читання»

4 клас, Л. Ф. Кліманова, В.Г. Горецький та ін., М «Освіта» 2015

Тема урока: П. П. Бажов «Срібне копитце

Ціль: навчати вмінню розглядати характери героїв та його взаємини, помічати мотиви народних казокв авторському тексті,

1.Навчальні завдання , спрямовані на досягнення особистісних результатів навчання:

Виховання почуття гордості за Батьківщину.

Формування шанобливого ставлення до іншої думки, іншої точки зору;

Розвиток мотивів навчальної діяльності та формування особистісного сенсу вчення;

Розвиток самостійності та особистої відповідальності за свої вчинки, прийняті рішення;

Розвиток етичних почуттів, доброзичливості та емоційно-моральної чуйності;

Розвиток навичок співпраці з дорослими та однолітками у різних соціальних ситуаціях.

2. Навчальні завдання, спрямовані на досягнення метапредметних результатів навчання:

Регулятивні:

- формування навчальної задачі уроку, виходячи з аналізу матеріалу підручника у спільній діяльності,

Планування разом із учителем діяльності з вивчення теми уроку

Пізнавальні:

Аналіз художнього тексту, виділення у ньому основної думки,

Пошук необхідної інформації у книзі,

Вміння орієнтуватися у навчальній та художній книзі,

Розвивати вміння учнів складати характеристику героїв,

Вміння складати синквейн

Комунікативні:

Відповіді на запитання на основі художнього тексту підручника

Осмислення правил взаємодії у парі

Особистісні:

Формування системи моральних відносин (любов до природи, гордість за свою країну, краса людських відносин, повага до старших, цінність людського життя,

Прояв інтересу до читання та вивчення творчості П. П. Бажова

3. Навчальні завдання, спрямовані на досягнення предметних результатів навчання:

Розвиток мови, мислення, уяви школярів

Знати біографію письменника

Устаткування (Створення інформаційного, підготовчого предметно-розвивального середовища)

- "Літературне читання" 4 клас, Л. Ф. Кліманова, В.Г. Горецький та ін., М «Освіта» 2015

Інтерактивна дошка, комп'ютер;

Виставка книг на тему уроку,

Костюми для інсценування

Листки з тестами для КОД (контрольно-оцінної діяльності);

    Організаційний (1хвилина)

Мета: Перевірка готовності учнів, їх настрою працювати

Дзвінів дзвінок, починається урок.

На уроці не позіхати думати, чути, відповідати.

    Мовленнєва розминка (2 хвилини)

Ціль: Вчити дітей зміцнювати та стимулювати верхні дихальні шляхи. (Гімнастика проводиться стоячи.)

А) Дихальна гімнастика

На дошці на аркуші написані літери, які діти вимовляють спочатку дуже тихо, а потім посилюючи звук – голосно, і навпаки.

Гра «Гірка»

аааааааа, ууууууу.

Вчитель: Подивіться на дошку і промовте голосні звуки, підіймаючись на гірку спочатку дуже тихо, а потім голосніше.

Б) Розвиток апарату артикуляції і вміння читати про себе.

Вчитель: підійдіть до мене і оберіть листочок із завданням.

Діти беруть із рук вчителя листок, на якому написано скоромовку з індивідуальною будівлею.

    Прочитай про себе, потім уголос повільно.

    Прочитай про себе, потім із запитальною інтонацією

    Прочитай про себе, потім із роздратуванням

    Прочитай про себе, потім із радістю

    Прочитай про себе, потім виразно

    Прочитай про себе, потім скоромовкою

У зимовий холод кожен молодий,

Кожен молодий у зимовий холод.

3. Перевірка домашнього завдання. (5 хвилин)

Мета: перевірити знання про біографію письменника та зміст оповіді

А) Вчитель: З життям та творчістю, якого письменника ми знайомилися на минулому уроці? (Слайд №1)

(Ми знайомилися із творчістю П.П.Бажова)

Показати портрет П.П.Бажова.

Вчитель: - Де й у якій сім'ї народився П.П.Бажов?

(Народився на Уралі, в сім'ї гірничозаводського майстра.)

Що приваблювало Павла Петровича з дитинства?

(Його цікавили люди, які працюють на гірському заводі, місцеві перекази, казки та пісні рідного Уралу.)

Хто був Бажов за фахом?

(Шкільний вчитель, журналіст, письменник)

Чим займався Бажов у вільний від роботи час?

(Він бував на заводах, у селах, розпитував старих і записував у зошит усе, що вони йому розповідали-були й небилиці, справжні історії народні перекази, пісні складені сторіччя тому,)

З якими людьми йому цікаво було спілкуватися? (З простими уральськими майстрами, які лили сталь, робили зброю. Павла Петровича вабили душевна краса та гідність трудового народу)

Які твори Павла Петровича ви знаєте?

(Малахітова скринька, Хазяйка мідної гори, Вогневушка-поскакушка, Кам'яна квітка, Гірський майстер, Дві ящірки, Блакитна змійка…)

А який твір ви читали на минулому уроці?

(Срібне копитце) (Слайд №2)

Вчитель: Чи можете назвати ідею твору? (Наперед спрогнозувати відповіді: про доброту, про взаєморозуміння, працьовитість і т.д.)

Ідея полягає в тому, щоб прочитавши твори Бажова Павла Петровича, кожен з нас став добрішим, мудрішим, уважнішим один до одного, щоб захотілося берегти природу, яка нас оточує.

Вчитель: А як ви добре читали, я перевірю в такий спосіб. (Відкриваємо підручник із закладки)

На слайді ви побачите ілюстрацію. Необхідно знайти в тексті та зачитати уривок, що підходить до слайду.

4. Актуалізація знань. Повідомлення теми та постановка цілей уроку.

Попрацюємо у парах. Ви отримуєте один тест на двох і обводите у гурток правильну відповідь.

ТЕСТ

1. Як звали отця Дареня?

А) Григорій Б) Георгій В) Гаврило

2. На якій нозі у козлика срібне копитце?

А) на лівій передній Б) на правій передній В) на задній правій

3. Кішка Муренка була ...

А) сірою Б) білою В) бурою

4.Скільки разів Срібне копитце показувалося Дареня?

А) 1 Б) 2 В) 3

5. Там, де стояла хатка Коковані, люди давно знаходили каміння. А більшість каменів якого кольору?

А) блакитного; Б) рожевого; В) зеленого.

6.Як називалися камені-самоцвіти, про які розповідається в оповіді Бажова?

А) гірський кришталь Б) хризоліт В) малахіт

В) Який це твір за жанром?

А) Казка Б) Розповідь в) Оповідь

Що таке оповідь? Визначте тему уроку.

Вчитель: Як ви вважаєте, ці слова однокореневі? (так)

Доведіть.

Що таке казка? Згадайте ознаки казки.

Накидає визначення казки на аркуші.

Вигадка, чарівні предмети, герої, триразовий повтор, добро перемагає зло.

Розповідь-оповідання про випадок, епізод, реальні події, герої – звичайні люди.

А в оповіді - елементи вигадки, головні герої -робітник заводу, сирітка,

Вчитель включає інтерактивну дошку. Таким чином, розподіліть визначення казки, оповідання та оповіді.

А сам П.П.Бажов говорив про оповідь .... (Слайд №

Казка - вигадка, а оповідь заснований на реальних подіях. Оповіді оповідають про події минулого, сьогодення, учасником яких був сам оповідач. Казка – це фольклорний чи літературний твір з елементами вигадки та фантастики.

Головні герої – робітники, майстри, добувачі.

Є чарівні предмети.

Є казкові герої та події.

Оповідач.

5. Фізмінутка

Як цікаво нам узимку! (Показують великим пальцем вгору)

На санчатах їдемо ми гуртом, (імітують катання на санчатах)

Потім у сніжки ми пограємо, (імітують ліплення та кидання сніжків)

Усі дружно лижі одягаємо, («одягають» лижі, «беруть» палиці, «їдуть»)

Потім усі стали на ковзани, (зображають катання на ковзанах)

Взимку веселі дні! (Показують великим пальцем вгору)

    Робота над характеристикою головних героїв.

Вчитель: Прекрасна і забавна пора року-зима!

Може тому всі чудеса взимку відбуваються.

Яке диво сталося у оповіді Бажова?

(Що з-під ніг срібного копитця вискакували камінці.)

1. Характеристика основних героїв.

Чому воно сталося саме з Даренкою та Кокованею?

Давайте охарактеризуємо героїв за планом.

Назвіть головних героїв казки П.П. Бажова «Срібне копитце»

Чому Кокованя вирішив взяти Даренку собі до хати?

(Щоб веселіше жилося).

А Кокованя це його ім'я? Чому його так могли його назвати?

Вчитель: Якщо виходити з етимології, то слово коко в діалекті Вологодської області означає слово хрещений. Отже, у Бажова в казці йшлося про "коко Ваня" - хрещений Ваня.

Охарактеризуйте Кокованю.

Опишіть героя за планом.

План. (кожного на листку)

    Сімейний стан. (Самотній)

    Опишіть його зовнішність. (Старий великий і бородатий)

    Який характер у героя? (Веселий, лагідний, добрий, працьовитий, допитливий, любить природу, цінує красу)

    Чим займається герой? (Влітку промивав піски, добував золото, взимку полював, майстер казки казати)

    Які вчинки робить? (Добрі, наприклад, узяв сироту та її кішку. Коміл, напував, веселив, казки казав, взяв із собою на козлика подивитися)

Вчитель: Охарактеризуйте головну героїню. Як її звали? Даренка – яке це ім'я? Даренка - мужня, хоробра, а наша Даренка така? Доведи.

    Сімейний стан. (Сирота)

    Зовнішність (Маленька, по шостому році, носик ґудзиком)

    Характер (Цікава, весела, смілива, ласкава, працьовита, любить природу, цінує красу)

    Чим займається герой? (У хаті прибирається, юшку та кашу варила, ляльці сукня шила, любить казки слухати)

    Які вчинки робить? (Підбрала кицьку кинуту, не побоялася залишитися одна в балагані, не збирала каміння дорогоцінні, а лише милувалася ними..)

    Як ви ставитеся до героя? (З повагою)

    Рефлексія.

    Підбиття підсумків.

Синквейн Головний герой.

    Домашнє завдання.

Ганна Колесникова
Конспект НОД для дітей старшої групи. Читання оповіді П. П. Бажова «Срібне копитце»

Конспект НОД

для дітей старшої групиз мовного та художньо-естетичного розвитку з використанням ігрових та інформаційно-комунікативних технологій

Тема: Читання оповідання П. П. Бажова« Срібне копитце» .

Види дитячої діяльності: ігрова, продуктивна, комунікативна, пізнавально-дослідницька, сприйняття художньої літератури

Цілі: вчити сприймати та передавати зміст твору, складати портретну характеристику героя, розширювати читацький кругозір, збагачувати словниковий запас; розвивати увагу; виховувати почуття доброти, любові до природи, тварин, турботи про слабких; вчити навпомацки визначати матеріал вату, продовжувати відпрацьовувати вміння скочувати з пластиліну «ковбаски»однакової товщини; розвивати уяву та фантазію.

Заплановані результати: виражає інтерес, захоплення, радість при прочитанні оповіді П. П. Бажова« Срібне копитце» і висловлює своє ставлення до його персонажів; виявляє допитливість, цікавиться, із чого зроблений сніг на заготівлі; виконує ліплення на зразок, за власним задумом виконує елементи малювання.

Матеріали та обладнання: портрет Бажова, його книги, у т.ч. « Срібне копитце» , заготівлі на кожну дитину (альбомні листи, на яких намальований силует будиночка з віконцем та оленем на даху, по низу листа приклеєна вата - сніг, пластилін темного кольору, фломастери.

Хід заняття:

Діти, ми з вами читали твори різних літературних жанрів. Чим відрізняється казка від оповідання? (у казці – вигадка, чари, а в оповіданні- Події з реального життя та герої - звичайні люди).

Сьогодні я перечитаю Вам твір уральського письменника П.П. Бажова« Срібне копитце» .

показ портрета Бажова

У середній групіми читали цей твір, Ви тоді називали його казкою. А ось сам автор назвав свої твори – оповідями. Оповіді – це щось між оповіданням та казкою.

У сказах Бажовадіють звичайні земні люди у реальному житті – такі як Данило – майстер, старий Кокованя, дівчинка Даренка, а поряд з ними казковігерої – Мідної кори господиня, Великий полоз, Вогневушка – Поскакушка, лісовий козел Срібне копитце.

Народився П. П. Бажов у сім'ї майстрапрацює на гірському заводі. З дитинства він цікавився уральським фольклором – тобто усною народною творчістю (оповідями, легендами, загадками, піснями, прислів'ями) .

Його твір « Срібне копитце» - це оповідь. Скази(Ще раз повторюся)– це такі твори усної народної творчості, в яких розповідаєтьсяпро життя народу особливою промовою-народною. В цьому оповідідіють звичайні земні люди, а поруч із ними – вигадані, казкові.

Хто пам'ятає, про яких людей йдеться в оповіді« Срібне копитце» ? (Дівчинка, дідусь)

А хто там казковий? (козел Срібне копитце)

Дуже добре, що ви пам'ятаєте цей твір. А я запрошую вас до хати-читальні, так раніше на Русі називалися кімнати, де збиралися діти та дорослі, щоб послухати розповіді про життя, казкипро вигаданих персонажів або слухали там оповіді, Такі, які писав П. П. Бажов.

Встаньте зі своїх місць, поверніться навколо себе 3 рази, зробіть кругові рухи тулубом 5 разів і сідайте навколо мене так, щоб усім було зручно, чути і видно. Я вам прочитаю кілька уривків з оповідання Бажова« Срібне копитце» , а ви слухайте і думайте, які були дід Кокованя та дівчинка Даренка.

Читання уривків із оповіді Бажова

Хлопці, встаньте зі своїх місць, зробіть кругові рухи тулубом 5 разів, поверніться навколо себе 3 рази і сідайте на свої стільці, ми повертаємось у групу.

Ще раз назвіть головних героїв оповідання.

Опишіть зовнішність старого. (великий, бородатий)

Чим він займався? (він улітку піски промивав, а взимку за козлом бігав; казки казати; мисливець знатний-умілий)

Який був старий за характером? (добрий, лагідний, веселий)

Розкажіть про Дареня. (дівчинка по шостому році, маленька, носичка ґудзиком, смілива, допитлива, працьовита, добра)

Чим займалася Даренка? (У хаті прибирала, юшку та кушу варила, любила казки слухати)

Як ви думаєте, пожалкував Кокованя про те, що взяв до себе Дареня?

Що вам сподобалося у їхньому характері?

Якими ви самі хотіли б бути? (відповіді дітей)

Я думаю, що у вас все вийде, і ви будете такими, Якими хочете стати. А зараз, перед тим, як виконати творчу роботу з оповіді П. П. Бажова(Звернутися до портрета) « Срібне копитце» ми трохи відпочинемо на музичній паузі.

Чергові беруть участь у підготовці до творчої частини НОД

Хлопці, яка пора року зараз? (зима)

Які ознаки зими ви пам'ятаєте? (відповіді дітей)

Зараз я вам кожному роздам листок зі «снігом», а ви із заплющеними очима (тільки чесно)спробуйте визначити, з чого цей сніг.

Визначення на дотик вати

Ви визначили, що це вата, перевірте себе, розплющивши очі.

Правильно?

Розгляньте зображення на аркуші, що там зображено? (відповіді дітей)

До якого твору намальовано цю картинку?

Як ви думаєте, як можна зробити цю плоску картинку об'ємною, опуклою? (Пластиліном зробити хатинку)

Добре, а як ви думаєте, якою була хатка у Коковані в лісі? (з колод)

Як називаються будинки, хатинки з колод? (відповіді дітей)

Правильно говорити – зроблені з колод.

Хто зможе згадати, які колоди бувають за формою та за кольором? (схожі на циліндр, трубу, ковбаску; темні за кольором)

Подивіться, як я зроблю першу колоду.

Показ зразка

А зараз ви самостійно спробуйте зробити свої хатинки.

Ліплення дітьми колод

Діти, подивіться, які у вас вийшли хатинки, загорнуті в сніг. А чому ж Срібне копитце ніжку підняв, а камінчиків різнокольорових немає? Як виправити, вірніше покращити нашу картинку? (намалювати камінці)

Малювання фломастерами чарівних камінців.

Мені дуже подобаються ваші роботи, я думаю, що і П.П. Бажовутеж сподобалися б ці казкові картини. Пропоную вам взяти свої роботи додому та розповісти мамам та татам оповідь Бажова« Срібне копитце» . Дякую всім за цікаву роботу, можете відпочивати.

Публікації на тему:

Конспект НОД для старшої групи «Читання чуваської народної казки «Мишка вострохвостик»Мета: формування інтересу та потреби в читанні книг; познайомити з величезним багатством народної культури – казками. Завдання: формувати.

Конспект НОД щодо розвитку мовлення для дітей першої молодшої групи. Читання вірша А. Барто «М'яч»Конспект НОД щодо розвитку мови для дітей 1 молодшої групи. Читання вірша А. Барто "М'яч" Опис матеріалу:.

Конспект заняття з розвитку мови для дітей середньої групи. Читання твору К. Чуковського «Диво-дерево»Конспект заняття з розвитку мови для дітей середньої групи. Читання твору К. Чуковського «Диво-дерево» Тема: Чудо дерево Вікова.

МУНІЦИПАЛЬНИЙ АВТОНОМНИЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНИЙ ЗАКЛАДСЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №36 м.ТАМБОВА

Урок з літературному читанню
Тема: П.П.Бажов «Срібне копитце»

Урок розроблено

вчителем початкових класів

Прядив'яний

Оксаною Борисівною


Тема урока:П.П. Бажів. «Срібне копитце»

Цілі: познайомитися з життям та творчістю П.П.Бажова;

відпрацьовувати навички правильного читання;

збагачувати словниковий запас учнів, розвивати пам'ять, мовлення, мислення;

вчитися читання з ролей, вмінню характеризувати вчинки героїв.

дослідити, які моральні проблеми поставлені автором/

Заплановані результати (цільові установки уроку):

Предметні: читати вдумливо, розуміти значення незнайомих слів із контексту твору.

Метапредметні:

Регулятивні:формулювати навчальне завдання, оцінювати свої мовні висловлювання та висловлювання однолітків.

Пізнавальні:аналізувати характери та почуття героїв, робити висновки та узагальнення/

Комунікативні: брати участь у діалозі з однокласниками, передавати почуття героїв та своє ставлення до них.

Особистісні:засвоїти головний урок, витягнутий із казки.

Технології, що використовуються на цьому уроці:

Особистісно-орієнтовані (педагогіка співробітництва)

Проблемного, пошукового навчання

Діалогічні

ІКТ

Форми організації діяльності учнів під час уроку:

фронтальне опитування;

робота у парах;

тестування;

індивідуальне опитування

Методи навчання:

аналіз художнього тексту в єдності змісту та форми;

частково – пошуковий;

словесний;

наочно-ілюстративний

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Перевірка домашнього завдання.

Вдома вималювали ілюстрації до казки В.М. Гаршина «Казка про жабу та троянду». Які епізоди вам захотілося зобразити?

    Введення у тему

Розгадайте кросворд і ви дізнаєтесь прізвище письменника, з творчістю якого ми познайомимося на уроці.

Що у вас вийшло? БАЖІВ Слайд 1.

Сьогодні ми знайомимося з ще однією літературною казкою, «Срібним копитцем», її написав Павло Петрович Бажов.

    Робота з темою уроку.

А) Розповідь учня про життя та творчість П.П. Бажова. Слайд 2

Бажов Павло Петрович (1879 – 1950р.р.)

У Павла Петровича Бажова щаслива доля. Він народився 27 січня 1879 року на Уралі в сім'ї робітника Сисертського мідеплавильного заводу, де гірничим майстром працював його батько. Завдяки нагоді та своїм здібностям він отримав можливість навчатися. У Єкатеринбурзі закінчив училище, потім Пермську духовну семінарію. Вісімнадцять років навчав у глухому уральському селі Шайдуріхе. Молодий учитель завзято вивчав архівні матеріали, документи, в літні канікули мандрував уральськими заводами і селами, річкою Чусовою, вивчав працю каменерізів і гранильників, сталеварів і ливарників, розмовляє з ними про таємниці їхнього ремесла. Щасливо одружився і став головою великої родини, де було семеро дітей.

У двадцяті роки став журналістом, а згодом – редактором, писав книги з історії Уралу, збирав фольклорні записи. І раптом, що називається відразу, прийшла до нього популярність, та ще якась…

Б) Розповідь учня про збірку уральських оповідей «Малахітова скринька»

У 1936 році в журналі була опублікована його перша оповідь, а в 1939 році - його збірка оповідань «Малахітова скринька». Перше видання цієї дивовижної книги складалося з чотирнадцяти оповідей, у наступні роки письменник поповнював та поповнював новими творами дорогоцінну «поетичну» скриньку. «Малахітова скринька» принесла уральському казкарю всенародну славу. За інформацією бібліотеки ім. Леніна, - книга перекладена 100 мовами світу.

За мотивами оповідань Бажова створено: фільм «Кам'яна квітка», відомий балет Сергія Прокоф'єва «Оповідь про кам'яну квітку».

    Фізкультхвилинка

Піднімає руки клас – це раз, Повернулась голова – це два, Руки вниз, вперед дивись – це три, Руки в сторони ширше розгорнули на чотири, З силою їх до плечей притиснути – це п'ять, Всім хлопцям тихо сісти – це шість.

    Знайомство зі змістом казки «Срібне копитце»

а) Знайомство з першою частиною казки (Фрагмент мультфільму)

Зверніть увагу на промову того, хто розповідає казку, на своєрідність виразів.

б) Робота з підручником

У нашому підручнику текст казки більш повний, такий як його написав автор і тому ви зустрінете слова, значення яких може бути незрозумілим.

Словниково - лексична робота.

БАРСЬКА РУКОДЕЛЬНЯ

В'ЇЗТИСЯ

ГОЛБЧИК

ПОЖИТКИ

ПОХЛЕБАННЯ

НЕСПОДРУЧНО

ПОСІБНИК

ПОКОСНІ ЛОЖКИ

СТАТОЧНА СПРАВА

В) Знайомство з другою частиною казки.

Продовжимо знайомитись змістом казки за текстом підручника. Під час прочитання ви відзначаєте інші слова, які вам не зрозумілі.

(Читають діти, що добре читають)

    Розмова після прочитання та підбиття підсумків уроку

З того, що ми сьогодні прочитали, можна зрозуміти вже, що це казка? Доведіть.

Чому, на вашу думку, Кокованя вирішив взяти Доренку до себе в хату? А чому дівчинка погодилася йти жити до Коковани?

Як зажили втрьох герої нашої казки? Чому ви так думаєте?

Ви послухали казку, читали самі, на вашу думку, вона відрізняється від інших казок? У чому її відмінність?

    Домашнє завдання:

Знайдіть пояснення до слів:

БАЛАГАН

ВРУЗНЕШ

СОЛОНІНА

ПОТЕШАТИ

  • Ознайомити із змістом твори П.П.Бажова "Срібне копитце".
  • Познайомити з багатствами Уральського краю, з його традиціями, із заняттями людей у ​​минулому, з їхнім побутом.
  • Виконати аплікацію до твору

Обладнання на уроці:

  1. Колекція уральських самоцвітів.
  2. Фотографії виробів із самоцвітів.
  3. Фотографії уральської природи.
  4. Портрет П.П.Бажова.
  5. Деталі для аплікації (будинок, дерева, дівчинка Даренка, олень Срібне копитце, кішка Муренка).
  6. Ілюстрація до казки.
  7. Малюнки Срібного копитця на окремому листку за кількістю уч-ся.
  8. Книги П.П.Бажова для виставки.
  1. Орг. момент.
  2. Розмова про рідний край.
  3. Розповідь про П.П. Бажове.
  4. Виставка книг (короткий огляд книг).
  5. (Виставку книг П.П.Бажова оформлено заздалегідь. Самі учні коротко розповідають про вже прочитані твори, а вчитель коротко робить анотацію до інших творів, зацікавлюючи цим дітей дізнатися про цю оповідь).
  6. Повідомлення цілі.
  7. Читання оповіді вчителем у скороченні. (Багато дітей приходять до 1 клас не читають, тому оповідь читає вчитель. Оповідь досить великий за обсягом, тому заздалегідь вчитель продумує, які уривки з твори не читати, ніж втратився сенс оповіді, і було досягнуто мета, поставлена ​​під час уроку.)
  8. Розмова за змістом
  9. Творча робота. (Для дітей заздалегідь заготовлені листи з фігуркою молодого оленя та шматочки кольорового паперу, а їх завдання доробити роботу до кінця. Для закріплення поняття самоцвітивикористовуються елементи роботи з папером. Діти зі шматочків кольорового паперу вирізають кольорові "камінці". На цьому етапі уроку йде закріплення навички роботи з ножицями, розвивається дрібна моторика у учнів та поповнюється їхній словниковий запас).
  10. Виставка робіт.
  11. Підсумок уроку.
  12. Будинок.

Основні питання:

  • Що таке самоцвіти?
  • Хто такий П.П.Бажов?
  • Хто головні герої цієї оповіді?
  • Що означають староросійські слова?
  • Як звали кішку дівчинки?
  • Як Даренка виявилася у діда Коковані?
  • Чому Даренка пішла зі старим жити?
  • Де жили Кокованя та Даренка?
  • Яку казку найчастіше любила слухати Даренка?
  • Скільки разів підходив козлик Срібне копитце до будинку лісника?
  • Чому саме Даренці здався Срібне копитце? Чим ця дівчинка йому так сподобалася?

Практична робота. Робота з кольоровим папером. Аплікація. ПТБ із ножицями.

Домашня робота. Короткий переказ оповідання.

Хід уроку

1. Орг. момент.

2. Розмова про рідний край.

- Хлопці, скажіть, як називається край, у якому ми живемо? (після відповідей дітей з'являється табличка та карта Уральського регіону)

Край, у якому живемо, називається Уралом. Край дуже гарний у будь-який час року (вивішуються ілюстрації).

Урал дуже давній край. Люди здавна знали ці місця. Археологи знайшли на Уралі не одну стоянку стародавньої людини. Людей сюди приваблювали Уральські гори, що тягнуться із півночі на південь на дві тисячі кілометрів. У цих старих горах скупчилися поклади вугілля та залізної руди, міді та нікелю, хрому та азбесту, золота та знаменитих уральських самоцвітів.

– А хто знає, що таке самоцвіти?

Самоцвіти – це каміння. Але камені особливі: дуже красиві, прозорі, квітчасті, яскраві. Ніхто не фарбував їх – вони самі, від природи, такі: переливаються, сяють, світяться різними кольорами. Тому їх і називають самоцвітами.

Самоцвіти дуже рідкісне і дороге каміння. Їх добувають лише в кількох місцях у всьому світі, в тому числі і на Уралі. Уральська підземна комора самоцвітів – найбагатша у світі. Тут видобувають і смарагд, і яшму, і аметист, циркон, хризоліт, топази, аквамарини та ін. (Показ каменів з колекції). І найзнаменитіший уральський камінь – це малахіт. Малахіт прославив Урал на весь світ, тому що в нашому краї були найбільші поклади цього каменю. Видобуток його велася дуже інтенсивно. З самоцвітів робили різні прикраси, скриньки, рамки для картин, прикрашали собори та палаци. (Показ фотографій)

3.Оповідання про П.П. Бажове. (Портрет П.П.Бажова)

Про це каміння, про багатство Уральської землі складали багато легенд, оповідей. Найзнаменитішим уральським оповідачем, був П.П.Бажов. Павло Петрович не з чуток знав про метал, руду, самоцвіти, адже його дід і батько були гірничозаводськими майстрами. Він дуже любив свій край, його природу. Його цікавило все, що пов'язане з Уральськими горами, з їхнім багатством. Він багато спілкувався із простим народом, збирав легенди, які йому розповідали робітники гірничих заводів. А потім ці легенди перекладав у оповіді, жанр, який він вигадав сам. (Сказ – це казка на основі достовірних фактів, легенд з деяким вигадкою).

П.П.Бажов багато оповідей подарував як уральському народу, а й усьому світу. А з якими оповідями П.П.Бажова ви вже знайомі?

Виставка книг (короткий огляд книг).

4. Повідомлення мети

.

А ми сьогодні познайомимося ще з одним знаменитим твором – “Срібне копитце”.

5. Словникова робота

.

Артель – бригада, колектив із єдиною метою роботи.
Сирітка- Дитина, що залишилася без батьків.
Прикажчик- Начальник
Козлик– молодий олень.
Балаган- хатинка, в якій можна переночувати у лісі.
Солоніна –солоне м'ясо.
Покісні ложки –місце, де косять траву.

Ф І З М І Н У Т К А.

6. Читання оповіді вчителем у скороченні.

Мета перед читанням: Постарайтеся запам'ятати головних героїв цієї оповіді.

Читання супроводжується показом ілюстрацій.

6. Розмова за змістом.

(За правильну відповідь учень отримує "самоцвіт", які потім використовують для аплікації). Зберемо свою колекцію каміння.

  1. Хто головні герої цієї оповіді? (Кокованя, Даренка, козлик Срібне копитце.)
  2. Як звали кішку дівчинки? (Муреня)
  3. Як Даренка виявилася у діда Коковані? (захотів взяти сирітку, нудно одному жити)
  4. Чому Даренка пішла зі старим жити? (Він був добрий, сподобався їй. У будинку, де вона жила її ображали).
  5. Де жили Кокованя та Даренка? (У лісі, у сторожці)
  6. Яку казку найчастіше любила слухати Даренка?
  7. (про козла, у якого на правій ніжці срібне копитце).
  8. Скільки разів підходив козлик Срібне копитце до будинку лісника? (три)

Чому саме Даренці здався Срібне копитце? Чим ця дівчинка йому так сподобалася?

(добра, смілива, відкрита, чиста і наївна душа, без будь-яких корисливих цілей).

Ф І З М І Н У Т К А.

Подивіться, яка вийшла картина! Що ви додали б? (кольорові камінці під ногу козлику)

(По ходу відповіді дошці з'являється картина-аплікація, складена з окремих деталей. “Самоцветы”, отримані відповіді, діти приклеюють під копитці козлика).

7. Творча робота.

Подивіться на цю картину, яка вийшла з ваших відповідей. Зараз ви також зможете самі зробити таку картину. Але спочатку дайте відповідь на запитання:

- Що вибивав своєю правою ніжкою Срібне копитце? (Самоцвіти).

У вас на столі заготовлені шматочки кольорового паперу та малюнок козлика. (Додаток №1). Ви зараз виріжете з кольорового паперу “дорогоцінне каміння”. Форми певної у них немає, тому форму самоцвітів ви вигадуєте самі і потім наклеїти їх під копитце оленя. Під яку ніжку наклеюватимемо “камінці”? (Під праву). Обов'язково провести інструктаж за правилами роботи з ножицями та клеєм.

(самостійна робота учнів)

А вчитель у цей час допомагає.

8.Виставка робіт.

Що вирізали? Як називаються дорогоцінні кольорові камінці? САМОКОЛЬОРИ (табличка з'являється на дошці)

9. Підсумок уроку.

До якої оповіді ми маємо ілюстрацію на дошці? Сподобалася, хлопці вам твір? Хто його автор? А як називаються дорогоцінні камені, які видобувають у нас в Уральських горах?

10. Будинок.

А вдома розкажіть про доброго діда Кокована, милу Дареня і Срібного копитця своїм батькам.

Муніципальний автономний загальноосвітній заклад

середня загальноосвітня школа №30

Асбестівського міського округу

Урок літературного читання

(Позакласне читання)

1-в клас

Виконавець:

Зубова Римма

Олександрівна

Посада:

вчитель

початкових класів

Азбест 2014 р

УМК "Перспектива"

Предмет: 1

літературне читання (позакласне читання) Клас:

Тема: П.П.Бажов «Срібне копитце»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Ціль: Освітня технологія

: технологія інтерактивних форм та методів навчання як засіб формування УУД.

формування у учнів УУД.

    Завдання:

    Освітні:

    познайомити з багатствами Уральського краю, з його традиціями, із заняттями людей у ​​минулому, з їхнім побутом;

Розвиваючі:

    розвивати мову, логічне, аналітичне мислення, спостережливість;

    розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас;

    розвивати комунікативні здібності: вміння співпрацювати, доводити свою точку зору під час роботи у парах, групах; об'єктивно оцінювати роботу під час самоперевірки;

Виховні:

    сприяти вихованню почуття доброти, любові до природи, тварин.

Формування УУД:

Предметні:

    сприймати на слух читання вчителя та товаришів за класом;

    самостійно визначати тему твору та під керівництвом вчителя головну думку прочитаного чи прослуханого твору;

    брати участь у колективному обговоренні прочитаного чи прослуханого твору; відповідати на запитання вчителя;

Особистісні:

    мотивація звернення до книги як кращого друга, джерела інформації;

    емоційне сприйняття художнього твору та вчинків літературних героїв;

Метапредметні:

Регулятивні УУД:

    розуміти, приймати та зберігати навчальне завдання;

    оцінювати результат своєї діяльності відповідно до заданих критеріїв або зразків;

    приймати позицію читача та слухача відповідно до розв'язуваного навчального завдання.

Комунікативні УУД:

    слухати та сприймати висловлювання вчителя та товаришів за класом;

    брати участь у обговоренні прочитаного;

    приймати різні погляди на прочитане твір;

    працювати у парі, у групі; домовлятися про спільне виконання завдань.

Пізнавальні УУД:

    визначати у художньому тексті послідовність подій, їх причинно-наслідковий зв'язок.

Основні поняття: оповідь

Міжпредметні зв'язки: літературне читання та навколишній світ

Організація простору: фронтальна робота, групова робота

Дидактичний матеріал та обладнання:

    комп'ютер, проектор, екран;

    презентація;

    книга П.П.Бажова «Срібне копитце»;

    картки для самостійної роботи;

    колекція уральських самоцвітів.

План уроку:

I. Організаційний момент.

II. Розмова про рідний край (робота з презентацією).

III. Розповідь про письменника П.П. Бажове.

IY. Короткий огляд книжок (виставка книжок).

Y. Повідомлення теми та мети уроку.

YI. Словникова робота.

VII. Читання розповіді вчителем.

YIII. Розмова за змістомтвори.

IX. Фізмінутка.

    Виконання завдань з прочитаного твору.

а)Робота в групах:складання показників основних героїв;

б) Робота у парах: складання картинного плану;

в) Робота в динамічних парах: складання кросворду.

XI. Підсумок уроку.

XII. Рефлексія.

XIII. Домашнє завдання.

Хід уроку:

I . Організаційний момент ( слайд 1).

Починає мама тихо оповідіПро Господиню, що живе у горі.Бачу я Дареня - відразуЯщірки майнули на зорі.І від цих оповідей стало зновуНа душі так чисто та світло.У далекий будиночок дідуся Бажова,На Урал мене перенесло!

II . Розмова про рідний край.

Хлопці, скажіть, як називається край, у якому ми живемо?(Слайд 2-3).

Край, де ми живемо, називається Урал. Край дуже красивий будь-якої пори року. Урал дуже давній край. Люди здавна знали ці місця. Археологи знайшли на Уралі не одну стоянку стародавньої людини. Людей сюди приваблювали Уральські гори, що тягнуться із півночі на південь на дві тисячі кілометрів. У цих старих горах скупчилися поклади вугілля та залізної руди, міді та нікелю, хрому та азбесту, золота та знаменитих уральських самоцвітів.

А хто знає, що таке самоцвіти?(Слайд 4).

Самоцвіти – це каміння. Але каміння особливе: дуже гарне, прозоре, яскраве. Ніхто не фарбував їх – вони самі, від природи, такі: переливаються, сяють, світяться різними кольорами. Тому їх і називають самоцвітами.

Самоцвіти дуже рідкісне і дороге каміння. Їх добувають лише в кількох місцях у всьому світі, в тому числі і на Уралі. Уральська підземна комора самоцвітів - найбагатша у світі. Тут видобувають і смарагд, і яшму, і аметист, циркон, хризоліт, топази, аквамарини та ін. І найзнаменитіший уральський камінь – це малахіт. Малахіт прославив Урал на весь світ, тому що в нашому краї були найбільші поклади цього каменю. Видобуток його велася дуже інтенсивно. З самоцвітів робили різні прикраси, скриньки, рамки для картин, прикрашали собори та палаци.

III . Розповідь про письменника П.П. Бажове ( слайд 5).

Цього року відзначають ювілей письменника -135 років від дня народження.

Павло Петрович Бажов народився та прожив життя на Уралі. Його дитинство пройшло у містечку Сисерті та на Полівському заводі, недалеко від Єкатеринбурга. Батько його на той час був гірничозаводським майстром, мати - майстерним мереживом. Павло рано почав усвідомлювати себе відповідальним членом сім'ї: піти на рибалку означало «добути на вушку, а то й на дві», сходити до лісу – принести ягід та грибів.

Дуже любив свій край, добре знав, як живуть майстрові. То були сильні духом, сміливі люди. Вони мали непросту працю.Його цікавило все, що пов'язане з Уральськими горами, з їхнім багатством. Він багато спілкувався із простим народом, збирав легенди, які йому розповідали робітники гірничих заводів. А потім ці легенди перекладав у оповіді, жанр, який він вигадав сам.

Оповідь – літературний твір, що має форму розповіді від імені оповідача.

У його творах фантастичне зливалося з реальним, у них відбувалися незвичайні події, в яких було все, як і повинно бути у справжній казці: добро перемагало зло, вся нечисть відступала перед мужністю та чистою совістю. Але героями казок стали не гноми, не богатирі, що мають незвичайну силу, а звичайні люди. І тому

його твори називають оповідями, а не казками.

П.П.Бажов багато оповідей подарував як уральському народу, а й усьому світу.

А з якими оповідями П.П.Бажова ви вже знайомі?

IY . Короткий огляд книг (Виставка книг).

У 1939 році вийшов найзнаменитіший твір Бажова - збірка оповідань "Малахітова скринька", за яку письменник отримав Державну премію. Надалі Бажов поповнював цю книгу новими оповідями. Цього року ювілей книжки –75 років.

Розглянь картинку та визнач, які герої та предмети з оповідей П.П. Бажова на ній зображено(Слайд 6).

Y . Повідомлення мети.
- Яку мету перед собою поставите?

Як можна сформулювати тему нашого уроку?

На цьому занятті ми знайомитимемося з казкою П.П.Бажова «Срібне копитце»(Слайд 7).

YI . Словникова робота (слайд 8).

(Слови записані на дошку).Артель - Бригада, колектив з однією метою роботи.Сирітка - Дитина, що залишилася без батьків.Прикажчик - Начальник.Козлик - Молодий олень.Балаган - хатинка, в якій можна переночувати у лісі.Солоніна – солоне м'ясо.Покісні ложки – місце, де косять траву.

YII . Читання розповіді вчителем

Ціль перед читанням:

Намагайтеся запам'ятати головних героїв цієї оповіді.

(Читання супроводжується показом ілюстрацій).

YIII . Розмова за змістом твори (за правильну відповідь учень отримує «самоцвіт»).

Зберемо свою колекцію каміння.

Запитання:
1. Хто головні герої цієї оповіді?
(Кокованя, Даренка, козлик Срібне копитце.)

2. Як звали кішку дівчинки?(Муреня)

3. Як Даренка виявилася у діда Коковані?(захотів взяти сирітку, нудно одному жити)

4. Чому Даренка пішла зі старим жити?(Він був добрий, сподобався їй. У будинку, де вона жила її ображали).

5. Де жили Кокованя та Даренка?(У лісі, у сторожці)

6. Яку казку найчастіше любила слухати Даренка?(про козла, у якого на правій ніжці срібне копитце).

6. Скільки разів підходив козлик Срібне копитце до будинку лісника?(три)

7. Чому саме Даренці здався Срібне копитце? Чим ця дівчинка йому так сподобалася?(добра, смілива, відкрита, чиста і наївна душа, без будь-яких корисливих цілей).

IX . Фізхвилинка

Рівним колом один за однимМи йдемо за кроком крок.Стій на місці, дружно разомЗробимо так:- Як Муренка обережно крадеться на шкарпетках.
- Як граціозно мчить Срібне копитце .

X . Виконання завдань з прочитаного твору.

А) Робота у групах (під керівництвом вчителя)

- Давайте складемо характеристику Доренки та Коковане(Слайд 9).

У вас на столах лежать картки із завданням. Візьміть картку. Знайдіть слова, які підходять для характеристики персонажів.

1 група (дівчатка) – складають характеристику Дареня;

2 група (хлопчики) - Складають характеристику Коковане.

Виберіть та підкресліть потрібні слова, які підходять для характеристики персонажа: Даренка, Кокованя

Зовнішність

Великий і бородатий.

Махенька, носичка ґудзиком.

Чим займається

Майстер казки казати.

У хаті прибирала, юшку та кашу варила.

Мисливець.

Любила слухати казки.

Вранці на роботу йшов.

Влітку піски промиває, золото видобуває, а взимку лісами за козлом бігає.

Характер

впертий, працьовитий, чесний, справедливий, добрий, лагідний, сміливий, ввічливий, чуйний, злий, розумний, сердечний, скромний, простий, уважний, жадібний, мудрий

- Зверніть увагу, що в рядку «Характер» потрібно змінити закінчення слів-підказок для характеристики дівчинки.

Перевірка завдання(Слайд 10 - 11).

Б) Робота в парах: складання картинного плану

Розташувати картинки у правильній послідовності та підтвердити вибір словами тексту.

Перевірка завдання(Слайд 12).

в) Робота в динамічних парах: складання кросворду (У кожної групи свій лист із завданням)Слайд 13.

1 М

2 Х

3 Д

4 З

5 До

6 Б

По горизонталі:

2. Як називалися камінці, які знаходили люди там, де козел скакав?3. Назвіть ім'я головної героїні? 4. До якого жанру належить цей твір? 6. Хто автор оповіді?

По вертикалі:

1. Як звали кішку Дареня? 5. Яке прізвисько було у старого, котрий придумав взяти в діти сирітку?

- Перевірка завдання

XI . Підсумок уроку.

Наша казкова подорож закінчується.

    Сподобалося, хлопці, вам твір?

    Що в оповіді було реально, а що вигадка?
    - Який моральний урок підніс П.П.Бажов своїм читачам?
    Безкорисливість – рідкісна якість людського характеру (слайд 14).

XII . Рефлексія.

- Дякую всім, за те, що ви так здорово попрацювали сьогодні на уроці.

(На столі вчителя стоять шкатулки з «коштовними камінцями» різного кольору).

- Кожен із вас по черзі підійде до скриньок, вибере один або кілька камінців і прикрасить ними нашу ілюстрацію.

- Якщо вам після сьогоднішнього уроку захотілося дізнатися більше про оповіді Павла Петровича Бажова, приклейтезелений камінчик.

– Якщо ви на уроці працювали добре, але могли б краще, – приклейтежовтий .

- Якщо зазнавали труднощів – приклейтечервоний камінчик.

/ Закінчуємо аплікацію наклеюванням "дорогоцінних камінців". Якщо будуть приклеєні червоні – обговорюємо, що викликало скруту/

XIII . Домашнє завдання.

- Удома розкажіть своїм рідним про доброго дідуся Кокована, милу Даренку, кішку Муренку та Срібного копитця.

Якщо хочете - намалюйте одного з героїв оповіді або ілюстрацію до епізоду, що сподобався.

Урок завершено.

Використовувані ресурси:

Випадкові статті

Вгору