Lekce ve střední skupině písmeno a. Shrnutí lekce o zvuku ve střední skupině. VI. Představujeme písmeno "U"

Natalja Petrovna Gurová
Shrnutí lekce logopedie ve střední skupině „Sound [U]“

cílová:

Nápravně výchovné:

1. Naučte se správně vyslovovat zvuk"U".

Nápravné a vývojové:

1. Rozvíjet sluchovou, zrakovou pozornost, řečové dýchání, artikulační motoriku a jemnou motoriku rukou.

Nápravné a výchovné:

1. Rozvíjet schopnost naslouchat učiteli a plnit jeho pokyny.

Zařízení: zrcadla, obrazové symboly zvuk"U" (malé červené kroužky, buben, potrubí, lokomotiva, koule Su Jok.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

Logoped vysvětluje dětemže za každý správně splněný úkol dostane dítě kroužek. Na konci třídy Pojďme spočítat kruhy a určit, kdo je nejpozornější a nejchytřejší.

2. Artikulační gymnastika.

Řečový terapeut rozdává dětem zrcadla. Nabízí procvičení jazyka a rtů, aby krásně a správně vyslovovaly zvuky.

Jazyk se probudil brzy ráno.

Otevřel okno (otevře ústa, vyvětre místnost.

Dělal gymnastiku: naklání se doprava, doleva (odpovídající pohyby jazyka).

Zavřel okno (zavřít ústa) a šel se umýt.

Vyčistil jsem si zuby (pohyb jazyka od kořínků k okrajům horních zubů, poté spodních)., vypláchla jsem si ústa (střídavě nafukování tváří).

A šel připravit snídani. Uhněteme těsto (intenzivně kousat střed jazyka).

Pečené palačinky (5krát si kousněte široký konec jazyka).

Jezte je s marmeládou (žvýkací pohyby). A rozhodl jsem se hrát na dýmku

3. Cvičení "Pipe".

Řečový terapeut nechá děti podívat se na dýmku. vám umožní poslouchat, jak to hučí. Upřesňuje, jak vypadá jeho nejširší část (na kruh). Navrhuje udělat stejný malý kruh se svými rty před zrcadly.

Popište s dětmi, jak hrají na dýmku. Vyslovit zvuk"U" je dlouhé a tiché.

Děti se řídí pokyny učitele. Sebevědomí.

4. Tělesné cvičení "Lokomotiva"

Logoped oznamuje dětemže k nim přijel vláček a chce si s nimi hrát (ukazuje hračky). Vyzve děti, aby se postavily jeden po druhém (jako vlak, dejte prvnímu dítěti vláček. Když řeknou „pojďme“, děti řídí, hlasitě troubí a na dlouhou dobu: "oooh." Když uslyší slovo „stanice“, zastaví se, projdou se a natrhají květiny. Opakujte hru 3-4krát.

5. Cvičení „Tleskej, když slyšíš“

Řečový terapeut vyslovuje různé samohlásky zvuky a požádá děti, aby tleskaly rukama, když uslyší písničku vláčku.

Děti se řídí pokyny učitele. Hodnocení učitele.

6. Cvičení zvuk"U".

Logoped vydá zvuk„U“, upozorňující děti na skutečnost, že při vyslovování tvoří rty malý kruh (je uveden symbol, nabízí se vyslovit zvuk„U“ po dlouhou dobu, tolikrát, kolikrát je na demonstrační tabuli kolečka.

Děti: Postupujte podle pokynů učitele. Sebevědomí.

7. Cvičení "Poslouchejte pozorně! Vyslovujte opatrně!"

Řečový terapeut navrhuje říkat „U“ tolikrát, kolikrát bijete na buben (1-2-3)

Děti se řídí pokyny učitele. Hodnocení učitele.

8. Cvičení s míčem Su Jok.

Řečový terapeut navrhuje stisknout míč v pravé dlani a držet ho s napětím. Uvolněte dlaň, uvolněte ruku. Udělejte totéž s levou rukou. (Opakujte 5x s každou rukou). Levá dlaň leží na stole. Je na něm koule. pravou dlaní přitlačte míček nahoru. válejte míč jako buchtu mezi dlaněmi. Umístěte míč. Uvolněte ruce. protřepejte dlaněmi. Změňte polohu dlaní. Cvičení opakujte.

9. Shrnutí třídy:

Řečový terapeut: O čem zvuk mluvili jsme dnes?

Děti: O zvuk"U".

Řečový terapeut: Jaký symbol se používá k označení zvuk"U"?

Děti: Symbol zvuk"U" je malý červený kroužek.

Řečový terapeut: Výborně! Počítají kruhy a určují, kdo je nejpozornější a nejchytřejší.

Publikace k tématu:

Cíl: pokračování v seznámení s hláskou a písmenem Ch Cíle: Nápravné a výchovné: naučit se správně vyslovovat hlásku Ch, zdokonalit se.

Konysheva Irina Vladimirovna, učitel-logoped, MBDOU „Mateřská škola č. 271“, Perm. Téma: Zelenina. Pohádka "Tuřín". Zvuk [I] Cíle: Rozvinout.

Shrnutí lekce logopedie o formování správné zvukové výslovnosti v přípravné skupině „Sound [ts]. písmeno C" Obsah programu: Posílit dovednost správné výslovnosti hlásky [ts]; naučit určovat polohu hlásky [ts] ve slovech;

Shrnutí logopedické lekce zvukové výslovnosti ve skupině seniorů pro děti s OHP. Téma: Zvuk „N“ Koptelova I.N., učitel logoped.

Cíl: seznámit děti s hláskou [w], s písmenem Sh Cíle: Nápravné a rozvojové: 1) procvičit jasnou výslovnost hlásky [w] ve slabikách.

Shrnutí lekce logopedie v přípravné skupině s OHP „Hlas a písmeno „R““ Využití moderních vzdělávacích technologií. Aplikace metody vizuálního modelování. Nápravně výchovné úkoly:.

Shrnutí lekce na téma „Upevnění znalostí o hlásce „A“ a písmenu „A“

ABSTRAKTNÍ

Logopedická lekce vedená T.V. Yastrebovou, studentkou skupiny 505 defektologické fakulty Moskevské státní pedagogické univerzity. ve skupině č. 8 pro děti s obecným zaostalým řečovým rozvojem, Předškolní vzdělávací instituce č. 1043 jižní vzdělávací čtvrti Moskvy

Cílová: upevnit znalosti dětí o hlásce A a písmenu A.

úkoly:

1. Posílit rozvoj jasné výslovnosti hlásky „a“.

2. Posílit schopnost rozvíjet množné číslo podstatných jmen končících na A

3. Rozvíjet sluchovou pozornost, používání hlásky A izolovaně, ve slabikách, ve slovech.

4. Opravte výběr zvuku A ze série samohlásek.

5. Upevněte své znalosti o písmenu A.

6. Rozvíjet jemné motorické dovednosti.

Zařízení:

Panenka, symbol (karta) zvuku „A“, červený čtverec, karta s písmenem „A“, obrázky.

I. Organizační moment(3 minuty)

Řečový terapeut: - Otázky pro děti na téma ovoce. Ten, kdo správně odpoví na moji otázku, se posadí.

2. Úvod do tématu lekce:(2 minuty)

Řečový terapeut: Kluci, náš dnešní host je panenka. Jmenuje se Ann. Připravila si pro vás úkol.

Poslouchejte a pojmenujte první zvuk slovy:

oblouk, čáp, meloun, srpen

II. Hlavní část.

3. Artikulace zvuku. (4 minuty)

Logoped: - Pojďme na to společně pojďme vydat zvuk"A".

Otevřete ústa dokořán

Panenku jemně pohupujeme. (Vyslovováno jednotlivě a sborově, s různou silou hlasu - tišší, hlasitější.)

Řečový terapeut:- Je to tak, je slyšet zvuk "A". Toto je zvuk samohlásky, zpívá se a při vyslovení necítíme v ústech žádnou překážku. Podívejte se na obrázek: dívka houpe panenku a zpívá jí „AAAA“. (obrázek dívky s panenkou je umístěn na nástěnce)

4. Logoped:- Úkol byl dokončen. Nyní se podívejte, mám v rukou červený čtverec - to je symbol všech samohlásek, včetně zvuku „A“. Takto to budeme označovat.

5. Řečový terapeut: Panenka Anya pro vás připravila hru, říká jí Hra „Tleskněte rukama, když uslyšíte zvuk „A“: (3 minuty)

a, y, o, a, s, i, a, e, y, a.

mu-ma-mu

na-nu-na

ta-ta-ta

slunce, květen, tvář, ulice, deštník, prst

6. Řečový terapeut: – Panenka Anya zapomněla názvy obrázků, pomozme jí je společně zapamatovat. Pozorně si prohlédněte obrázky a pojmenujte je, řekněte, kde je hláska A na začátku nebo na konci. (3 minuty)

(obrázky a diagramy jsou umístěny na tabuli: zvuk na začátku nebo na konci slova)

Myš, kočka, čáp, meloun, meruňka, autobus, švestka, pomeranč, kniha, anděl, žralok, žirafa. Šnek, včela.

7. Tělesná výchova moment(3 minuty)

Čápe, čápe dlouhonohý, ukaž nám cestu.

(podupejte nohama a pak ukažte rukou na stranu)Čáp odpovídá: „Dupej pravou nohou, dupej levou nohou.

(dupnout levou nohou, dupnout pravou nohou) Vykročte pravou nohou, vykročte levou nohou a pak se vrátíte domů! (krok pravou nohou, krok levou nohou, chůze na místě)

Řečový terapeut: Kluci, jakými slovy jste slyšeli zvuk „A“, pojmenujte je.

6. Tvoření množného čísla podstatných jmen zakončených na „A“(4 minuty)

Řečový terapeut:- Kluci, pojďme hrát hru „Jeden a mnoho“

Pošlu pro vás obrázek v jednotném čísle a budete muset najít pár tohoto obrázku, který obsahuje mnoho těchto předmětů. (například: okno - okna)

Dům - domy;

Obličej - tváře;

Vlak – vlaky;

Sklo – sklo;

Horn - rohy;

Oko - oči;

Hříbě - hříbata;

Doctor - lékaři;

Dítě - chlapi;

Kotě - koťátka;

Bucket - kbelíky;

Vejce - vejce;

Prsten – prsteny;

Slůně - slůňata.

8. Představujeme písmeno "A".(2 minuty)

Řečový terapeut:- Poslechněte si báseň:

Písmeno A je vysoké a štíhlé.

Velmi připomíná oblouk.

Řečový terapeut:- Podívejte se, je to písmeno „A“. (Zobrazí se karta s obrázkem písmene „A“).

Řečový terapeut:- Kouzelnou tužkou společně nakreslíme ve vzduchu písmeno A.

9.Individuální práce(4 minuty)

Řečový terapeut: Rozložení písmene "A" z tyčinek.

Zkusme to dát dohromady.

10. Shrnutí hodiny, hodnocení dětí.(1 minuta)

Řečový terapeut:- Kluci, pamatujete si, o jakém zvuku jsme se dnes učili ve třídě?

S jakým dopisem?

Jakou barvu používáme?

co se ti líbilo nejvíc?

Výborně, dobře se učili, pozorně poslouchali, odpovídali na otázky.

úkoly:

  1. Naučte se izolovat hlásku U od řady samohlásek, izolovat počáteční přízvučnou hlásku na pozadí slova, slyšet slova se hláskou U.
  2. Rozvíjet sluchovou pozornost, fonematické a zrakové vnímání, obecnou a jemnou motoriku, myšlení.
  3. Cvičení ve schopnosti měnit výšku a sílu hlasu, v používání antonym tiše-hlasitě, velký-malý; dokončit větu s významem.
  4. Rozvinout schopnost tvořit množné číslo podstatných jmen a podstatných jmen se zdrobnělou příponou.
  5. Zvýšit zájem o předgramotní aktivity.

Vybavení: jednotlivá zrcátka, jednoduché tužky, obrázek dívky Uli, velké a malé letadlo, obrázky předmětů: železo, rybářský prut, šnek, kachna, kachňata, uši; „stopy“ letadla.

Plán - osnova. Průběh lekce

I. Organizační moment.

Logoped vyzve děti, aby se posadily v daném pořadí: Veronica, Katya, Sophia, Lisa, Camilla, Maxim.

II. Artikulační cvičení.

Logoped ukazuje obrázek dívky: "To je Ulya, Ulyana." (Jméno nejprve opakují všichni ve sboru, poté jednotlivé děti.)
Jaký je první zvuk tohoto jména? (U). Jaký cvik připomínají naše rty, když vyslovíme U? ("Trubka"). Provádění cvičení před zrcadlem: „Trubice“, „Úsměv“, „Dům se otevírá“, „Zvědavý jazyk“.

III. Artikulace zvuku U.

Řekněte znovu zvuk U a podívejte se na sebe, v jaké poloze jsou vaše rty? Zuby?
Rty jsou jako trubice, zuby se nezavírají, jsou zavřené rty. Hlas spí nebo zpívá? (zpěv znamená, že zvuk zvoní). Co můžete dělat se zvukem U? (protahovat, zpívat). Děti vyslovují hlásku „U“ sborově a po jedné.



IV. Izolace zvuku U artikulací „Hádej, jaký zvuk“

Logoped potichu vyslovuje hlásky: a-o-u-i-a-u-a-i-o-u... Po identifikaci hlásky ji děti vyslovují nahlas, a když U, také tleskají (zachycují zvuk).

V. Tělesná výchova „Nahlas-tiše“

Na desce jsou dva obrázky znázorňující velké a malé letadlo. -Jsou letadla stejná nebo odlišná? Jaké je láskyplné jméno pro malé letadlo? (letoun). Letadlo letí, jeho motor hučí: U-U-U. Jak zní velké letadlo? (hlasitý). Malý? (klid). Střídavě „létáme“ a hučíme jako malá a velká letadla. Ukažte svým hlasem, jak letadlo vzlétne (zvýšit hlas se zvukem U), jak letadlo přistane? (oslabení hlasové síly).

VI. Izolace zvuku U od slova.

Logoped vyslovuje slova s ​​počátečními přízvučnými samohláskami, děti určují první hlásku ve slově, nazývají ji; Když slyšeli U na začátku slova, roztáhli ruce do stran - křídla letadla.

Lexikální materiál: kachna, podzim, rybářský prut, astra, uši, jehličí, čáp, ulice, mrak, večeře, okna, srpen, ráno, Ira.

VII. Didaktická hra "Jeden - mnoho".

Učitel vysvětluje podmínky hry: "Já budu mluvit o jednom předmětu a vy budete mluvit o mnoha."
Slovní zásoba: hlemýžď ​​— šneci, železo — železa, kachna — kachny, udice — udice, úsměv — úsměvy, ulice — ulice, brouk — brouci,

VIII. Didaktická hra „Dokonči větu“ (na základě obrázků předmětů).

Dejte každému dítěti obrázek předmětu: železo, rybářský prut, šnek, kachna, káčátko, uši. Logoped začne větu a dokončí ji dítě, jehož obrázek odpovídá významu. Dítě vezme svůj obrázek a zopakuje větu celou.
- Máma žehlí věci... (žehličkou).
- K rybaření potřebujete... (rybářský prut).
- Nosí dům... (hlemýžď).
- Chlapec má bolesti... (ucho).
- Koupání v rybníku... (kachna)
- Matka kachna jí říká... (kachňata)

IX. Cvičení jemné motoriky „Stopy letadla“.

Vezměte tužky a nakreslete cesty z roviny podél bodů a zazpívejte píseň: U-U-U.
Jaký zvuk jsi studoval ve třídě? Pojďme se s ním rozloučit: natáhněte ruce dopředu a řekněte Ooooh.

úkoly:

  1. Seznamte děti s novou hláskou a písmenem, intonačně zvýrazněte hlásku „N“ ve slovech.
  2. Posílit koncept „souhlásky“.
  3. Rozvinout schopnost určit umístění zvuků [Н] a [Н'] ve třech polohách: na začátku, uprostřed, na konci slova.
  4. Posílit zvukovou analýzu slova (NOS).
  5. Rozvíjet samostatnost při plnění jednotlivých úkolů.

Materiál: Ukázkové obrázky (nůž, slon, saně); schémata umístění hlásek ve slově, barevné tužky, počítací tyčinky, jednotlivé pracovní listy, barevné kartičky (zelená, modrá a červená).

Průběh lekce

  1. Učitelka položí dětem hádanku:

„Řeže, čistí a škrábe

přikazuje být opatrný"

  1. Učitel popíše zvuky [H] a [H‘]. Při vyslovení tohoto zvuku prochází nosem vzduch a proto se zvuk nazývá nosní. Zkuste si zakrýt nos prsty a vydat tento zvuk. Vyjasňuje se artikulace zvuku (rty jsou otevřené, mezi zuby je tenká mezera, jazyk je skrytý za horními zuby).

Děti dokazují, že se jedná o souhláskovou hlásku (nevytahuje se ani nezpívá, při výslovnosti narazí na „překážku“).

  1. Hra „Vymyslete slovo se zvukem „N“.
  1. Hra „Přiřaď obrázek ke schématu“

* ________ ____* ____ ________*

Na tabuli jsou tři obrázky (nůž, saně, slon) a tři schémata umístění hlásek ve slově.

Došli jsme k závěru, že zvuk „N“ může být na začátku, na konci a uprostřed slova.

  1. Zvuk může být měkký [N‘] a tvrdý [N].

Hraje se hra „Modro-zelená“. Každé dítě má dvě karty. Kde to zní solidně, zvedne modrou kartu. A tam, kde zvuk zní jemně - zelená. Učitel řekne slovo a děti zvednou barevnou kartu.

  1. Minuta z tělesné výchovy:

„Náš odpočinek je minuta tělesné výchovy

Posaďte se

Jeden - sedni, dva - vstaň

Všichni zvedli ruku

Posadil se - vstal, posadil se - vstal

A pak začali cválat

Jako můj oblíbený míč."

  1. Představujeme písmeno N.

Určí podobnost s žebříkem, „naordinují“ ho ve vzduchu a poskládají z tyčinek. Vytiskněte písmeno N na samostatný list papíru s úkolem.

  1. Zvuková analýza slova NOS (ve slově je slabika, tři písmena, tři zvuky). Děti analyzují každý zvuk a označí jej barevnou tužkou.
  2. Probíhá reflexe lekce

a) s jakým zvukem jste se seznámili, co je to za zvuk - samohláska nebo souhláska?

b) kde se ve slově může nacházet zvuk (začátek, střed, konec slova)

c) jaký je rozdíl mezi zvuky tvrdé a měkké souhlásky [Н] a [Н’].

d) s jakým dopisem jste se setkali, jak vypadá.

Zhokhova O.V.
učitel-logoped, GBOU d/s č. 437, Moskva

Téma: "Zvuk A."

Cíle: 1. seznámit děti s pojmem „zvuk“;

2. naučit děti rozlišovat sluchem a ve výslovnosti hlásku A na začátku slova;

3. zavést správnou artikulaci hlásky A;

5. zlepšení fonematického vnímání, pozornosti a paměti.

Vybavení: panenka, obrázky zobrazující Aibolit, žralok, čáp, pomeranč, anténa; zrcadla

Průběh lekce.

1. Organizační moment.

Ten, koho zavolám jménem, ​​si sedne. (Masha, Aljosha, Sasha...)

2. Úvod do pojmu „zvuk“.

V minulé lekci jsme se naučili poslouchat zvuky, které vydávají různé předměty. Poslouchali jsme, jak dýmka fouká, buben klepe, papír šustí, zurčí voda. Vy a já také vyslovujeme různé zvuky. Mluvíme pomocí zvuků. Chceme-li vyslovit slovo „letadlo“, musíme nejprve zapískat: SSS, SSSletadlo (děti opakují), a pokud chceme vyslovit slovo „klobouk“, musíme nejprve zasyčet: SHSHH, SHSHapka, pokud „ryba“ - vrčení : RRR, RRRish.

3. Představení zvuku A.

Dnes k nám přišla na lekci panenka, jmenuje se Anya. Chce vám představit svůj oblíbený zvuk. Poslouchejte prosím znovu její jméno: Aaaanya. Její jméno začíná na zvuk A. To je její oblíbený zvuk. Jaký zvuk má Anya ráda?

Podívejte se, jaké obrázky nám Anya přinesla. Jsou na nich nakresleny předměty, které také začínají zvukem A.

Logoped vyslovuje slova se hláskou A, dává na tabuli obrázky: Aibolit, pomeranč, žralok, čáp, anténa, hlásku A zvýrazňuje svým hlasem.

Slyšíte v těchto slovech zvuk A?

Přesně tak, v těchto slovech je zvuk A na prvním místě, na začátku slova.

4. Objasnění artikulace hlásky A:

Krk „bzučí“ (zkontrolujte přiložením dlaně);

Vzduch vychází z úst snadno, nic mu nepřekáží;

Ústa jsou široce otevřená, "velká brána";

Můžete to tahat, zpívat to, hlasitě to křičet (kontrolujeme: tahejte to, zpívejte to, křičte to nahlas).

5. Dynamická pauza.

Hra „Necháme dítě spát“ - rozvíjí schopnost změnit výšku hlasu, vytvořit dlouhý ústní výdech.

Děti houpají pomyslné miminko v náručí a říkají: Aaaaaaaaaaaaaa... .

6. Hra „Co chybí?“

Logoped umístí na tabuli obrázky znázorňující předměty začínající na A. Na logopedův signál „noc“ děti zavřou oči a logoped v tuto chvíli odstraní 1 obrázek. Na signál logopeda „den“ děti otevřou oči a řeknou, co chybí. Například „žádný žralok“, „žádný pomeranč“.

7. Artikulační gymnastika.

Napodobujeme žáby:

Přitáhněte rty přímo k uším.

Teď přitahuješ rty -

Uvidím tvé zuby.

Zatáhneme – zastavíme

A vůbec se neunavíme. (cvičení "Plot")

Slůně tahá za proboscis,

Chystá se dostat banán.

Složte houbičky do tuby

A ukaž slůně. (cvičení "Trubice")

Křeček nafoukne tváře,

Obilí má v pytlích.

Nafoukneme si také tváře,

Pomozme nyní křečkovi. (Cvičení „Nafoukněte balónky“)

Tik tak, tik tak.

Jazyk se takhle pohupoval

Jako kyvadlo hodin.

Jste připraveni hrát si s hodinami? (cvičení „Hodiny“)

Kdo dnes přišel na naši lekci?

Jaký zvuk má Anya ráda?

Jaké slovo sis zapamatoval u hlásky A?

S jakým zvukem jsme se seznámili?

Náhodné články

Nahoru