Zhrnutie lekcie: čítanie Bazhovovej rozprávky Strieborné kopyto. Lekcia literárneho čítania na tému P.P. Bazhov „Strieborné kopyto“ (1. ročník). Zhrnutie hodiny literárneho čítania

Učiteľ: Serebryakova Tatyana Alekseevna

CO Prvé európske gymnázium Petra Veľkého

Technologická mapa hodiny - o literárnom čítaní

na tému: „P. P. Bazhov „Strieborné kopyto“ v rámci Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

Ročník: 4. ročník

Vzdelávací a výcvikový komplex „Ruská škola“

Predmet: literárne čítanie

Učebnica: „Literárne čítanie“

4. ročník, L.F.Klimanová, V.G. Goretsky a kol., M "Osvietenie" 2015

Téma lekcie: P. P. Bazhov „Strieborné kopyto“

Cieľ: naučiť schopnosť uvažovať o postavách hrdinov a ich vzťahoch, všímať si motívy ľudových rozprávokv texte autora,

1.Učebné úlohy zamerané na dosiahnutie osobných vzdelávacích výsledkov:

Pestovanie pocitu hrdosti na svoju vlasť.

Formovanie rešpektujúceho postoja k iným názorom, iným názorom;

Rozvoj motívov pre vzdelávacie aktivity a formovanie osobného zmyslu učenia;

Rozvoj samostatnosti a osobnej zodpovednosti za svoje činy a rozhodnutia;

Rozvoj etických citov, dobrej vôle a emocionálnej a morálnej vnímavosti;

Rozvoj zručností spolupráce s dospelými a rovesníkmi v rôznych sociálnych situáciách.

2. Učebné ciele zamerané na dosiahnutie metapredmetových vzdelávacích výsledkov:

Regulačné:

- formovanie výchovno-vzdelávacej úlohy hodiny na základe analýzy učebného materiálu v spoločných aktivitách,

Plánovanie aktivít spolu s učiteľom na preštudovanie témy hodiny

Poznávacie:

Analýza literárneho textu, zdôraznenie hlavnej myšlienky v ňom,

Vyhľadanie potrebných informácií v knihe,

Schopnosť orientovať sa v vzdelávacích a beletristických knihách,

Rozvíjať zručnosti študentov pri písaní charakteristík hrdinov,

Schopnosť skladať syncwine

Komunikatívne:

Odpovede na otázky na základe literárneho textu učebnice

Pochopenie pravidiel interakcie v pároch

Osobné:

Vytvorenie systému morálnych vzťahov (láska k prírode, hrdosť na svoju krajinu, krása medziľudských vzťahov, úcta k starším, hodnota ľudského života,

Prejaviť záujem o čítanie a štúdium diel P. P. Bazhova

3. Učebné ciele zamerané na dosiahnutie študijných výsledkov predmetov:

Rozvoj reči, myslenia, predstavivosti školákov

Poznať životopis spisovateľa

Vybavenie (tvorba informácií, prípravné predmetovo-rozvojové prostredie)

- „Literárne čítanie“ 4. ročník, L.F.Klimanová, V.G. Goretsky a kol., M "Osvietenie" 2015

Interaktívna tabuľa, počítač;

Výstava kníh na tému lekcie,

Kostýmy na rekonštrukciu

Listy s testami pre KOD (kontrolná a hodnotiaca činnosť);

    Organizačné (1 minúta)

Cieľ: Kontrola pripravenosti žiakov, ich postoj k práci

Zazvonilo a vyučovanie sa začalo.

Počas hodiny nezívajte, nemyslite, nepočujte, neodpovedajte.

    Rozcvička reči (2 minúty)

Cieľ: Naučte deti posilňovať a stimulovať horné dýchacie cesty. (Gymnastika sa vykonáva v stoji.)

A) Dychové cvičenia

Na papier na tabuli sú napísané písmená, ktoré deti vyslovujú najskôr veľmi potichu a potom nahlas, čím sa zvyšuje zvuk a naopak.

Hra "Gorka"

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Učiteľ: Pozerajte sa na tabuľu a pri lezení po šmykľavke vyslovujte samohlásky, najskôr veľmi potichu a potom hlasnejšie.

B) Rozvoj artikulačného aparátu a schopnosti čítať potichu.

Učiteľ: Príďte ku mne a vyberte si papier s úlohou.

Deti berú z rúk učiteľa papier, na ktorom je napísaný jazykolam s individuálnou stavbou.

    Prečítajte si pre seba a potom pomaly nahlas.

    Prečítajte si pre seba a potom so spýtavou intonáciou

    Prečítajte si pre seba, potom s podráždením

    Čítajte si sami, potom s radosťou

    Prečítajte si pre seba a potom expresívne

    Prečítajte si pre seba, potom v jazykolamoch

V zime je každý mladý,

V zime je každý mladý.

3. Kontrola domácich úloh (5 minút)

Účel: otestovať vedomosti o biografii spisovateľa a obsahu príbehu

A) Učiteľ: S ktorým spisovateľom sme sa zoznámili v poslednej lekcii o živote a diele ktorého? (Snímka č. 1)

(Zoznámili sme sa s prácou P.P. Bazhova)

Zobraziť portrét P.P.

Učiteľ: - Kde a v akej rodine sa narodil P. P. Bazhov?

(Narodený na Urale, v rodine banského majstra.)

Čo priťahovalo Pavla Petroviča od detstva?

(Zaujímali ho ľudia pracujúci v banskom závode, miestne povesti, rozprávky a piesne rodného Uralu.)

Kto bol Bazhov povolaním?

(školský učiteľ, novinár, spisovateľ)

Čo robil Bazhov vo svojom voľnom čase z práce?

(Navštevoval továrne, dediny, pýtal sa starých ľudí a zapisoval si do zošita všetko, čo mu povedali - boli tam bájky, skutočné príbehy, ľudové povesti, piesne zložené pred stáročiami,)

S akými ľuďmi mal záujem komunikovať? (S jednoduchými uralskými remeselníkmi, ktorí liali oceľ a vyrábali zbrane. Pavla Petroviča priťahovala duchovná krása a dôstojnosť pracujúceho ľudu)

Aké diela Pavla Petroviča poznáte?

(Malachitová škatuľka, Pani z Medenej hory, Svetluuška skákajúca, Kamenný kvet, Banský majster, Dve jašterice, Modrý had...)

Učiteľ: Aké dielo ste čítali na poslednej hodine?

(Strieborné kopyto) (Snímka č. 2)

Učiteľ: Môžete pomenovať myšlienku diela? (vopred predpovedajte odpovede: o láskavosti, vzájomnom porozumení, tvrdej práci atď.)

Ide o to, že po prečítaní diel Pavla Petroviča Bažova by sa každý z nás stal k sebe láskavejší, múdrejší, pozornejší, aby sme sa chceli starať o prírodu, ktorá nás obklopuje.

Učiteľ: A ako dobre čítate, skontrolujem to nasledujúcim spôsobom. (Otvoriť záložku záložky)

Na snímke uvidíte ilustráciu. V texte musíte nájsť a prečítať pasáž, ktorá zodpovedá snímke.

4. Aktualizácia vedomostí. Komunikácia témy a stanovenie cieľov lekcie.

Pracujme vo dvojiciach. Dostanete jeden test pre dvoch a zakrúžkujete správnu odpoveď.

TEST

1. Ako sa volal Daryonkin otec?

A) Gregor B) George C) Gavrila

2. Na ktorej nohe má koza strieborné kopyto?

A) vpredu vľavo B) vpredu vpravo C) vpravo vzadu

3. Mačka Muryonka bola...

A) sivá B) biela C) hnedá

4. Koľkokrát bolo Daryonke ukázané Strieborné kopyto?

A) 1 B) 2 C) 3

5. Tam, kde stála Kokovaniho chata, ľudia už dávno našli kamene. Akej farby je najviac kameňov?

A) modrá B) ružová C) zelená.

6.Ako sa volali drahokamy, ktoré sú opísané v Bazhovovej rozprávke?

A) horský krištáľ B) peridot C) malachit

Otázka: Aký žáner je toto dielo?

A) Rozprávka B) Príbeh c) Rozprávka

Čo je to skaz? Určite tému lekcie.

Učiteľ: Myslíte si, že tieto slová majú rovnaký koreň? (Áno)

Dokázať to.

Čo je to rozprávka? Pamätajte na znaky rozprávky.

Načrtnite na papier definíciu rozprávky.

Beletria, magické predmety, hrdinovia, trojité opakovanie, dobro víťazí nad zlom.

Príbeh je príbeh o incidente, epizóde, skutočných udalostiach, hrdinovia sú obyčajní ľudia.

A v rozprávke sú prvky fikcie, hlavné postavy súrobotník v továrni, sirota,

Učiteľ zapne interaktívnu tabuľu. Rozdeľte teda definíciu rozprávky, príbehu a rozprávky.

A o rozprávke hovoril sám P.P Bazhov....(Snímka č.

Rozprávka je fikcia, ale rozprávka je založená na skutočných udalostiach. Rozprávky rozprávajú o udalostiach minulosti a súčasnosti, ktorých účastníkom bol aj samotný rozprávač. Rozprávka je folklórne alebo literárne dielo s prvkami fikcie a fantázie.

Hlavnými postavami sú robotníci, remeselníci, baníci.

Existujú magické predmety.

Sú tam rozprávkové postavy a udalosti.

Rozprávač.

5. Fyzické cvičenie

Aké je to pre nás v zime zaujímavé! (ukáže palec hore)

Ideme sa sánkovať v dave, (napodobňovať sánkovanie)

Potom si zahráme snehové gule (napodobňujú vytváranie a hádzanie snehových gúľ)

Všetci si spolu obúvame lyže („nasadiť“ lyže, „zobrať“ palice, „ideť“)

Potom sa všetci postavili na korčule (predstierali, že korčuľujú)

Šťastné zimné dni! (ukáže palec hore)

    Zapracujte na charakteristike hlavných postáv.

Učiteľ: Úžasné a zábavné obdobie roka - zima!

Možno preto sa v zime dejú všetky zázraky...

Aký zázrak sa stal v Bazhovovej rozprávke?

(Tie kamienky vyskočili spod nôh strieborného kopyta.)

1. Charakteristika hlavných postáv.

Prečo sa to stalo konkrétne Darenke a Kokovanyi?

Charakterizujme hrdinov podľa plánu.

Vymenuj hlavné postavy rozprávky P.P. Bazhov "Strieborné kopyto"

Prečo sa Kokovanya rozhodol vziať Darenku k sebe?

(Aby bol život zábavnejší).

Je jeho meno Kokovanya? Prečo ho tak mohli volať?

Učiteľ: Na základe etymológie znamená slovo „koko“ v dialekte regiónu Vologda slovo „krstný otec“. V dôsledku toho Bazhov v rozprávke znamenal „coco Vanya“ - krstný otec Vanya.

Opíšte Kokovanya.

Opíšte hrdinu podľa plánu.

Plán. (každý na kus papiera)

    Rodinný stav. (osamelý)

    Opíšte jeho vzhľad. (Starý muž je veľký a bradatý)

    Aký je charakter postavy? (Veselý, láskavý, milý, pracovitý, zvedavý, miluje prírodu, oceňuje krásu)

    Čo robí hrdina? (V lete som umýval piesky, ťažil zlato, v zime poľoval, majster rozprávok)

    Aké akcie vykonáva? (Dobrí si napríklad zobrali sirotu a jej mačku. Nakŕmil, napojil, zabával, rozprával rozprávky, zobral so sebou kozu)

Učiteľ: Opíšte hlavnú postavu. ako sa volala? Darenka - ako sa to volá? Darenka je odvážna, statočná, ale naša Darenka je taká? Dokázať to.

    Rodinný stav. (Sirota)

    Vzhľad (malý, asi šesťročný, s gombíkovým nosom)

    Osobnosť (Zvedavý, veselý, odvážny, láskavý, pracovitý, miluje prírodu, oceňuje krásu)

    Čo robí hrdina? (upratuje kolibu, varí guláš a kašu, šije šaty pre bábiku, rád počúva rozprávky)

    Aké akcie vykonáva? (Zdvihla som opustenú mačku, nebála som sa zostať sama v búdke, nezbierala drahé kamene, len som ich obdivovala..)

    Ako sa cítite o hrdinovi? (s pozdravom)

    Reflexia.

    Zhrnutie.

Sinkwine Hlavná postava.

    Domáca úloha.

Anna Kolesníková
Abstrakt GCD pre deti seniorskej skupiny. Čítanie príbehu P. P. Bazhova „Strieborné kopyto“

Abstrakt GCD

Pre staršie deti o rečovom a umelecko-estetickom rozvoji s využitím hier a informačno-komunikačných technológií

Predmet: Čítanie rozprávky P. P. Bažovej« Strieborné kopyto» .

Druhy detských aktivít: hranie, produktívne, komunikatívne, kognitívno-výskumné, vnímanie fikcie.

Ciele: naučiť sa vnímať a sprostredkovať obsah diela, nakresliť portrét hrdinu, rozšíriť obzory čitateľa, obohatiť slovnú zásobu; rozvíjať pozornosť; pestovať zmysel pre láskavosť, lásku k prírode, zvieratám, starostlivosť o slabších; naučiť identifikovať vatu hmatom, pokračovať v precvičovaní schopnosti kotúľať sa z plastelíny "klobásy" rovnaká hrúbka; rozvíjať predstavivosť a fantáziu.

Plánované výsledky: vyjadruje záujem, obdiv, radosť z čítanie príbehu P. P. Bažovej« Strieborné kopyto» a vyjadruje svoj postoj k svojim postavám; prejavuje zvedavosť, zaujíma sa o to, z čoho je vyrobený sneh na polotovare; vykonáva modelovanie podľa modelu a vykonáva kreslenie prvkov podľa vlastných plánov.

Materiály a vybavenie: portrét Bažovej, jeho knihy, vr. « Strieborné kopyto» , prírezy pre každé dieťa (listy albumu, na ktorých je nakreslená silueta domčeka s oknom a jeleňom na streche, na spodok listu je nalepená vata - sneh, tmavá plastelína, fixky.

Priebeh lekcie:

Chlapci, čítame diela rôznych literárnych žánrov. V čom je rozdiel rozprávka z príbehu? (V rozprávka - fikcia, mágia a in príbeh- udalosti zo skutočného života a hrdinovia - obyčajní ľudia).

Dnes vám znovu prečítam dielo uralského spisovateľa P.P. Bažovej« Strieborné kopyto» .

zobrazujúci portrét Bažovej

V priemere skupinačítali sme toto dielo, potom ste ho nazvali rozprávka. Ale sám autor pomenoval svoje výtvory - rozprávok. Rozprávky sú niečo medzi príbehom a rozprávkou.

IN Bazhovove rozprávky obyčajní pozemskí ľudia konajú v reálnom živote - ako napríklad Danila - majster, starý muž Kokovanya, dievča Darenka, a vedľa nich báječné hrdinovia - Pani z Copperbarku, Veľký had, Firefly - Skákanie, lesná koza Strieborné kopyto.

Narodil sa P.P. Bazhov v rodine majstra pracujúci v banskom závode. Od detstva sa zaujímal o uralský folklór - teda o ústne ľudové umenie (rozprávok, legendy, hádanky, piesne, príslovia) .

Jeho práca « Strieborné kopyto» - Toto rozprávka. Rozprávky(zopakujem to znova)- ide o diela ústneho ľudového umenia, v ktorých je povedané o živote ľudu v osobitnej ľudovej reči. V tom rozprávka konajú obyčajní pozemskí ľudia a vedľa nich sú fiktívni, báječné.

Kto si pamätá, ktorí ľudia sú spomenutí v rozprávka« Strieborné kopyto» ? (dievča, dedko)

Kto je tam víla? (koza Strieborné kopyto)

Je veľmi dobré, že si toto dielo pamätáte. A pozývam vás do chatrče, ako sa v Rusi volali miestnosti, kde sa deti a dospelí schádzali, aby počúvali príbehy o živote, rozprávky o fiktívnych postavách alebo tam počúvali rozprávok, aké napísal P.P. Bazhov.

Vstaňte zo sedadiel, otočte sa 3-krát, 5-krát urobte krúživé pohyby trupom a sadnite si okolo mňa tak, aby bolo všetkým pohodlne, bolo ich počuť a ​​vidieť. Prečítam vám pár úryvkov z Bazhovov príbeh« Strieborné kopyto» , a ty počúvaš a rozmýšľaš, akí boli dedko Kokovanya a dievča Daryonka.

Čítanie úryvkov z Bazhovovej rozprávky

Chlapi, vstaňte zo sedadiel, 5x robte krúživé pohyby trupom, 3x sa otočte a sadnite si na stoličky, vraciame sa do skupina.

Znova pomenujte hlavné postavy rozprávka.

Popíšte svoj vzhľad starý muž. (veľký, fúzatý)

Čo robil? (v lete umýval piesky a v zime behal za kozou, majster rozprávať rozprávky; ušľachtilý lovec)

Aké to bolo starý od prírody? (láskavý, láskavý, veselý)

Povedzte nám o Daryonke. (šesťročné dievčatko, drobné, s gombíkovým nosom, odvážne, zvedavé, pracovité, milé)

Čo robila Daryonka? (Vyčistil som chatu, uvaril guláš a kašu, miloval som počúvať rozprávky)

Myslíte si, že Kokovan oľutoval, že vzal so sebou Daryonku?

Čo sa vám páčilo na ich postave?

Akým človekom by ste chceli byť? (odpovede deti)

Myslím, že tebe aj tebe všetko vyjde budete taktočím sa chceš stať. Teraz, skôr ako začnete robiť nejakú kreatívnu prácu poviem ti P. P. Bažovej(pozri portrét) « Strieborné kopyto» Počas hudobnej prestávky si trochu oddýchneme.

Službukonajúci dôstojníci sa podieľajú na príprave tvorivej časti GCD

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie? (zima)

Aké známky zimy si pamätáte? (odpovede deti)

Teraz dám každému z vás kus papiera s "sneh" a ty so zatvorenými očami (iba úprimne) skúste zistiť, z čoho je tento sneh vyrobený.

Definícia vaty na dotyk

Zistili ste, že je to vata, skontrolujte sa otvorením očí.

Správny?

Pozrite sa na obrázok na hárku, čo je tam zobrazené? (odpovede deti)

Na akú prácu slúži tento obrázok?

Čo si myslíte, ako môže byť tento plochý obrázok objemný a konvexný? (vyrobte si chatrč z plastelíny)

Dobre, aká bola podľa teba Kokovaniho chata v lese? (z denníkov)

Ako sa volajú domy a chatrče z guľatiny? (odpovede deti)

Správne sa hovorí – protokoly.

Kto si pamätá, aké polená majú tvar a farbu? (podobne ako valec, fajka, klobása; tmavá farba)

Sledujte, ako robím prvý denník.

Ukážková show

Teraz si môžete vyskúšať postaviť si vlastné chatrče.

Modelovanie polená deťmi

Chlapci, pozrite sa na chaty, ktoré máte zabalené v snehu. prečo? Strieborné kopyto zdvihlo nohu, ale nie sú tam žiadne farebné kamienky? Ako opraviť, či skôr vylepšiť náš obraz? (kresliť kamienky)

Kreslenie magických kamienkov pomocou fixiek.

Veľmi sa mi páči tvoja tvorba, myslím, že aj P.P. Bazhov páčili by sa aj tieto rozprávkové maľby. Odporúčam vám vziať si prácu domov a povedzte mamám a otcom Bazhovovu rozprávku« Strieborné kopyto» . Ďakujem všetkým za zaujímavú prácu, môžete si oddýchnuť.

Publikácie k téme:

Abstrakt GCD pre seniorskú skupinu „Čítanie ľudovej rozprávky Čuvash „Myš vrabčí chvost“ Cieľ: rozvíjať záujem a potrebu čítania kníh; predstaviť najväčšie bohatstvo ľudovej kultúry – rozprávky. Úlohy: formovať.

Súhrn vzdelávacích aktivít na rozvoj reči pre deti prvej juniorskej skupiny. Čítanie básne „Ples“ od A. Barto Súhrn vzdelávacích aktivít na rozvoj reči pre deti 1. juniorskej skupiny. Čítanie básne „Ball“ od A. Barto Popis materiálu:.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči pre deti strednej skupiny. Čítanie diela K. Chukovského „Zázračný strom“ Zhrnutie lekcie o rozvoji reči pre deti strednej skupiny. Čítanie diela K. Chukovského „The Miracle Tree“ Téma: Vek zázračného stromu.

OBECNÁ SAMOSTATNÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIASTREDNÁ ŠKOLA č.36, TAMBOV

Lekcia na literárne čítanie
Téma: P.P.Bazhov „Strieborné kopyto“

Vyvinutá lekcia

učiteľka na základnej škole

Penkovej

Oksana Borisovna


Téma lekcie: P.P. Bazhov. "Strieborné kopyto"

Ciele: zoznámiť sa so životom a dielom P.P.

precvičiť si správne vyjadrovacie schopnosti čítania;

obohatiť slovnú zásobu žiakov, rozvíjať pamäť, reč, myslenie;

naučiť sa čítať podľa rolí, schopnosť charakterizovať činy hrdinov.

preskúmať, aké morálne problémy autor kladie/

Plánované výsledky (ciele hodiny):

Predmet: pozorne čítajte, pochopte význam neznámych slov z kontextu práce.

Metapredmet:

Regulačné:formulovať učebnú úlohu, hodnotiť svoje vlastné rečové výroky a výroky rovesníkov.

Poznávacie:analyzovať charaktery a pocity postáv, vyvodiť závery a zovšeobecnenia/

Komunikatívne: zúčastniť sa dialógu so spolužiakmi, sprostredkovať pocity postáv a svoj postoj k nim.

Osobné:naučiť sa hlavné ponaučenie z rozprávky.

Technológie použité v tejto lekcii:

Osobnostné (pedagogika spolupráce)

Učenie založené na problémoch a vyhľadávaní

Dialogický

IKT

Formy organizácie aktivity študentov na hodine:

frontálny prieskum;

pracovať v pároch;

testovanie;

individuálny prieskum

Vyučovacie metódy:

analýza literárneho textu v jednote obsahu a formy;

čiastočne - vyhľadávanie;

verbálny;

vizuálne ilustratívne

Počas tried:

    Organizovanie času.

    Kontrola domácich úloh.

Doma ste kreslili ilustrácie k rozprávke V.M. Garshin "Príbeh ropucha a ruže". Aké epizódy ste chceli zobraziť?

    Úvod do témy

Vylúštite krížovku a dozviete sa meno spisovateľa, s ktorého tvorbou sa na hodine zoznámime.

Čo si dostal? BAZHOV Snímka 1.

Dnes sa zoznámime s ďalšou literárnou rozprávkou „Strieborné kopyto“, ktorú napísal Pavel Petrovič Bazhov.

    Práca na téme lekcie.

A) Študentský príbeh o živote a diele P.P. Bažovej. Snímka 2.

Bazhov Pavel Petrovič (1879 – 1950)

Pavel Petrovič Bazhov má šťastný osud. Narodil sa 27. januára 1879 na Urale do rodiny robotníka v medenej huti Sysert, kde jeho otec pracoval ako banský majster. Vďaka náhode a svojim schopnostiam dostal možnosť študovať. V Jekaterinburgu vyštudoval vysokú školu, potom teologický seminár v Perme. Osemnásť rokov učil v odľahlej uralskej dedine Shaidurikha. Mladý učiteľ vytrvalo študoval archívne materiály a dokumenty, počas letných prázdnin sa túlal po uralských továrňach a dedinách pozdĺž rieky Chusovaya, študoval prácu rezačov kameňa a lapidárií, oceliarov a zlievarenských robotníkov a rozprával sa s nimi o tajomstvách ich remeslo. Šťastne sa oženil a stal sa hlavou veľkej rodiny so siedmimi deťmi.

V dvadsiatych rokoch sa stal novinárom a potom redaktorom, písal knihy o histórii Uralu a zbieral folklórne záznamy. A zrazu, ako sa hovorí, cez noc mu prišla sláva a aká sláva na tom...

B) Príbeh študenta o zbierke uralských príbehov „Malachitová škatuľa“

V roku 1936 vyšla jeho prvá rozprávka v časopise a v roku 1939 vyšla jeho zbierka rozprávok „Malachitová skrinka“. Prvé vydanie tejto úžasnej knihy pozostávalo zo štrnástich rozprávok, v ďalších rokoch spisovateľ doplnil a doplnil vzácnu „poetickú“ škatuľku novými dielami. „Malachitová škatuľa“ priniesla uralskému rozprávačovi národnú slávu. Podľa knižnice. Lenin, - kniha bola preložená do 100 jazykov sveta.

Na základe Bazhovových rozprávok vznikli tieto filmy: film „Kamenný kvet“, slávny balet Sergeja Prokofieva „Príbeh kamenného kvetu“.

    Minúta telesnej výchovy

Trieda dvíha ruky - to je ono, Hlava sa otočila - to sú dve, Ruky dole, tešte sa - to sú tri, Otočte ruky širšie do strán o štyri, Stlačenie ich na ramená silou je päť, Všetci chlapi si ticho sadnú – to je šesť.

    Úvod do obsahu rozprávky „Strieborné kopyto“

a) Úvod do prvej časti rozprávky (fragment z karikatúry)

Dbajte na reč toho, kto rozprávku rozpráva, na originalitu výrazov.

b) Práca s učebnicou

V našej učebnici je text rozprávky ucelenejší, ako ho napísal autor, a preto sa stretnete so slovami, ktorých význam môže byť nepochopiteľný.

Slovná zásoba - lexikálne dielo.

BARSKÉ RUČNÉ REMESLÁ

VSTÚPIŤ

GOLBCHIK

BELONGINGY

POLIEVKA

NEPODMIENENÝ

KOMPLIC

LYŽICE NA KOSENIE

STATICKÝ PRÍPAD

B) Úvod do druhej časti rozprávky.

Pokračujme v oboznamovaní sa s obsahom rozprávky z textu učebnice. Pri čítaní si značíte ďalšie slová, ktorým nerozumiete.

(Deti, ktoré dobre čítajú, čítajú)

    Konverzácia po prečítaní a zhrnutí hodiny

Vieme už z toho, čo dnes čítame, pochopiť, že ide o rozprávku? Dokázať to.

Prečo sa podľa vás Kokovanya rozhodol vziať Daryonku do svojho domu? Prečo dievča súhlasilo, že bude žiť s Kokovanom?

Ako spolu žili traja hrdinovia našej rozprávky? Prečo si to myslíš?

Vypočuli ste si rozprávku, prečítali ju sami, je podľa vás iná ako ostatné rozprávky? Aký je jeho rozdiel?

    Domáca úloha:

Nájdite vysvetlenie pre slová:

BALAGAN

BUDETE NABITÍ

HOVÄDZIE MÄSO NAKUROVANÉ

ZABAVTE SA

  • Predstavte obsah diela P.P. Bazhova „Silver Hoof“.
  • Predstaviť bohatstvo regiónu Ural, jeho tradície, povolania ľudí v minulosti a ich spôsob života.
  • Aplikujte na prácu

Vybavenie použité na lekcii:

  1. Zbierka uralských drahokamov.
  2. Fotografie produktov vyrobených z polodrahokamov.
  3. Fotografie prírody Uralu.
  4. Portrét P.P.
  5. Detaily k nášivke (domček, stromčeky, dievčatko Daryonka, jeleň Strieborné kopyto, mačka Muryonka).
  6. Ilustrácie k rozprávke.
  7. Kresby Strieborného kopyta na samostatnom liste podľa počtu žiakov.
  8. Knihy P.P. Bazhova k výstave.
  1. Org. moment.
  2. Rozhovor o rodnej krajine.
  3. Príbeh o P.P. Bazhov.
  4. Výstava kníh (stručný prehľad kníh). (Výstava kníh P.P. Bazhova je vopred dohodnutá. Študenti sami krátko porozprávajú o dielach, ktoré už prečítali, učiteľka urobí krátko anotáciu k iným dielam, čím deti zaujme, aby sa o tejto rozprávke dozvedeli).
  5. Cieľová správa.
  6. Práca so slovnou zásobou. (Vysvetlené sú zložité slová, ktoré sa vyskytujú v texte. Všetky slová sú vytlačené na kartičkách, aby ich deti mohli vizuálne vnímať. Deti síce čítajú slabiky, ale vizuálne vnímanie slov bude podnetom na rýchle čítanie).
  7. Čítanie príbehu učiteľom v skratke. (Veľa detí prichádza do 1. ročníka nečítajúc, preto rozprávku číta pani učiteľka. Rozprávka je objemovo dosť veľká, preto si učiteľka dopredu premyslí, ktoré pasáže z diela sa nemusia čítať, aby zmysel rozprávky nebol stratené a cieľ stanovený pre lekciu je dosiahnutý.)
  8. Konverzácia o obsahu
  9. Kreatívna práca. (Pre deti sú vopred pripravené listy s figúrkou mladého jeleňa a kúskami farebných papierov, ktorých úlohou je dotiahnuť prácu do konca. Upevniť koncept drahokamy využívajú sa prvky práce s papierom. Deti vystrihovali farebné „kamienky“ z kúskov farebného papiera. V tejto fáze hodiny sa upevňuje zručnosť práce s nožnicami, rozvíja sa u žiakov jemná motorika a dopĺňa sa slovná zásoba).
  10. Výstava prác.
  11. Zhrnutie lekcie.
  12. Domáca úloha

Hlavné otázky:

  • Čo sú drahokamy?
  • Kto je P.P.
  • Kto sú hlavné postavy tejto rozprávky?
  • Čo znamenajú staré ruské slová?
  • Ako sa volala mačka dievčaťa?
  • Ako dopadla Daryonka s dedkom Kokovanim?
  • Prečo išla Daryonka bývať k starčekovi?
  • Kde žili Kokovanya a Daryonka?
  • Akú rozprávku Daryonka najčastejšie počúvala?
  • Koľkokrát sa koza Strieborné kopyto priblížila k lesnému domu?
  • Prečo práve Daryonka videla Strieborné kopyto? Prečo sa mu toto dievča tak páčilo?

Praktická práca. Práca s farebným papierom. Aplikácia. PTB s nožnicami.

Domáca úloha. Krátke prerozprávanie príbehu.

Počas vyučovania

1. Org. moment.

2. Rozhovor o rodnej zemi.

- Chlapci, povedzte mi, ako sa volá kraj, v ktorom žijeme? (po odpovediach detí sa objaví znak a mapa regiónu Ural)

Región, v ktorom žijeme, sa nazýva Ural. Región je veľmi krásny v každom ročnom období (sú zverejnené ilustrácie).

Ural je veľmi starobylá oblasť. Ľudia tieto miesta poznajú už odpradávna. Archeológovia našli na Urale viac ako jedno staroveké ľudské miesto. Ľudí sem prilákalo pohorie Ural, ktoré sa tiahne od severu na juh v dĺžke dvetisíc kilometrov. Tieto staré hory obsahujú ložiská uhlia a železnej rudy, medi a niklu, chrómu a azbestu, zlata a slávnych uralských drahokamov.

– Kto vie, čo sú drahokamy?

Drahokamy sú kamene. Ale kamene sú špeciálne: veľmi krásne, priehľadné, farebné, svetlé. Nikto ich nemaľoval - oni sami sú od prírody takto: trblietajú sa, trblietajú, žiaria v rôznych farbách. Preto sa im hovorí drahokamy.

Drahokamy sú veľmi vzácne a drahé kamene. Ťažia sa len na niekoľkých miestach po celom svete, vrátane Uralu. Uralská podzemná pokladnica drahokamov je najbohatšia na svete. Ťaží sa tu smaragd, jaspis, ametyst, zirkón, chryzolit, topásy, akvamaríny atď. (zobrazenie kameňov zo zbierky). A najznámejším uralským kameňom je malachit. Malachit preslávil Ural po celom svete, pretože náš región mal najväčšie ložiská tohto kameňa. Jeho ťažba prebiehala veľmi intenzívne. Drahokamy sa používali na výrobu rôznych šperkov, škatúľ, rámov obrazov a výzdobu katedrál a palácov. (zobrazujú sa fotografie)

3. Príbeh o P.P. Bazhov. (portrét P.P. Bazhova)

O týchto kameňoch a bohatstve Uralu bolo napísaných veľa legiend a príbehov. Najznámejším uralským rozprávačom bol P.P. Pavel Petrovič poznal kov, rudu a drahokamy z prvej ruky, pretože jeho starý otec a otec boli banskí majstri. Svoj kraj a jeho prírodu mal veľmi rád. Zaujímal sa o všetko, čo súviselo s pohorím Ural a ich bohatstvom. Veľa komunikoval s obyčajnými ľuďmi, zbieral legendy, ktoré mu rozprávali robotníci v banských továrňach. A potom tieto legendy previedol do rozprávok, žánru, ktorý sám vymyslel. (rozprávka je rozprávka založená na spoľahlivých faktoch, legendy s nejakou fikciou).

P.P. Bazhov dal veľa príbehov nielen Uralu, ale aj celému svetu. Ktoré rozprávky P.P. Bazhova už poznáte?

Výstava kníh (stručný prehľad kníh).

4. Účelové posolstvo

.

A dnes sa zoznámime s ďalším slávnym dielom - „Silver Hoof“.

5. Práca so slovnou zásobou

.

Artel je tím, tím s jedným cieľom práce.
Sirota- dieťa ponechané bez rodičov.
úradník- šéf
Koza- mladý jeleň.
Balagan– chata, kde sa dá prenocovať v lese.
Konzervované hovädzie mäso - solené mäso.
Lyžice na kosenie - miesto, kde sa kosí tráva.

F I Z M I N U T K A.

6. Čítanie príbehu učiteľom v skratke.

Účel pred čítaním: Skúste si spomenúť na hlavné postavy tejto rozprávky.

Čítanie je sprevádzané ilustráciami.

6. Konverzácia na základe obsahu.

(Za správnu odpoveď študent dostane „drahokam“, ktorý potom použije na aplikáciu). Poďme zbierať našu zbierku kameňov.

  1. Kto sú hlavné postavy tejto rozprávky? (Kokovyanya, Daryonka, koza Strieborné kopyto.)
  2. Ako sa volala mačka dievčaťa? (Muryonka)
  3. Ako dopadla Daryonka s dedkom Kokovanim? (Chcel som si vziať sirotu, je nudné žiť sám)
  4. Prečo išla Daryonka bývať k starčekovi? (bol milý, mala ho rada. V dome, kde bývala, sa urazila).
  5. Kde žili Kokovanya a Daryonka? (V lese, v chate)
  6. Akú rozprávku Daryonka najčastejšie počúvala? (o koze, ktorá má na pravej nohe strieborné kopyto).
  7. Koľkokrát sa koza Strieborné kopyto priblížila k lesnému domu? (tri)
  8. Prečo práve Daryonka videla Strieborné kopyto? Prečo sa mu toto dievča tak páčilo? (milá, statočná, otvorená, čistá a naivná duša, bez akýchkoľvek sebeckých cieľov).

Pozrite sa, ako obrázok dopadol! Čo by ste dodali? (farebné kamienky na kozie nohy)

(Postupom odpovedí sa na tabuli objavuje nášivka z jednotlivých častí. „Drahokamy“, ktoré dostanú za odpovede, deti lepia pod kozie kopyto.)

F I Z M I N U T K A.

7. Tvorivá práca.

Pozrite sa na tento obrázok, ktorý sme získali z vašich odpovedí. Teraz si podobný obrázok môžete urobiť aj sami. Najprv si však odpovedzte na otázku:

– Čo si pravou nohou vyrazil Strieborné kopyto? (drahokamy).

Na stole máte pripravené kúsky farebného papiera a kresbu kozy. (Príloha č. 1). Teraz z farebného papiera vystrihnete „drahé kamene“. Nemajú konkrétny tvar, takže tvar drahokamov si vymyslíte sami a potom ich zapichnete pod kopyto jeleňa. Pod ktorú nohu nalepíme „kamienky“? (vpravo). Nezabudnite poskytnúť pokyny, ako pracovať s nožnicami a lepidlom.

(samostatná práca študentov)

A učiteľ v tomto čase pomáha.

8. Výstava prác.

Čo bolo vystrihnuté? Ako sa nazývajú farebné drahé kamene? GEMS (znak sa objaví na tabuli)

9. Zhrnutie lekcie.

Ku ktorej rozprávke máme na tabuli ilustráciu? Páčil sa vám kúsok? Kto je jej autorom? Ako sa volajú drahé kamene, ktoré sa tu v pohorí Ural ťažia?

10. Domáce úlohy

A doma povedzte rodičom o dobrom dedkovi Kokovanovi, drahej Daryonke a Striebornom kopytovi.

Mestská autonómna vzdelávacia inštitúcia

Stredná škola č.30

Azbestovský mestský obvod

Lekcia literárneho čítania

(mimoškolské čítanie)

1. stupeň

vykonávateľ:

Zubová Rimma

Alexandrovna

Názov práce:

učiteľ

základných tried

Azbest

2014

UMK "perspektíva"

Položka: literárne čítanie (mimoškolské čítanie)

Trieda: 1

Predmet: P.P.Bazhov „Strieborné kopyto“

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu

Vzdelávacia technológia : technológia interaktívnych foriem a vyučovacích metód ako prostriedok formovania edukačného učenia.

Cieľ: formovanie UUD u študentov.

Úlohy:

Vzdelávacie:

    vzbudiť u školákov záujem o knihy a literatúru;

    odhaliť koncept rozprávky ako žánru literatúry;

    predstaviť bohatstvo regiónu Ural, jeho tradície, povolania ľudí v minulosti, ich spôsob života;

Vzdelávacie:

    rozvíjať reč, logické, analytické myslenie, pozorovacie schopnosti;

    rozšírte svoje čitateľské obzory; obohatiť slovnú zásobu;

    rozvíjať komunikačné schopnosti: schopnosť spolupracovať, dokázať svoj názor pri práci vo dvojiciach a skupinách; objektívne zhodnotiť prácu počas autotestu;

Vzdelávacie:

    podporovať zmysel pre láskavosť, lásku k prírode a zvieratám.

Vznik UUD:

Predmet:

    vnímať sluchom čítanie učiteľa a spolužiakov;

    samostatne určiť tému práce a pod vedením učiteľa hlavnú myšlienku prečítaného alebo počúvaného diela;

    zúčastniť sa spoločnej diskusie o prečítanom alebo počúvanom diele; odpovedať na otázky učiteľa;

Osobné:

    motivácia obrátiť sa na knihu ako na najlepšieho priateľa, zdroj informácií;

    emocionálne vnímanie umeleckého diela a konania literárnych postáv;

Metapredmet:

Regulačné UUD:

    porozumieť, prijať a udržať vzdelávaciu úlohu;

    vyhodnocovať výsledky svojich aktivít v súlade so stanovenými kritériami alebo vzorkou;

    zaujať pozíciu čitateľa a poslucháča v súlade s riešenou výchovno-vzdelávacou úlohou.

Komunikatívne UUD:

    počúvať a vnímať vyjadrenia učiteľa a spolužiakov;

    zapojte sa do diskusie o tom, čo čítate;

    akceptovať rôzne pohľady na prečítanú prácu;

    práca vo dvojiciach, v skupine; dohodnúť sa na spoločnom plnení úloh.

Kognitívne UUD:

    určiť sled udalostí v literárnom texte, ich príčinno-následkový vzťah.

Základné pojmy: rozprávka

Interdisciplinárne prepojenia: literárne čítanie a svet okolo nás

Organizácia priestoru: frontálna práca, skupinová práca

Didaktický materiál a vybavenie:

    počítač, projektor, plátno;

    prezentácia;

    kniha P.P. Bazhova „Strieborné kopyto“;

    karty pre samostatnú prácu;

    zbierka uralských drahokamov.

Plán lekcie:

ja. Organizovanie času.

II. Rozhovor o rodnej krajine (práca s prezentáciou).

III. Príbeh o spisovateľovi P.P. Bazhov.

IY. Stručná recenzia kníh (výstava kníh).

Y. Uveďte tému a účel lekcie.

YI. Práca so slovnou zásobou.

VII. Učiteľ číta príbeh.

YIII. Konverzácia o obsahuTvorba.

IX. Fyzické cvičenie.

    Dokončenie úloh na základe prečítanej práce.

A)Pracovať v skupinách:kompilácia charakteristík hlavných postáv;

b) Práca vo dvojiciach: zostavenie obrázkového plánu;

c) Práca v dynamických dvojiciach: tvorba krížovky.

XI. Zhrnutie lekcie.

XII. Reflexia.

XIII. Domáca úloha.

Počas tried:

ja . Organizovanie času ( snímka 1).

Mama začne potichu rozprávať príbehyO Pani, ktorá žije v horách.Vidím Daryonushku - okamžiteZa úsvitu sa blýskali jašterice...A z týchto rozprávok to bolo znovaMoja duša je taká čistá a ľahká...Do vzdialeného domu starého otca Bazhova,Bol som prevezený na Ural!

II . Rozhovor o rodnej krajine.

Chlapci, povedzte mi, ako sa volá kraj, v ktorom žijeme?(snímka 2-3).

Región, v ktorom žijeme, sa nazýva Ural. Región je veľmi krásny v každom ročnom období. Ural je veľmi starobylá oblasť. Ľudia tieto miesta poznajú už odpradávna. Archeológovia našli na Urale viac ako jedno staroveké ľudské miesto. Ľudí sem prilákalo pohorie Ural, ktoré sa tiahne od severu na juh v dĺžke dvetisíc kilometrov. Tieto staré hory obsahujú ložiská uhlia a železnej rudy, medi a niklu, chrómu a azbestu, zlata a slávnych uralských drahokamov.

Kto vie, čo sú drahokamy?(snímka 4).

Drahokamy – toto sú kamene. Ale kamene sú špeciálne: veľmi krásne, priehľadné, svetlé. Nikto ich nemaľoval - oni sami sú od prírody takto: trblietajú sa, trblietajú, žiaria v rôznych farbách. Preto sa im hovorí drahokamy.

Drahokamy sú veľmi vzácne a drahé kamene. Ťažia sa len na niekoľkých miestach po celom svete, vrátane Uralu. Uralská podzemná pokladnica drahokamov je najbohatšia na svete. Ťaží sa tu smaragd, jaspis, ametyst, zirkón, chryzolit, topásy, akvamaríny atď. A najznámejším uralským kameňom je malachit. Malachit preslávil Ural po celom svete, pretože náš región mal najväčšie ložiská tohto kameňa. Jeho ťažba prebiehala veľmi intenzívne. Drahokamy sa používali na výrobu rôznych šperkov, škatúľ, rámov obrazov a výzdobu katedrál a palácov.

III . Príbeh o spisovateľovi P.P. Bazhov ( snímka 5).

Tento rok sa oslavuje výročie spisovateľa -135 rokov od tvojich narodenín.

Pavel Petrovič Bazhov sa narodil a prežil svoj život na Urale. Detstvo strávil v meste Sysert a v závode Polevsky neďaleko Jekaterinburgu. Jeho otec bol v tom čase banským majstrom, matka zručnou čipkárkou. Pavel sa čoskoro začal uznávať ako zodpovedný člen rodiny: ísť na ryby znamenalo „dostať ucho, alebo dokonca dve“, ísť do lesa znamenalo priniesť lesné plody a huby.

Svoj kraj mal veľmi rád a dobre vedel, ako žijú remeselníci. Boli to silní a odvážni ľudia. Mali ťažkú ​​prácu.Zaujímal sa o všetko, čo súviselo s pohorím Ural a jeho bohatstvom. Veľa komunikoval s obyčajnými ľuďmi, zbieral legendy, ktoré mu rozprávali robotníci v banských továrňach. A potom tieto legendy previedol do rozprávok, žánru, ktorý sám vymyslel.

Rozprávka je literárne dielo vo forme rozprávania v mene rozprávača.

V jeho dielach sa v nich snúbilo fantastično so skutočnými, nevšednými udalosťami, v ktorých bolo všetko tak, ako má v skutočnej rozprávke byť: dobro porazilo zlo, všetci zlí duchovia ustúpili pred odvahou a čistým svedomím. Ale hrdinovia rozprávok neboli škriatkovia, nie hrdinovia s mimoriadnou silou, ale obyčajní ľudia. A preto

jeho diela sa nazývajú rozprávky, nie rozprávky.

P.P. Bazhov dal veľa príbehov nielen Uralu, ale aj celému svetu.

Ktoré rozprávky P.P. Bazhova už poznáte?

IY . Krátky prehľad kníh (výstava kníh).

V roku 1939 vyšlo Bazhovovo najslávnejšie dielo - zbierka rozprávok "Malachitová škatuľa", za ktorú spisovateľ dostal štátnu cenu. Následne Bazhov túto knihu rozšíril o nové rozprávky. Tento rok je výročie knihy -75 rokov.

Pozrite sa na obrázok a určte, ktorí hrdinovia a predmety z rozprávok P.P. Je na ňom vyobrazený Bazhov(snímka 6).

Y .Správa do cieľa.
- Aký cieľ si stanovíte?

Ako môžeme formulovať tému našej hodiny?

V tejto lekcii sa zoznámime s príbehom P.P. Bazhova „Strieborné kopyto“(snímka 7).

YI . Práca so slovnou zásobou (snímka 8).

(slová sú napísané na tabuli).Artel - kolektív, kolektív s jedným cieľom práce.Sirota - dieťa ponechané bez rodičov.úradník - šéf.Koza - mladý jeleň.Balagan - chata, kde sa dá prenocovať v lese.Konzervované hovädzie mäso - solené mäso.Lyžice na kosenie - miesto, kde sa kosí tráva.

YII . Učiteľ číta príbeh

Cieľ pred čítaním:

Skúste si spomenúť na hlavné postavy tejto rozprávky.

(Čítanie je sprevádzané ilustráciami).

YIII . Konverzácia o obsahu Tvorba (za správnu odpoveď dostane študent „drahokam“).

Poďme zbierať vlastnú zbierku kameňov.

otázky:
1. Kto sú hlavné postavy tejto rozprávky?
(Kokovyanya, Daryonka, koza Strieborné kopyto.)

2. Ako sa volala mačka dievčaťa?(Muryonka)

3. Ako dopadla Daryonka s dedkom Kokovanim?(Chcel som si vziať sirotu, je nudné žiť sám)

4. Prečo išla Daryonka bývať k starčekovi?(bol milý, mala ho rada. V dome, kde bývala, sa urazila).

5. Kde bývali Kokovanya a Daryonka?(V lese, v chate)

6. Akú rozprávku Daryonka najčastejšie počúvala?(o koze, ktorá má na pravej nohe strieborné kopyto).

6. Koľkokrát sa koza Strieborné kopyto priblížila k lesnému domu?(tri)

7. Prečo sa Daryonke zjavilo Strieborné kopyto? Prečo sa mu toto dievča tak páčilo?(milá, statočná, otvorená, čistá a naivná duša, bez akýchkoľvek sebeckých cieľov).

IX . Fizminutka

V rovnomernom kruhu jeden po druhomIdeme krok za krokom.Stojte na mieste, spoluUrobme to takto:- Ako sa Muryonka opatrne zakráda na špičkách.
- Ako elegantne sa ponáhľa Strieborné kopyto .

X . Dokončenie úloh na základe prečítanej práce.

A) Práca v skupinách (pod vedením učiteľa)

- Charakterizujme Daryonku a Kokovane(snímka 9).

Na stoloch máte karty úloh. Vezmite si kartu. Nájdite slová, ktoré sú vhodné na opis postáv.

Skupina 1 (dievčatá) - tvoria vlastnosti Daryonky;

2. skupina (chlapci) - tvoria charakteristiky Kokovane.

Vyberte a podčiarknite správne slová, ktoré sa hodia pre vlastnosti postavy: Daryonka, Kokovanya

Vzhľad

Veľký a bradatý.

Maličký, s gombíkovým nosom.

Čo robí?

Majster rozprávok.

Upratovala kolibu, varila guláš a kašu.

Hunter.

Rád som počúval rozprávky.

Ráno som odišiel do práce.

V lete umýva piesky, ťaží zlato a v zime behá po lesoch za kozou.

Charakter

tvrdohlavý, pracovitý, čestný, spravodlivý, láskavý, láskavý, statočný, zdvorilý, súcitný, nahnevaný, inteligentný, srdečný, skromný, jednoduchý, pozorný, chamtivý, múdry

- Upozorňujeme, že v riadku „Postava“ musíte zmeniť konce kľúčových slov, aby ste charakterizovali dievča.

Kontrola úlohy(snímka 10 – 11).

B) Práca vo dvojiciach: zostavenie obrázkového plánu

Usporiadajte obrázky v správnom poradí a potvrďte svoj výber slovami textu.

Kontrola úlohy(snímka 12).

IN) Práca v dynamických dvojiciach: tvorba krížovky (každá skupina má svoj vlastný hárok úloh)Snímka 13.

1 M

2 X

3 D

4 S

5 TO

6 B

Vodorovne:

2. Ako sa volali kamienky, ktoré ľudia našli tam, kde skočila koza?3. Ako sa volá hlavná postava? 4. Do akého žánru patrí toto dielo? 6. Kto je autorom rozprávky?

Vertikálne:

1. Ako sa volala mačka Daryonka? 5. Ako sa volal starček, ktorý sa rozhodol vziať si za dieťa sirotu?

- Kontrola úlohy

XI . Zhrnutie lekcie.

Naša rozprávková cesta sa končí.

    Páčil sa vám kúsok?

    Čo bolo v rozprávke skutočné a čo fikcia?
    - Akú morálnu lekciu dal P.P. Bazhov svojim čitateľom?
    Nezištnosť je vzácna vlastnosť ľudského charakteru (snímka 14).

XII . Reflexia.

- Ďakujem vám všetkým, že ste dnes tak tvrdo pracovali v triede.

(Na stole učiteľa sú krabice s „drahými kameňmi“ rôznych farieb.)

- Každý z vás sa bude striedať pri škatuľkách, vyberie si jeden alebo viac kamienkov a ozdobí nimi našu ilustráciu.

- Ak sa po dnešnej lekcii chcete dozvedieť viac o príbehoch Pavla Petroviča Bazhova, prileptezelená kamienok.

- Ak ste na hodine pracovali dobre, ale mohli ste to urobiť lepšie, držte sažltá .

- Ak ste mali ťažkosti, prilepte točervená kamienok.

/ aplikáciu dokončíme nalepením na „drahé kamene“. Ak sú červené zlepené, porozprávame sa, čo spôsobilo problém/

XIII . Domáca úloha.

- Doma povedzte svojej rodine o dobrom dedkovi Kokovanovi, drahej Daryonke, mačke Muryonke a Striebornom kopytovi.

Ak chcete, nakreslite jednu z postáv z príbehu alebo ilustráciu k vašej obľúbenej epizóde.

Lekcia sa skončila.

Použité zdroje:

Náhodné články

Hore